Nagy ünnep volt vasárnap délelőtt Törökfaluban, hiszen akkor leplezték le a Petőfi-mellszobrot. A környékből és távolabbról annyian összegyűltek a nagy eseményre, hogy kicsinek bizonyult a Szent Gellért-templom. Aki nem fért be, a templomudvarban hallgatta Ft. Kormányos Zoltán plébános gondolatait, hiszen az értékeink meglelésére buzdító mondatok oda is kihallatszottak. A szentmise után az ünneplők átvonultak a Százszorszép Művelődési Egyesület előtti térre, ahol még letakarva állt Petői mellszobra.
Az ünnepségen tiszteletét tette Kovács Elvira, a Szerb Képviselőház alelnöke, a VMSZ alelnöke, Juhász Attila, a VMSZ államtitkára, Kudlik Zoltán, a VMSZ tartományi tisztségviselője, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Sárközi István, a MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke, Bilicki Zoltán, Ada község polgármestere, Tóbiás József, a VMSZ elnökségének alelnöke, a párt ada községi helyi szervezetének elnöke, Szilágyi László szobrászművész, a szobor alkotója és még sokan mások a VMSZ, az MNT tisztségviselői küzül, az önkormányzat és a helyi közösség tanácsának tagjai közül.
A szobor leleplezése előtt az egybegyűltek végignézték azt a kisfilmet, amellyel Törökfalu kiérdemelte az egyik Petőfi-szobrot, majd Virág György, a Zentai Magyar Kamaraszínház színésze elszavalta a költő Az alföld című versét. A Magyar Nemzeti Tanács nevében Rigó Pál Zsófia köszöntötte a jelenlévőket. Ünnepi felszólalásában úgy fogalmazott, hogy a szoborpályázat megmozgatta egész Vajdaságot és azon belül az Ada községi magyarságot is, hiszen ahhoz, hogy ez a kisfilm elkészüljön, községi összefogás kellett.
– Mintha mindig erre készültünk volna. Valakik életre hívták az alapot, nekünk pedig megadatott a lehetőség, hogy tovább, egészet építsünk. A MOZDULJ! PETŐFI! Programmal megmozdult Vajdaság és ezen belül nagyot mozdult Ada község közössége is. Szobrot avatunk, de amit kapunk, az mélyen a tárgyi megjeleníthetőség mögött van. A Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ pályázatán Ada község közössége a területén tevékenykedő magyar művelődési egyesületek és azok valamennyi vezetőjének és tagjának összefogásával vett részt. Ennek különleges súlya van önmagunk felé is. Hogyan lesz bronzból emlékmű? Hogyan lesz fémből közösségi és művészeti szempontból is érték. Valahogyan úgy, ahogy az emberekből közösség. A Törökfalura hozott Petőfi-szobor kézzel fogható élménye mögé már odasorakoztattuk a történetét, azt, ahogyan a miénk lett. A közösségi összefogás révén váltunk nyertessé és amit a történettel nyertünk, az tulajdonképpen egy emlékeztető önmagunk, a közösségünk és a szélesebb nagyvilág felé is. Egy szimbólum, amiből kimagaslik az összefogás fénye, az összefogás erejének bizonyítéka és a magyar nemzeti kulturális öntudatunk egyik motívuma – mondta Rigó Pál Zsófia, majd
az Ada községi magyar közösség nevében megköszönte a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ kezdeményezését, valamint a Vadvirág Hagyományápóló Kör, a Százszorszép Művelődési Egyesület, az Aranykapu Művelődési Egyesület és a Csobolyó Művelődési Egyesület példaértékű összefogást. Külön megköszönte az egyesületek tagjainak a tevékenységét, a gyerekek belevetett munkáját, a szülők segítségét és mindazt az anyagi és eszmei támogatást, amely hozzájárult a kisfilm létrejöttéhez és a szobor felállításához.
A köszöntő után leleplezték a Szilágyi László szobrászművész alkotta szobrot, majd Ft. Kormányos Zoltán felszentelte az alkotást, amely ezentúl a művelődési egyesület előtti teret díszíti.
Nagy Rózsa, a helyi Százszorszép Művelődési Egyesület vezetője a szobor leleplezése után kérdésünkre elmondta, hogy nagy izgalommal készültek a kisfilm elkészítésére és, az, hogy ilyen jól sikerült, és egy Petőfi-szobrot eredményezett, az a négy egyesület összefogásának köszönhető.
– A tagok nagy lelkesedéssel készültek a táncokkal, a versekkel. Amikor az elkészült filmet először megnéztük, könnyet csalt a szemünkbe, mert nem is gondoltuk voltna, hogy ez mekkor erőt hordoz magában. Most, hogy itt áll a szobor az egyesületünk előtt, fantasztikus érzés, és mindahányszor rátekintünk, az juthat az eszünkbe és azt érezhetjük, hogy milyen sokan mellettünk állnak. Az összefogás erejét tapasztaltuk meg benne.
Szilágy László szobrászművész, a szobor megalkotója úgy fogalmazott, hogy négy évtizeden át érlelődött benne a szobor, és most rövid idő alatt elkészült vele.
– Ha visszagondolok a Petőfi születésétől eltelt 200 évre és a mostani történésekre, szombaton Kúlán és Kishegyesen, most pedig itt Törökfaluban, pontosan lehet látni, hogy Petőfi személyisége milyen hatást gyakorol a nemzetre. Négy évtizede várok erre az ajánlásra, a Petőfi-mellszobor elkészítésére, úgyhogy ez nekem is nagy élmény volt. Minden magyar szobrásznak előbb vagy utóbb készítenie kellene Petőfi-szobrot. Én kivártam és megkaptam a megrendelést. Rövid idő alatt elkészítettem, de a felkészülés rá négy esztendőn át tartott. Hét nap alatt befejeztem és ez egyfajta beszélgetés volt Petőfivel. Ezek a mellszobrok egy kicsit a romantizát Petőfit fejezik ki, ő pedig nem ilyen volt. Ő mindenen változtatni akart. Én Isten-közvetítőnek tartom, mert élő ember ilyen rövid idő alatt nem lett volna képes annyi verset írni, mint ő. Látni lehet a szobron, hogy a jobb mellén szétlöttyent a bronz, én mégis úgy tartom, hogy puskagolyó találta el, ha ilyen fiatalon a közdőtéren veszítette az életét. Ami a patinát illeti, úgy vélem, egy ekkora költőnek az ereiben nem vér csobog, hanem tinta, így tintát fecskendeztem a testére és elzöldesítettem. Egyébként a rézsavak egy tíz éven belül teljesen zölddé teszik Petői mellszobrát, zölddé, mint amilyen a fa, amely alatt itt Törökfaluban áll.
Az ünnepség Törökfaluban nem ért véget a szobor leleplezésével, hiszen a művelődési egyesület udvarában már hajnalban feltették az ökröt sülni, így aki az ebédre is ott maradt, biztosan nem bánta meg.
Nyitókép: Törökfaluban a Százszorszép Művelődési Egyesület előtti teret díszíti a szobor (Gergely Árpád felvétele)