Szombaton délután a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület Gyöngyök tánccsoportjának fellépésével vette kezdetét Törökkanizsán a XIV. Észak-Bánáti Néptánctalálkozó, amelyen magyar, szerb és roma néptánccsoportok léptek fel. A szépszámú érdeklődő közönség 16 produkciót tekinthetett meg. Az észak-bánáti és észak-bácskai néptáncosok mellet Csúrogról és Tordáról is érkeztek fellépők. A hódegyházi Pirostulipán MHKE tánccsoportja először szerepelt a rendezvényen, amelyet Kudlik Zoltán tartományi művelődési, tájékoztatási és vallási közösségi segédtitkár nyitott meg:
– A néptánctalálkozót először 2009-ben szervezete meg a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület, amiért köszönet jár nekik. A rendezvény az elmúlt években Észak-Bánát egyik legjelentősebb művelődési rendezvényévé nőtte ki magát. A rendezvény a néptánc és a népdal közvetítésével segít megismerni a magyar, a szerb és a roma néphagyományokat. Ha megismerjük egymást, jobban is tiszteljük egymást, ezáltal megteremtődnek a békés együttélés alapjai – fogalmazott Kudlik Zoltán.
– A néptánctalálkozó a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű kistérségi rendezvénye, amely a toleranciáról és a nemzetek közötti párbeszédről szól – emelte ki Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke.
A fesztivál alkalmából Törökkanizsa központjában kézműves kirakodó vásár is várta a látogatókat, amelyen a Tiszagyöngye ME tánccsoportjai mellett fellépett a szerbkeresztúri Milan Ajvaz ME, a törökkanizsai Bánát ME, a szerbkeresztúri romák, a Szanád ME, a kelebiai Gaál Ferenc ME, a tiszaszentmiklósi Tihomir Ostojić, a tordai Petőfi Sándor ME, a Tiszaszentmiklósi Pirostulipán, a magyarkanizsai Szent Száva ME és az Örödögcsáklya, az oroszlámosi Pántlika, valamint a csúrogi PRELO tánccsoport.
A XIV. Észak-Bánáti Néptánctalálkozón a községi önkormányzat tisztségviselői mellett jelen volt Tóth Ramóna, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja, Ótott Róbert tartományi mezőgazdasági segédtitkár és Tóth Zoltán tartományi környezetvédelmi segédtitkár, valamint Jaksa Róbert környezetvédelmi államtitkár. A rendezvényt az MNT mellett támogatta a tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi titkárság, a Művelődési és Tájékoztatási Minisztérium, a Bethlen Gábor és a Csoóri Sándor Alap valamint a Művelődési és Informatikai Minisztérium.
Az íráshoz fotógaléria kapcsolódik, amely itt tekinthető meg.
Nyitókép: A tiszaszentmiklósi Pirostulipán táncosai először léptek fel Törökkanizsán (Fotó: Gergely József)