Pénteken kétnyelvű művelődési műsorral, történelmi visszatekintéssel, vidámparkkal és koncerttel ünnepelték a torontálvásárhelyi, vagyis a debellácsi vásár fennállásának 150. évfordulóját.
Tóth Sámuel bíró és Mező István jegyző még 1873-ban elutazott Ferenc József császárhoz, hogy vásártartási jogot kérjen a falu számára. Akkoriban már a legtöbb város, sőt némelyik nagyobb falu is rendelkezett vásártartási joggal, amelyhez a piactartási jog is párosult. Az elmúlt 150 év során a torontálvásárhelyi, illetve a debellácsi vásár az ország egyik legnagyobb vásárává nőtte ki magát.
A rendezvényt Kabók Erika, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja nyitotta meg. Rávilágított arra, hogy a település történetének egy olyan lépését ünneplik, ami naggyá tette Debellácsot.
– A mai ünnepben fontos az, hogy a hagyományok ápolásáról is szól, ugyanis az iskola egy fogalmazásírási és egy rajzpályázatot is hirdetett a vásárral kapcsolaban. Tudjuk, hogy lejárt a vásárok ideje, megváltozott a világ, a nagy bevásárlóközpontokba megyünk, nem a vásárokba, tehát az a társadalmi jelentősége már eltűnt, ami egykor volt, de szerintem a hagyományt ápolni kell, így, ahogyan azt a torontálvásárhelyiek is teszik – hangsúlyozta Kabók Erika.
A vásári jog megszerzése Lálity Urbán Emese, a torontálvásárhelyi helyi közösség tanácsa elnökhelyettesének értékelése szerint fellendítette a környék gazdaságát.
– Egyfajta fejlődés indult el, illetve egy olyan kereskedelem folyt ezen a településen, ami a környéket, illetve szerintem egész Európát idevonzotta az alkalmi vásárokra. Napokig tartó, hatalmas állatvásárokat tartottak, rengeteg adásvételt bonyolítottak le, több országból is jöttek a kereskedők erre a helyre.
Vidrács Krisztina, a Moša Pijade Általános Iskola igazgatója elmondta, hogy a tartományi oktatási titkárságnál benyújtott sikeres pályázatuknak köszönhetően tudták kiiíni a sajátjukat még májusban.
– Olyan munkákat vártunk, amelyekben a vásárral kapcsolatos élményeikről, családon belüli hagyományaikról mesélnek a diákok. Fontosnak tartjuk azt, hogy a gyermekek is sajátjukként éljék meg ezt a vásárt, és egy olyan rendezvénynek, amely mindenki számára fontos, és amely mindenki számára értéket képvisel – mondta az igazgatónő.
A rendezvény a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság, valamint az antalfalvi község támogatásával valósult meg.
Nyitókép: Kabók Erika megnyitja a rendezvényt (Fotó: Vidács Hajnalka)