2024. július 18., csütörtök

A világzene bűvöletében

CÍMLAPTÖRTÉNET

A közelmúltban jelent meg a budapesti Live Act Folk zenekar debütáló albuma, amelyben a tagok a beatbox -, gitár- és basszusgitár kísérettel szólaltatják meg a közismert és ritkábban hallható népdalokat, amelyeket a népzenétől ez idáig távol álló zenei stílusokkal ( dzsessz , hip-hop , elektronikus zenei műfajok) is „megvadítottak”. A zenekar énekesnője egy rendkívül szimpatikus, s vajdasági zenei berkekben is ismerős 23 éves lány – Nagy Réka .

Réka ugyanis az utóbbi években édesanyja oldalán, a Foltonfolk zenekarban több alkalommal is fellépett Zentán, az Énekelt Versek Fesztiválján, illetve több szegedi zenekar tagjaként is fellépett már. Utoljára a Nyári Ifjúsági Játékok nagyszínpadán léptek fel szűkebb pátriánkban. Réka Magyarkanizsán született, de a háború miatt szüleivel Szegedre költöztek. Jelen pillanatban Budapesten él, ahol zeneiskolába jár, és dolgozik. Ugyanakkor a napfény városától sem szakadt el teljesen, mivel azonkívül, hogy családja itt él, a Szegedi Tudományegyetem szociológia szakos hallgatójaként az idén fejezi be egyetemi tanulmányait.

– Valójában beleszülettem a Foltonfolkba. Előttem volt a példa, így teljesen természetes módon jött már az óvodában a vágyálom, hogy énekesnő legyek – mesélt Réka pályafutásának a kezdetéről, majd folytatta:

– Ötéves koromban a nagynéném, aki zongoratanárnő, elkezdett tanítani, és ezt követte tíz év zeneiskola, ezzel a hangszerrel. De az éneklés közelebb állt hozzám, így amint lehetett, sokak szerint kicsit korán, tizennégy évesen, a klasszikus ének szakot is megpróbáltam. Fel is vettek, végig is jártam a hat évet, de ennyi idő elég volt arra, hogy rájöjjek, hogy nem ez az én utam. Nagyon szeretem a klasszikus zenét, mai napig hallgatom, tanulom, de a könnyűzenét sokkal inkább magaménak érzem.
- Hol és mikor léptél fel először?

– Hároméves voltam, amikor anyukám, aki tanítónő, elvitt magával az évzárójára, ahol nagy volt a sürgés-forgás. Kicsit láb alatt voltam mindenkinek, ezért a kezembe nyomtak két csörgőt és beállítottak egy gyerekkórusba, mert akkor legalább biztos helyen vagyok. Én pedig nagyon koncentráltam, hogy megfeleljek a feladatnak, és ezért eszembe sem jutott lámpalázasnak lenni. Persze később volt alkalmam ezt az állapotot is megismerni, és megtanulni kezelni. Általános iskolában nagyon sok népdaléneklési versenyre jártam, és ének-zene szakosként sokféle színpadon megfordultam az évek során. A könnyűzene a középiskolában lépett be az életembe, amikor néhány barátommal együtt megalakítottuk az első zenekarunkat, amit láthattál a Mojóban is.

- Jelen pillanatban a Live Act Folk énekesnője vagy, kérlek mesélj jelenlegi zenekarodról.

–Az együttes 2007 óta létezik. Ez egy érdekes világzenei kísérletnek indult, ami a magyar népzenét vegyíti különböző stílusokkal (dzsessz, hip-hop, pop-rock, r’n’b stb. …). Ezeket a műfajokat egy basszusgitár, egy gitár, egy hegedű és a beatbox segítségével házasítottuk össze a népdalokkal, amiket énekelek. A zenészek, akikkel dolgozom ebben a csapatban, szintén Budapesten tanulnak. Fonay Tibor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem dzsessz-basszusgitár szakos hallgatója, Dani János (gitár, hegedű) és Fekete János (beatbox, dob) pedig a Kőbányai Könnyűzenei Stúdió növendékei.

Két év alatt kiforrta magát ez a kezdeményezés, és sok fesztiválon, klubban is koncerteztünk. Magyarországi helyszíneken kívül jártunk többször külföldön is. A Párizsi Magyar Intézet meghívására felléptünk a Fete de la Musique (Zene Ünnepe) fesztiválon a francia fővárosban, illetve az idén Vajdaságban is be tudtunk mutatkozni a Nyári Ifjúsági Játékok nagyszínpadán.

- Nemrég jelent meg az első albumotok, milyen szerzeményekkel rukkoltatok elő a zenekedvelők számára?

– A lemezen 11 átirat található. A vidám, táncba invitáló daloktól kezdve a szívhez szóló, balladisztikus népdalokig, színes a paletta. Biztosan állíthatom, hogy mindenki talál majd rajta ismerős részleteket.

Az albumot a Fonó Budai Zeneház jelenteti meg, akik a Ki-Látó tehetségkutató versenyen figyeltek fel a Live Act Folkra. Egy pályázat nyerteseként támogatóink között tudhatjuk a Nemzeti Kulturális Alapot is. Továbbá nagy öröm számunkra, hogy olyan vendégművészek szerepelnek az első lemezünkön, mint Fekete István trombitaművész, aki a magyar dzsesszélet egyik legkiemelkedőbb alakja, Dani János (brácsa), Zsiga Tibor (cimbalom), akik a világhírű Sentimento zenekar tagjai, illetve Csikós Vilmos (bőgő), aki ugyan Belgiumban él, de legutóbbi magyarországi tartózkodása alkalmával sort kerített erre a felvételre.

- Hol lesztek láthatóak az elkövetkezőkben, és terveztek-e vajdasági fellépéseket?

– Az idén ősszel indult egy lemezbemutató koncertkörutunk, ami remélhetőleg átlépi az ország határait is. Szeretnénk muzsikálni Vajdaságban is minél hamarabb, mert (valószínűleg az én elfogultságomból adódóan is) igazán szeretjük az ottani közönséget.

A koncertekről, friss koncertidőpontokról és egyéb információkról a hamarosan elkészülő honlapunkon talál friss információt az érdeklődő, a www.liveactfolk.hu illetve a www.myspace.com/liveactfolk oldalon.