2025. január 22., szerda

Izgalmas várostúra

A Bajai Anyanyelvi Táborban jártak a kúlai diákok

A több mint két évtizedes múltra visszatekintő Bajai Anyanyelvi Táborba az idén is a bácskai szórványból érkeztek főként alsó tagozatos diákok július 6-a és 10-e között. A tábor legfőbb célja a gyerekek anyanyelv- és magyarságismeretének erősítése.
A 23. alkalommal megrendezett táborban 43 tanuló vett részt a Nyugat-bácskai településekről: Gombosról, Bezdánból, Doroszlóról, Nemesmiliticsről, Bácskertesről, Zomborból, valamint Kúláról. Ezek mind olyan települések, ahol viszonylag kis létszámúak a magyar osztályok. A kúlai Petőfi Brigád Általános Iskolából 6 (öt negyedikes és egy ötödikes) diák vett részt az idei táborban.
A résztvevők és kísérők számára a rendezvény idején a szállásról, napi háromszori étkezésről és a programokról a Rákóczi Szövetség gondoskodott, a tábort pedig a bajai Szent László Általános Művelődési Központban rendezték meg.
 

Privát archívum

Privát archívum

Vojcsina Krisztián, a kúlai Petőfi Brigád Általános Iskola hitoktatója elmondta, először két évvel ezelőtt kísérte el a kúlai diákokat a Bajai Anyanyelvi Táborba.
− Iskolánkban a magyar tanítók között olyan megállapodás született, hogy ebben a táborban minden évben a negyedik osztályos tanulók vesznek részt. A negyedikesek tanítója nem tudta vállalni a kísérő szerepét, jómagam pedig sajnáltam volna, ha a gyerekek kísérő hiányában lemaradnak az eseményről, ugyanis tudom, hogy minden alkalommal rengeteg élménnyel és örömmel térnek onnan haza. Nem beszélve arról, hogy sok diáknak talán ez az egyetlen nyári programja. Így újra elvállaltam a kísérő szerepét, és július 6-án reggel a hattagú csapattal elindultunk Bajára – magyarázta Vojcsina Krisztián.
A tábori programokról szólva elmondta, az első nap általában az egymás és a város megismeréséről szól, valamint a gyerekeket három csoportba sorolják, és onnantól kezdve a táborzárásig mindenki a saját csoportjában tevékenykedik. Mindegyik csoporttal egy-egy helyi pedagógus foglalkozik. 
− A táborozás minden napja ki van töltve különböző programokkal, így az unatkozás lehetősége teljesen ki van zárva. A vasárnapot szentmisével kezdtük a Szent Péter és Pál apostolok templomában, délután pedig − Figura Ede humoros-zenés műsorát követően − a Sugovica hűsítő vizében mártóztunk meg. A csoportfoglalkozások, íjászat, néptáncóra, játszótér, zenés mulatság és strandolás mellett a gyerekek számára kétségkívül a várostúra a legizgalmasabb, amikor kísérő tanítójukkal együtt vágnak neki a városnak, kezükben Baja térképével, amelyen különböző megállók vannak bejelölve, és mindegyik állomáshoz egy-egy megoldandó feladat tartozik. A mintegy 2 órás városismereti bolyongást rendkívül élvezték a gyerekek és a kísérő pedagógusok is – sorolta a kúlai hitoktató.
 

Privát archívum

Privát archívum

Privát archívum

Privát archívum

Mivel az idei év egyúttal Móra Ferenc-emlékév is (2024-ben az író halálának 90. és születésének 145. évfordulójára emlékezünk), a csoportfoglalkozásokon mindegyik csoport egy-egy Móra Ferenc-művet dolgozott fel drámajáték formájában, utolsó este pedig csoportonként bemutatták a színdarabokat. 
− A táborzárás utolsó nap, ebéd után volt, amikor is a fő szervező, dr. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár köszönetet mondott a gyerekeknek és pedagógusoknak a részvételért, a sok örömért, kacagásért és az együtt eltöltött tartalmas napokért.  Szerintem minden, a Bajai Anyanyelvi Táborhoz hasonló alkalom megerősíti a gyerekekben a közösséghez tartozás érzését, valamint az anyanyelv iránti szeretetet, a mai világban pedig mindkettőre nagy szükség van. A gyerekek pozitív visszajelzéseiből ítélve pedig egészen biztos, hogy mindannyian sok szép élménnyel, emlékkel és új barátsággal gazdagodva tértek haza Bajáról – mondta végezetül Vojcsina Krisztián.

Privát archívum

Privát archívum

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Privát archívum