A Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesület a hétvégén Őszi nagykunsági műhely elnevezéssel tartott foglalkozásokat, ahova a gyerekek mellett ez alkalommal is a felnőtteket is várták. Hajvert Lódi Andrea, a művelődési egyesület elnöke arról számolt be lapunknak, hogy a mostani alkalomnak hiánypótló jellege is volt.
– Nyáron tartottuk meg a nagykunsági alkotóműhelyt, és azon vettek volna részt a nagykunsági oktatók is. Akkor sajnos nem sikerült eljönniük, ezért ezt most pótoltuk. Szentpéteriné Lévai Máriát Kunhegyesről köszönthettük a körünkben, Bán Andreát pedig Törökszentmiklósról, ők mindketten voltak már Bácsfeketehegyen, és részt vettek a Nagykunsági Alkotótábor munkafolyamatában. Ezúttal 30 igen lelkes gyermek részvételével délelőttönként a tűnemezelés és a filcvarrás volt a téma, délután pedig helybéli hímző asszonyokkal dolgoztak. Ennek a találkozásnak a keretében körvonalaztuk a további együttműködési pontokat – mondta az elnök, majd arról is szólt, hogy az alkotások témái kis állatfigurák is voltak. Hajvert Lódi Andrea reményei szerint nyáron már közös táborozást is tudnak szervezni. A művelődési egyesület egyébként nem először szervezett olyan módon programot, amikor is a gyerekekkel együtt a felnőttekre is számítottak. Ennek kapcsán hamarosan egy komolyabb képzés beindítását is tervezik.
– A kézműveshagyományok ápolása nagyon időszerű. Teljesen elment a világ egyfajta felületességbe, igénytelenségbe. Mindent készen veszünk, és nem értékeljük a kézzel készült dolgokat. Ebben a helyzetben az egyesületnek az a dolga, hogy visszacsábítsa a gyerekeket és a felnőtteket is a kézzel készült dolgok megőrzésébe. Szerencsére településünk egy olyan közösség, ahol e felé nyitottság van. És ha már igény van rá, akkor nekünk az a dolgunk, hogy segítsük a folyamatot. Nagyon nagy öröm számunkra, hogy ősztől a művelődési egyesületünk része lesz egy Kárpát-medencét felölelő kézműves-programsorozatnak. Ezt a lakiteleki székhelyű Magyar Művelődési Intézet szervezi, és a program neve A szakkör. Ennek keretében a Kárpát-medence különböző települései bekapcsolódhatnak kézművesprogramokba. Mi is jelentkeztünk erre a lehetőségre, és ennek köszönhetően az ősz során három szakkört indítunk a felnőttekre gondolva – mondta el az elnök asszony, majd hozzáfűzte, hogy makramézással, bútorfestéssel és vesszőfonással foglalkoznak majd. A bácsfeketehegyi szervezet kézművesprogramjait a tartományi oktatási titkárság és a Csoóri Sándor Alap támogatja anyagilag, Kishegyes község önkormányzata pedig az egész éves tevékenységükhöz járul hozzá.