Vasárnap este a torontálvásárhelyi József Attila Művelődési Otthon fennállásának 75. évfordulóját ünnepelte. A rendezvény, amelynek keretében az egyesület néptáncosai és kórusai, a szintén torontálvásárhelyi Magyar Művelődési és Művészeti Központ kórusa, az elszármazottak, illetve az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör táncosai, kórusai és zenészei léptek a színpadra, óriási érdeklődést hozott.
Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke a jubileum kapcsán elmondta, hogy a művelődési szövetség Torontálvásárhelyen tartott már Gyöngyösbokréta-gálát, tájolt ide színjátszó előadást, illetve torontálvásárhelyi fellépők tették több alkalommal is színesebbé a művelődési szövetség által is szervezet, társszervezett rendezvényeket.
– Olyan érzésekkel és olyan jó emlékekkel tér be ebbe a házba az ember, hogy hányszor volt ez a település, ez a közösség a Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek Szemléjének, vagy épp a Betlehemes Találkozónak is a házigazdája, hány neves magyar közéleti szereplő és művészember indult el erről a településről, ebből a közösségből, illetve hány jeles személyt adott ez a közösség a vajdasági magyarságnak. És hát ez az ünnep valójában ennek a köszöntése és a megköszönése is, és nemcsak ennek, hanem annak a konokságnak is, amely nemcsak ezt a 75 évet, hanem a településnek a több száz évét is jellemzi, hiszen tudjuk jól, hogy idén lesz a betelepítés 235 éves jubileuma. Azt is köszönjük és köszöntjük, ahogyan ez a közösség ragaszkodik a saját hagyományvilágához, a hitéhez és a vallási életéhez, és teszi mindezt azzal a konoksággal, amely példaértékű lehet az egész vajdasági magyar közösség számára. Köszöntsük egyúttal Horti Lászlót is, aki több évtizede meghatározó személye, vezetője ennek az intézménynek, és köszöntjük azokat a fiatalokat is, akiknek majd ezt a stafétát át kell venniük, végül pedig köszöntjük azt is, hogy ez az intézmény és a vezetése kineveli az utódait is – összegzett Sutus Áron.
Horti Lászlót még 2007-ben nevezték ki a József Attila Művelődési Otthon igazgatójának. Emlékei szerint az egyesület aranykora az 1970-es és 1980-as évekre tehető, amikor is – szavai szerint – másképp működött minden, többen éltek a faluban és az embereket jobban érdekelte a művelődési élet. Az egyesületben jelenleg a vegyes kórussal együtt négy énekcsoport és két néptánccsoport működik.
– Nagyon nagy szerencsénk van azzal, hogy a Moša Pijade Általános Iskola igazgatónője támogatja a törekvéseinket. Most várjuk a szeptembert, hogy meglássuk, hány gyerekkel lehet majd folytatni, illetve elkezdeni a munkát, mert ugye a generációk változnak, jönnek a kisebbek, elmennek a nagyobbak, és ez mindig hoz valamilyen változást a mi munkánkban is. Néhány évvel ezelőtt színjátszó szakcsoport elindításával is próbálkoztunk, de néhány előadás után leállt a munka, mivel többen is elköltöztek. Egy-két hiányzót még tudtunk volna pótolni, de sajnos itt több emberről volt szó – emelte ki Horti László.
A Torontálvásárhelyről elszármazott Fenyvesi Petrec Teodóra férjével, Fenyvesi Antallal Orosházáról érkezett, hogy hazai közönség előtt mutatkozzon be. Repertoárjukban a populáris zenét népies elemekkel ötvözték. Szavai szerint ő szinte a József Attila Művelődési Otthonban nőtt fel.
– Hétéves voltam, amikor beléptem a néptánccsoportba, s azzal párhuzamosan elkezdtem zongoraórákra járni, és ott fedezték fel, hogy van tehetségem az énekléshez. A pedagógusaim sok fellépési lehetőséget biztosítottak a számomra, amiért mindig hálás leszek – mesélte Teodóra.