2025. január 22., szerda

Jókor jött a csapadék

A szombati záporok megszakították a búza és az árpa aratását, de megöntözték a határt

A verbászi mezőgazdasági szakszolgálat a Verbász‒Kúla‒Óbecse‒Szenttamás határban mintegy 149 ezer hektár földterületet felügyel. Ebből az idén mintegy 32 ezer hektáron kezdődött meg az őszi kalászosok és valamivel több mint 1000 hektáron az olajrepce betakarítása.

A kérdésre, hogy jelenleg a négy község határában milyen a növények állapota, Biljana Dobranić agrármérnök, a vállalat szakembere elmondta, folyamatban van a korai árpa és búza, valamint az olajrepce aratása. Kiemelte, a szombaton dél körül érkezett kiadós nyári zápor több helyen félbeszakította az aratást, de ha nem lesz több eső, a betakarítás akár már vasárnap folytatódhat.

‒ Ami az árpa aratását illeti, a munka a vége felé közeledik. A hozamok eltérőek, minden a parcella fekvésétől, a vetőmag fajtától és az alkalmazott agrotechnikától függ. A magasabban fekvő részeken az átlaghozam 3‒3,5 tonna hektáronként, míg az alacsonyabb parcellákon meghaladja a 7 tonnát is. A búza aratása a napokban kezdődött, az első eredmények azt mutatják, hogy a hozamok a gyengébb minőségű földek esetében 3,8‒5 tonna körüliek, de konkrét eredményekről még korai lenne beszélni. Ami már most biztos, hogy a nedvesség hiánya következtében (az év első öt hónapjában átlagosan mindössze 60 liter eső esett) a hozamokat a megfelelő agrotechnika alkalmazása, valamint a kiszórt műtrágya döntően befolyásolja. Jelenleg az olajrepce betakarítása (is) folyik, ezt az ipari növényt a bevetett felület mintegy 40 százalékáról már sikerült leszedni, a hozamok 2,2‒3 tonna körüliek, ami a tavalyitól jóval alacsonyabb, hiszen akkor átlagban 4000 kg/ha termett – sorolta beszélgetőtársunk.

Kiemelte, a tavaszi kapásnövények állapota az aszályos év ellenére kielégítő. A kukorica a helyszíntől és a vetőmagtól függően a szármegnyúlás és virágzás közötti fázisban van. A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) elleni fénycsapdával történő védekezés az utóbbi 10 évben talán most sikerült a legjobban, június 9-én viszont a Vajdasági jelentés-előrejelzési szolgálat azt tanácsolta, hogy a magkukorica esetében mielőbb meg kell kezdeni a lárvák elleni vegyszeres védekezést.

Az agronómus elmondta, a szójánál a vége felé közeledik a bimbók megjelenése (BBCH 51-55), ezt követően a növény egyik kritikus fenológiai fázisa a virágzás és hüvelykötődés időszaka következik. A szója ilyenkor magas levegő-páratartalmat és csapadékos, hűvösebb periódust igényel a jó terméskötődéshez és hüvelykitelítődéshez, és a hirtelen érkező hőség miatt ledobhatja a virágot. Ajánlott továbbá a sorközművelés, hiszen erre az agrotechnikai eljárásra a növény kiválóan reagál.

A napraforgó jelenleg szép, a cukorrépánál viszont ajánlott a cerkospórás levélfoltosság (Cercospora beticola) elleni vegyszeres védekezés, ugyanis attól függően, hogy öntözzük-e a parcellát vagy sem, a penészszerű konídiumos gomba képes a répa 20 százalékát megtámadni és megsemmisíteni – magyarázta Biljana Dobranić.

Végezetül tegyük hozzá, hogy szombaton délután a szenttamási és a verbászi határban átlagban 10 –16 liter csapadék esett. Ítéletidő ugyan nem volt, de az ún. rázlovai határban, továbbá a Szenttamás és Drea közötti határban borsószem nagyságú jég esett. A károkról egyelőre nem érkezett jelentés.

Magyar ember Magyar Szót érdemel