2025. január 22., szerda

A metszés és a koronaalakítás

Az enyhe tél miatt a gyümölcsösökben többfelé beindult a rügyfakadás

A viszonylag enyhe tél zavaró hatással van a növény- és állatvilágra, ez alól a szántóföldi növények és a gyümölcsösök sem kivételek. A Verbászi Mezőgazdasági Tanácsadó Szolgálatnál arra a kérdésre kerestünk választ, hogy milyen a helyzet a gyümölcsösökben. Tamara Pavlica szőlész-borász mérnök elmondta, a mezőgazdasági és a gyümölcstermelők számára ugyanolyan nagy kihívást jelentő időjárási viszonyok közepette a helyzet egyelőre kielégítőnek mondható, bár egyre nehezebb lesz.

− A szakszolgálat által felügyelt területeken a gyümölcsösök téli nyugalmi fázisban vannak. A tél kezdete óta a hőmérséklet meglehetősen magas, ami nem jellemző erre az évszakra, és ez már pár éve ismétlődik. Mindennek jelentős következményei érezhetők nemcsak a gyümölcsösökben, hanem a biodiverzitás minden összetevője esetében. A klímaváltozás közepette a mezőgazdasági termelés ugyancsak nagy kihívások elé került, a hőmérséklet emelkedésével olyan helyzetbe kényszerülünk, amelyben az enyhe tél miatt a kórokozók és a növényt károsító férgek gyorsan szaporodnak, könnyen áttelelnek, mindennek következményeként pedig bonyolultabb és egyre drágább lesz a termelés. De ez csak egy szempont a sok közül – fogalmazott a verbászi szakember.

Folyamatban van az almafák metszése a verbászi gyümölcsösökben (Paraczky László felvétele)

Folyamatban van az almafák metszése a verbászi gyümölcsösökben (Paraczky László felvétele)

Szavai szerint az év elején és szinte egész januárban a hőmérséklet magasabb volt az ilyenkor szokásosnál, ami elindított bizonyos folyamatokat a növényeknél. A terepen gyűjtött adatok szerint a csonthéjas gyümölcsösökben, különösen a korai fajtájú őszibarack esetében már észlelhető az egyébként február 20-a és március 15-e közé tehető rügyfakadás.

− A szokásosnál melegebb időjárás következményei elsősorban a Szabadka környéki homokos területeken lévő gyümölcsösökben és a szerémségi régióban észlelhetők. Ezeken a helyeken a csapadék megérkezése előtt javasolt a fák permetezése rézkészítményekkel, hogy elkerüljük az őszibarackosok legveszedelmesebb betegségét, a tafrinás levélfodrosodást. A körtésekben többfelé megjelent a füstösszárnyú körtelevélbolha (Cacopsylla pyri), és amint elmúlik a jelenlegi hideg időjárás, elvégezzük a permetezést. A mezei egerek is elszaporodtak, és ha hektáronként 10-15 lyuknál többet találunk, meg kell kezdeni ellenük a védekezést – magyarázta Tamara Pavlica.

Az intenzív ültetvényeken folyamatban van a metszés és a koronaalakítás. Ez a kiegészítő technikai intézkedés a legnagyobb jelentőségű a termékenység kialakítása, valamint a termékenység és a vegetatív növekedés közötti egyensúly megteremtése szempontjából.

− Metszéssel eltávolítjuk az összes letört ágat, a vadhajtásokat, a fa belseje felé hajló ágakat, ugyanakkor meghagyjuk a termő ágakat, így a fiatal fáknál kialakul a kívánt növekedési forma – mondta a szakember.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Folyamatban van az almafák metszése a verbászi gyümölcsösökben (Paraczky László felvétele)