Az emberi kíváncsiság, nagyravágyás, státuszteremtés határtalan. Úgy vagyunk teremtve, hogy mindig többet, erősebbet, nagyobbat, magasabbat akarunk. Kezdetben fára másztunk, hogy elláthassunk távolabbra, aztán piramisokat építettünk, felcipeltük a követ a hegyre, hogy várakat építsünk, versengünk, hogy kinek lesz magasabb templomtornya. Ezek után jöttek a tv-tornyok, végül pedig elérkezett a felhőkarcolók ideje. A 2004-ben átadott tajvani Taipei 101épület elérte az 500 méteres álomhatárt és a száz emeletes magasságot, hat évvel később az arabok átadták a 828 méter magas, 163 emeletes Burj Khalifa felhőkarcolót.
Persze ma már könnyű építkezni. A számítógépek modelleznek, a gépek pedig építenek. A világ első felhőkarcolóit az olaszországi Bolognában építették a XI–XII. század környékén. Máig nem tisztázott, hogy a középkorban mi szükség volt 50–100 méter magas tornyokra. Egyesek úgy vélik, hogy az építtetőik gazdagságát jelképezték – minél magasabb tornyot épített valaki, annál módosabb volt. Mások szerint a tornyokból időben észre lehetett venni az ellenséges csapatokat. De az is elképzelhető, hogy az állam és egyház (császárság és pápaság) harcában a templomtornyoktól magasabb épületeket kellett felemelni. Egy-egy ilyen torony megépítése 5–10 évig is eltarthatott. Korabeli dokumentumok arról tanúskodnak, hogy a XIII. század elején 180 torony állt Bolognában. Néhány közülük idővel összeomlott, néhányat a városrendezések folyamán lebontottak. 20 torony vészelte át a zivataros évszázadokat, a háborúkat, villámcsapásokat, földrengéseket és tűzeseteket.
Az egymás árnyékában nyújtózkodó Asinelli és Garisenda tornyok ma Bologna fő látványosságai közé tartoznak, amelyek a városba vezető hajdani öt út kereszteződésénél épültek. Tekintélyt parancsol a 61 méter magas Azzoguidi- és az egy méterrel alacsonyabb Coronata-torony is. A Garisendát 60 méteresre építették, de mivel a talaj megsüllyedt, 48 méteresre csökkentették a magasságát. Az Asinelli család 1060-ban kezdte építtetni tornyát. Hat méter mély alapot ástak neki, mivel magasságát 60–70 méterre tervezték. Ötven évvel később újabb számításokat végeztek, amelyek megállapították, hogy a végleges magassága elérheti a száz métert is, ezért tovább építették. 1109 körül fejeződött be az építése, a torony 97,2 méter magas lett. A következő századokban neves olasz tudósok végeztek gyorsulással és szabadeséssel kapcsolatos kísérleteket az Asinelli-torony tetejéről, amely a XIV. században börtönként működött. Falain belülről körkörösen 498 lépcső vezet a torony tetejére, amely 3 euróért megmászható.
Bologna, és a világ első felhőkarcolói az évszázadok folyamán számos – gyakran értelmetlen – feladatot láttak el. Legtöbbjük feltehetően pusztán státuszszimbólumot jelentett, néhány börtönként szolgált, valamelyik borospince volt, de magaslesként is használták őket az ellenség, a lázadások és a tűzesetek észlelésére. Egy biztos: az Asinelli 100 méter magas csúcsáról 800 éve pazar kilátás nyílik a városra. Amit a XX. század kíváncsi embere óriáskerékről, tv-toronyból, templomtetőről, drónról szeretne látni, abban a bolognaiak már nyolc évszázada gyönyörködnek.