Nagy ünnepre gyűlt össze múlt vasárnap Törökfalu lakossága, hiszen aznap leplezték le a most már a Százszorszép Művelődési Egyesület előtti teret díszítő Petőfi-mellszobrot. A különleges és régen várt eseményre a környékből és távolabbról olyan sokan eljöttek, hogy zsúfolásig megtelt a helyi Szent Gellért-templom, ahol ft. Kormányos Zoltán plébános szolgáltatott szentmisét. A templomból az ünneplők a Százszorszép Művelődési Egyesület elé vonultak, ahol az egybegyűltek végignézték azt a kisfilmet, amellyel Törökfalu kiérdemelte a Petőfi-szobrot, majd Klíma Döniz előadásában felhangzott nemzeti himnuszunk, utána pedig Virág György, a Zentai Magyar Kamaraszínház színésze elszavalta a költő Az alföld című versét. A Magyar Nemzeti Tanács nevében Rigó Pál Zsófia köszöntötte a jelenlévőket, majd a szobor leleplezése következett. A Petőfi-szobor látványa sokak szemébe könnyeket csalt, hiszen a helyiek jól tudták, mennyi munkájuk van abban, hogy a szobor Törökfalura került.
Tóbiás József, Ada község képviselő-testületének elnöke kérdésünkre elmondta, hogy óriási megtiszteltetés számukra a szobor.
– Hatalmas összefogással készült el a kisfilm és nagyon örültünk, hogy a szakmai zsűri oly módon díjazta, hogy nekünk ítélte az egyik szobrot. Fontos nekünk, hogy Törökfalura került a Petőfi Sándor utcába. Ez egy tiszta magyar közösség, amely a községünkben élen jár a hagyományaink, a kultúránk ápolásában.
Nagy Rózsa, a helyi Százszorszép Művelődési Egyesület vezetője arról számolt be, hogy nagy izgalommal készültek a kisfilm elkészítésére, és az, hogy ilyen jól sikerült, a négy egyesület összefogásának köszönhető.
– A tagok nagy lelkesedéssel készültek a táncokkal, a versekkel. Amikor az elkészült filmet először megnéztük, könnyet csalt a szemünkbe. Most, hogy itt áll a szobor az egyesületünk előtt, fantasztikus érzés, és mindahányszor rátekintünk, azt érezzük, hogy hányan állnak mellettünk. Az összefogás erejét tapasztaljuk meg benne.
Szilágyi László szobrászművész megjegyezte, visszatekintve az elmúlt 200 évre és a mostani történésekre, az, hogy Kúlán, Kishegyesen, most pedig Törökfalun Petőfi-szobrot avattak, pontosan lehet látni, hogy a költő személyisége milyen hatást gyakorol a nemzetre.
– Négy évtizede várok erre az ajánlásra, a Petőfi-mellszobor elkészítésére, úgyhogy ez nekem is nagy élmény volt. Minden magyar szobrásznak előbb vagy utóbb készítenie kellene Petőfi-szobrot. Én kivártam és megkaptam a megrendelést. Rövid idő alatt elkészítettem, de a felkészülés rá négy esztendőn át tartott. Hét nap alatt befejeztem a szobrot, és ez egyfajta beszélgetés volt Petőfivel. Ezek a mellszobrok egy kicsit a romantizált Petőfit fejezik ki, ő pedig nem ilyen volt. Ő mindenen változtatni akart. Én Isten-közvetítőnek tartom, mert élő ember ilyen rövid idő alatt nem lett volna képes annyi verset írni, mint ő. Látni lehet a szobron, hogy a jobb mellén szétlöttyent a bronz, én mégis úgy tartom, hogy puskagolyó találta el, ha ilyen fiatalon a küzdőtéren veszítette az életét. Ami a patinát illeti, úgy vélem, egy ekkora költőnek az ereiben nem vér csobog, hanem tinta, így tintát fecskendeztem a testére és elzöldesítettem. Egyébként a rézsavak egy tíz éven belül teljesen zölddé teszik Petőfi mellszobrát, zölddé, mint amilyen a fa, amely alatt itt Törökfaluban áll – mondta a szobrászművész.
Nyitókép: Ft. Kormányos Zoltán felszentelte a szobrot (Gergely Árpád felvétele)