2024. december 22., vasárnap

És egyszerre csak áradni kezdett…

A kialakuló dunai áradások arra emlékeztetnek, mint amikor a hamiskártyás az ingujjból előbűvöl egy ászt

Már a nyári aszályok gondolatával barátkoztunk, hiszen május közepén folyóink vízállása a kisvizek küszöbén volt. Ráadásul a vízgyűjtő területek hóvízkészlete se hagyott nyomot a vízhozamgörbékben. Aztán idővel arra figyelhettünk fel, hogy nem következtek be olyan apadások, amilyeneknek mindezt követniük kellett volna. És most egyszerre áradni kezdett... Pontosítsunk!

Ebből az áradásból a Tisza ki fog maradni. A folyó felső szakaszán ugyanis stagnáló vagy apadó kisvizek uralják a medret. Áradási viszketegségben jelenleg csak a Sajó és a Zagyva szenved, de ha a többi mellékfolyó hallgat, ezeket nem kell komolyan venni. A Sajó középvízhozama ugyanis hatvan-egynéhány, a Zagyváé pedig nagyjából tíz köbméter szokott lenni. Összehasonlítás gyanánt: a Duna vízhozama ezekben a napokban Bezdánnál 3500, a Tiszáé pedig Zentánál 800 köbméter körül alakul. Kerekítettünk, de hát a nagyságrend a fontos.

Buzás Mihály felvétele

Buzás Mihály felvétele

A Tisza mentén tehát nyugis a helyzet, izgalmak a Rába partján vannak. Nem foglalkoznánk ezzel a folyóval, ha nem a Dunába ömlene. De talán még akkor sem, hiszen kis folyóról van szó, nem sok vizet zavar, középvízhozama Győrnél 27 köbméter. Csakhogy ez a kis folyó most rohamosan árad, és bár ugyanilyen gyorsan apadni is fog, egyértelmű, hogy arrafelé vízügyileg történt valami. Mert a Murán is heves áradás alakult ki. A két folyó vízgyűjtője ugyanis szomszédos, csakhogy az egyik észak felé haladva megy a Dunába, míg a másik kelet felé folyik, majd a Drávába ömlik. Aztán a Rába meg a Mura vize 15 kilométerre Gombos felett ismét találkozik a Dunában.

A miheztartás végett azonban nem árt tudni, hogy a Mura már jelentősebb vízmennyiséget tesz a közösbe, és az általa biztatott Dráva bőven növeli a Duna vízhozamát, és meg is emeli vízszintjét. Ezeknek a hirtelen kibontakozó és minden bizonnyal gyorsan csillapodó áradásoknak az árnyékában azonban más is történt. A Közép-Duna felső végén két lassú, de kitartó árhullám alakult ki. Ezek leginkább a komárom–esztergomi szakaszon észlelhetők. Előbb egy nagyjából nyolcvancentis áradásra került sor, amelyre szinte ránőtt az utána érkező egyméteres. Az a furcsa a dologban, hogy ekkora vízszintemelkedést a Duna szóban forgó szakaszán torkolló folyók „hórukkmunkával” sem tudnak tető alá hozni, különösen nem akkor, amikor csak annyira áradnak, mint most. Honnan jött/jön a többi?

Úgy fest, hogy a Felső-Dunán meg az ott torkolló mellékfolyókon az esőzések hatására helyenként beszüntették vagy legalább csökkentették a víz visszatartását. A duzzasztott folyószakaszokon, ahol a vízhozamgörbék köztudomásúan úgy feszülnek, mint a szárítókötél, most vízszintingadozásokra került sor. Nagyjából félméteres emelkedésről van szó. Azokon a részeken viszont, ahol a duzzasztások nem fejtenek ki jelentős hatást, az utóbbi két hétben másfél méteres áradásra került sor. Egyik-másik felső-dunai vízmércén a vízszint megközelítette az elsőfokú készültségi szintet. Mielőtt bárki is bepánikolna, ki kell mondani, arrafelé is hirtelen apadás várható. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hátradőlhetünk.

Buzás Mihály felvétele

Buzás Mihály felvétele

A szabályozások, a duzzasztások, a vízvisszatartások miatt megtörténhet, hogy tájainkon lassabban változnak a dolgok. A mederviszonyok miatt ez természetes. A számadatokat azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni. Miről is van szó?

Ha csupán sacc/kb. alapon figyeljük a Duna vízállásának alakulását, egyértelmű, hogy mind Bezdánnál, mind Újvidéknél nagyjából 400-as víz várható. Ez nem sok, hiszen a rendes árvízvédelmi készültség Bezdánnál 500, Újvidéknél 450 cm. Csakhogy itt és ott az ekkora vízre a vízparti ember oda se néz. Újvidéknél például ilyen vízállás mellett még a Köves víkendtelepülés legalacsonyabban fekvő részeit sem önti el a folyó. Ha határozott választ kell adni a kérdésre, van-e veszély, akkor egyértelmű, hogy nincs. Most nincs. De mi volna, ha továbbrajzolnánk a vízhozamgörbéket? Képzeljük el, hogy nagyjából a 400-as szint körül bestagnál a Duna; aztán a Felső-Dunát kiadós esők verik végig; ennek hatására a vízvisszatartás helyett a feleslegeket útnak engedik... Szóval elküldik hozzánk. Ezek a beavatkozások szokták eredményezni a három nap alatt kétméteres áradást Bezdánnál, Apatinnál, Újvidéknél... Ez az, amiből nem kérünk. Egy szóval sem mondjuk, hogy így lesz. De számtanilag – az utóbbi húsz év tapasztalatai alapján – ez lehetséges.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Budapest Halai