2024. november 26., kedd
KÉZILABDA

Sterbik szenzációs formában

A magyar férfikézilabda-válogatott megpróbál belekapaszkodni az utolsó szalmaszálba, hogy kiharcolja az olimpiai selejtezőtornán való részvételt. Ehhez az kellene, hogy a Lengyelországban zajló Európa-bajnokságon Talant Dujsebajev kiválasztottjai ma este legyőzzék Spanyolországot, valamint szerdán a svédek ellen is megszerezzék a két pontot. Egyik feladat sem ígérkezik könnyűnek, különösen nem a spanyolok elleni győzelem, hiszen a hispánok kapujában az adai Sterbik Árpád áll, aki a hálóőrök teljesítményét figyelembe véve, az ókontinens-bajnokságon eddig a legjobb mutatókkal rendelkezik. A szkopjei Vardar kapusa eddig 34 lövést hárított a 84-ből, ami 40 százalékos hatékonyságnak felel meg: a 37 éves kapus a dánok ellen is remekelt, hiszen 47 lövésből 21-et hatástalanított, ez is kevés volt azonban a pontszerzéshez, a dánok ugyanis 27:23-ra nyertek. Sterbik mögött a második helyen a franciák 40 éves kapusa, Thierry Omeyer áll (156 lövés, 57 védés, 37 százalék), majd az orosz Viktor Kirejev és a német Andreas Wolff következik, mivel mindketten 36 százalékos teljesítményt nyújtottak. A magyar Mikler Roland 27 százalékkal (88 lövés 24 védés) a 17. a rangsorban, a csoportküzdelmek után búcsúzni kényszerülő szerb válogatott kapusa, Darko Stanić pedig a 16. helyen áll 28 százalékkal (100 lövés 28 védés).

Nehéz helyzetben van a magyar férfikézilabda-válogatott a lengyelországi Európa-bajnokságon megcélzott olimpiai selejtezős szereplést illetően, Mikler Roland szerint azonban semmi értelme annak, hogy siralomházi hangulatban legyenek. A kapus a szövetség honlapjának elmondta, hogy az elkövetkező két mérkőzésre, a spanyolok elleni mai és a svédekkel szembeni szerdai összecsapásra kell koncentrálniuk. Külön köszönetet mondott azoknak, akik az oroszoktól, a dánoktól és a németektől elszenvedett vereségek ellenére mellettük állnak és drukkolnak.

A videózásokon és az edzéseken a spanyolok ellen készülünk. Védekezésben és támadásban is előre kell lépnünk, én magam pedig semmit nem szeretnék jobban, mint biztos támaszt nyújtani a csapatnak a kapu előtt” – fogalmazott a kapus. Az MKSZ az oldalán emlékeztet rá, hogy a magyar válogatott számára még mindig nem veszett el az olimpiai selejtezőn való részvétel kivívása. Ez ugyanakkor meglehetősen nehéznek ígérkezik. A magyarok a spanyolokkal eddig 34-szer találkoztak, 12-szer győztek, 5-ször játszottak döntetlent, 17-szer pedig a spanyolok diadalmaskodtak. Világversenyen legutóbb a 2012-es szerbiai Eb-n szereztek pontot a magyarok, míg a 2008-as Eb-n született a legutóbbi magyar győzelem ellenük.

A svédekkel 38-szor mérkőztek a magyarok, 17-szer nyertek, 3-szor volt döntetlen, és 18-szor a skandinávok nyertek. Tétmérkőzésen a 2009-es horvátországi vb-n sikerült ellenük legutóbb diadalmaskodni.

A pillanatnyi állás szerint a magyar mellett még az orosz, a macedón, a fehérorosz, a norvég és a svéd válogatott küzd az olimpiai selejtezős tornára kiadó két helyért. Ebből a hatosból a veretlen norvégok kényelmes helyzetben vannak, eddig hat pontot szereztek, így vagy olimpiai selejtezőn vehetnek részt, vagy pedig egyenes ágon kijutnak Rióba. Utóbbihoz az kell, hogy aranyérmesek legyenek, illetve a franciákkal vívják a döntőt. Az oroszoknak három pontjuk van, ebből két pontot a magyarok ellen szereztek. A svédek jelenleg egy ponttal állnak. A többieknek nincs pontjuk, ám a fehéroroszok és a macedónok még játszanak egymással, így legalább egyikőjüknek biztosan lesz pontja.

Amennyiben a magyarokat ebből a hat válogatottból ketten előzik meg – a norvég már biztos –, abban az esetben akkor marad esély az olimpiai selejtezőre, ha valamelyikük megnyeri az Eb-t, vagy a világbajnok franciákkal döntőzik. A magyaroknak alap, hogy a wrocławi csoportban a svédeket meg kell előzniük, azaz le kell őket győzni. Az oroszokat már csak akkor lehet megelőzni, ha a spanyolok ellen sikerülne legalább a pontszerzés. Amennyiben az érintett hat együttesből három csapat is Talant Dujsebajev szövetségi kapitány gárdája előtt zár, akkor minden remény elszáll, és az olimpiák történetében először fordul elő – leszámítva az 1984-es Los Angeles-i bojkottot –, hogy nem lesz ott a játékokon sem a férfi-, sem a női magyar válogatott.

Európa-bajnokság (Lengyelország), II. középdöntős csoport:

1. Dánia

3

3

0

0

88:70

6

2. Németország

4

3

0

1

115:106

6

3. Spanyolország

3

2

0

1

79:78

4

4. Oroszország

4

1

1

2

109:115

3

5. Svédország

3

0

1

2

76:79

1

6. Magyarország

3

0

0

3

67:86

0

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás