2024. augusztus 25., vasárnap

Ismét lila a víz

A pacséri gyógyfürdő a kánikula után is várja a fürdőzni vágyókat

Az idei nyár eddig nem tapasztalt hőhulláma emberre, állatra, növényre komoly hatással volt, sokan kerestek az év legmelegebb napjaiban menedéket és enyhülést a fürdőkomplexumokban. A pacséri gyógyfürdőben is kiemelt látogatottsági mutatókat hozott a strandidény, hétköznap kevesebb, hétvégéken pedig több vendég érkezett a környékről és a távolabbi tájakról is – tudtuk meg Szabolcski Szabolcstól, a település helyi közösségének a tanácselnökétől. 

– Tapasztalataink szerint az év leglátogatottabb napjain lassan túl lesz a pacséri gyógyfürdő, hiszen nemsokára megkezdődik a tanév, és mindent összevetve átlagosnak mondható éven vagyunk túl a maga sikereivel és kihívásaival. A víz színe a kültéri tóban visszanyerte a messze földön híres lila színét, ezt a nap sugarainak, a magas hőmérsékleteknek és a víz ásványianyag-tartalmának tudjuk be. Tapasztalataink szerint minden évben van néhány nap, hét, amikor a víz színe elhagyja a lila árnyalatot a tóban, amely a legmelegebb napokban visszatér – hallhattuk a tanácselnöktől. A határátkelőhelyeken hétvégente tapasztalható tömeg többeket elrettent a magyarországi gyógyfürdőktől, ilyenkor sokan a pacséri lila víz mellett döntenek.

– A koronavírusjárvány-időszak hozta meg igazán a gyógyfürdőnek az országos ismeretséget, és még ma is terjed a híre, kül- és belföldön egyaránt. Látogatóink elsősorban Észak-Bácska területéről érkeznek, de ha megnézzük a zsúfolt parkolóban lévő gépkocsik rendszámtábláit, rájövünk, hogy szép számmal vannak Közép- és Nyugat-bácskából, Újvidékről, Belgrádból vagy akár Dél-Szerbiából. Emellett Magyarországról is fogadunk vendégeket, illetve nem ritka eset, hogy Európa távolabbi országaiból vagy más kontinensről érkeznek hozzánk fürdőzni vágyók. Azt tapasztaljuk, hogy külföldi utazási irodák is felfigyeltek az egyedi meleg és sós gyógyvizünkre, s a világszerte és elismert népszerű magyaroroszági National Georaphic magazin cikke után mind többen kezdtek el érdeklődni irántunk – nyilatkozott Szabolcski Szabolcs. A pacséri víz pozitív hatással van az emberi szervezetre és lélekre, ugyanakkor nem kis kihívást jelent az üzemeltetőknek a víz és a kipárolgás sótartalmával felvenni a harcot, mivel a fémet és a fát erősen korrodálja, rövid idő alatt. Ezért is kell a fürdőzőknek külön oda figyelni arra, hogy ékszert ne vigyenek be a vízbe, mert a nemesfémeket is megkezdi a víz. 

– A fém a legérzékenyebb a sós vízre és a kipárolgására, és több év kísérletezése után tapasztaltuk ki, hogy milyen pumpa bírja a legjobban a víz erősen korrodáló összetételét. Tervben van egy másik kút fúrása, és akkor zökkenőmentesebben kezelhetjük azt az időszakot, amikor a pumpán bizonyos alkatrész tönkremegy, és időbe telik megjavíttatni. A fedett részben a korrodálódott elemeket igyekszünk felújítani, ha kell, kicserélni, de nem könnyű versenyt futni a folyamattal, és például hiába új egy csap vagy kilincs, rövid időn belül meglátszódik rajta a sós víz hatása. Amint az illetékes áramszolgáltató befejezi a munkálatait, egy transzformátorral gyarapszik fürdőnk, és nagyobb kapacitással biztosíthatjuk az áramellátását is. Ekkor üzemeltethetjük be a korábban kialakított szauna helyiségeket is – tudtuk meg a tanácselnöktől, aki végül arról is szólt, hogy az idén módosultak a belépőjegyárak. A felnőttek 500 dinárért csobbanhatnak a vízben, a 14 éven aluliak 300 dinárért, 17 órától továbbra is kedvezményesen lehet belépni a fürdő helyszínére, ekkor a felnőtteknek 300 dinár, a gyermekeknek 200 dinár a belépőjegy ára. A pacsériakra vonatkozó árak nem módosultak. 

Nyitókép: A kánikulában hétköznaponként is sokan felkeresik a különleges színű tófürdőt (Fotó: Kazinczy Paszterkó Diana)