2024. július 18., csütörtök

Mindent a háborúkról és virtuális séta az újságíró-múzeumban

Érdekes honlapok

Kevés olyan szénsavas üdítőital van, ami annyira népszerű lenne mint a Coca-Cola. Szerintem 125 évvel ezelőtt John Smith Pemberton gyógyszerész sem gondolta komolyan, hogy az általa kikotyvasztott, kezdetben gyógyhatású italként árusított folyadék ennyire népszerű lesz és az elkövetkező egy században meghódítja az egész világot. A www.theverybestofcocacola.com oldalon egy óriási virtuális gyűjteményt tekinthetünk meg különböző coca-colás relikviákból.

Manapság nagyon nehéz elhinni, hogy gyermekkorunkban, milyen jól megvoltunk a számítógépek, játékkonzolok, mobiltelefonok s egyéb kütyük nélkül, s a dvd-lejátszó helyett diavetítőn néztük a különböző mesefilmeket. Kevesen tudják, hogy jelenleg is készítenek diafilmeket, a http://dia.osaarchivum.org címen elérhető a Virtuális Diamúzeum oldalán böngészve pedig számos mese, szépirodalmi s szórakoztató alkotást nézhetünk meg vetített képes „formátumban”, de megismerkedhetünk a diafilmgyártás történetével is a Szabad Társadalom Alapítvány archívuma által működtetett oldalon.

A www.flightradar24.com internetes oldalon Európa repülőgép-forgalmát követhetjük valós időben. A sárga repülőgépekre kattintva láthatjuk a gép alapadatait, a pillanatnyi repülési magasságot, sebességet, pozíciót és természetesen azt is, hogy honnan és hová tart a gép. Ha az egyik gépre kattintva nem találjuk ezeket az adatokat, akkor kapcsoljuk be a televíziót és a soron következő híradóban talán értesülhetünk arról, hogy mi is történt a rejtélyes géppel.

A világháló elterjedésével sokak szerint a nyomtatott sajtónak előbb vagy utóbb befellegzett. Egészen egyszerűen nem tud versenyezni a nettel abban, hogy milyen gyorsan, hány olvasóhoz és főleg: a világ mely részeire jut el. Szerencsére az internet erre is kínál megoldást: a Newseum nevű weboldal remek példa arra, hogy milyen szépen együtt élhet a régi és az új, a papír és az elektronikus sajtó. A www.newseum.org címen a washingtoni újságíró-múzeum honlapján többek között a világ számos napilapját ismerhetjük meg, Megtekinthetjük a címoldalát, de főleg áttekinthetjük azt, hogy egy adott országban aznap „mivel foglalkoznak”, mi érdekli a sajtót és az embereket. Tovább sajnos nem lapozhatunk: a teljes lap beszkennelése már nem férne bele a „fair use” kategóriába, de nem is baj: a Newseum nem tönkretenni akarja a nyomtatott sajtót, inkább bemutatni és népszerűsíteni.

Az angolul is tudó történelemkedvelők számára lehet érdekes a www.allworldwars.com internetes címen található portál, amelyen számos dokumentumot, propagandaanyagot és elemzést tartalmaz az I. és a II. világháborúról és több más fegyveres konfliktusról.