2025. január 15., szerda

Fehér alap, színes álmok

Gere Anikó már több mint két éve foglalkozik dekupázstárgyak készítésével

A kézművesség világa olyan lehetőségeket rejt, amelyek által a hétköznapi emberek felfedezhetik és megmutathatják kreatív oldalukat. A dekupázs technika az egyik olyan népszerű eljárás, amely lehetőséget ad arra, hogy hétköznapi tárgyakat művészi szintre emeljünk. Gere Anikó felsőhegyi közgazdász nemcsak felfedezte magában a kézműveskedés iránti szenvedélyt, hanem két év alatt sikeresen meg is valósította álmait ezen a területen. Az interneten akadt rá a dekupázs technikára, amely egyből megtetszett neki.

– Nem is sejtettem, hogy van bennem egy ilyen érdeklődés a kézművesség irányába, magamat is megleptem azzal, hogy ez a technika ennyire lázba hozott. Belevágtam, és jól feltaláltam magam benne – vallotta be. – Először csak saját részre szerettem volna néhány tárgyat elkészíteni, a környezetemtől azonban rengeteg pozitív visszajelzést kaptam. Ez sarkallt a folytatásra, és most már több mint két éve ezzel is foglalkozom a munkám mellett. A tudásomat is a világháló segítségével bővítettem, különféle videókat néztem, emellett a környékünkön találtam egy-két kézművest, akik hasznos tanáccsal láttak el – mesélte Anikó, akinek a termékeit decemberben a Zentai Gazdanapokon és a Karácsonyi Kavalkádon is megtekinthették az érdeklődők.

– A technika alapja a préselt nyersanyag, egy sima fafelület, amelyet készen vásárolok. Ezt általában fehér színnel festem le, ritkán színesre, de a mintát minden esetben fehér alapra ragasztom fel az erre a célra kifejlesztett, úgynevezett dekupázsragasztóval. A díszítőelemeket különféle papíranyagból vágom ki. Ez lehet szalvéta, rizs-, de akár sima nyomtatópapír is. Emellett sablonokkal és festékkel is dekorálok. A díszítést követően három lakkréteg következik, így lesz időtálló a tárgy, ami nagyon fontos, hiszen ezeket használják is a mindennapokban. A legnépszerűbbek a tálcák, dobozok, poháralátétek, kulcstartók, de az első helyen a személyre szabott tárgyak vannak, amelyeket kérésre az ajándékozott nevével is díszítünk – magyarázta Gere Anikó.

– Sokszor felmerül a kérdés, hogy mennyire értékelik a kézzel készült tárgyakat. Én úgy látom, hogy vannak, akik inkább a boltban kapható termékeket választják, hiszen azok olcsóbbak, viszont még mindig van egy kis réteg, amely értékeli a kézművest, hiszen ezek nem a gyártósori szalagról kerülnek a vásárlókhoz, hanem minden egyes darabot kézzel készítenek. Lehet, hogy ezek a termékek drágábbak, de mindig egyediek, és nem készül két teljesen egyforma belőlük – zárta gondolatait a kézműves. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ezzel a technikával nagyon sokféle terméket készít Anikó, a választék igen bőséges (Fotó: Kállai Göblös Nikoletta)