2024. november 21., csütörtök

Közösségépítés és népi hagyományok

Moholon kézimunkázók alkotásait állították ki A Szakkör kiállításon

A moholi Csobolyó Művelődési Egyesületben kedden este változatos kézimunka-kiállítással zárult a 2022-es A Szakkör program, amelynek keretében csuhé, gyöngyfűzés, mézeskalács és papírfonás témakörben indultak közösségépítő foglalkozások 25 személy részvételével az anyaországi Nemzeti Művelődési Intézet és a magyarkanizsai Felnőttképzők Regionális Hálózata (Ferha) jóvoltából. A moholi művelődési egyesületben október és május között négy témakörben zajló foglalkozásokon elkészült kézimunkákból állították össze A Szakkör kiállítást, amelyet Keszég Anett, a Ferha munkatársa nyitott meg. Majd ünnepélyesen átadta a szakkörvezetőknek és tanítványaiknak a tanúsítványt a programban való részvételért.

– A 2022-es Szakkörben harminc településen százöt szakkört tudtunk elindítani, és az érdeklődő csoportok tizenötféle mesterség közül válogathattak. Nagyon sokféle mesterséget felkínáltunk. Többek között csuhézás, csipkeverés, gyöngykötés, mézeskalács-készítés, de Vajdaságban összességében kiemelkedő volt a mézeskalács- és a gyertyaöntés szakkör – magyarázta Keszég Anett.

– A moholiakkal több hónapon keresztül rendkívül gördülékeny volt a munkánk, a csoportok aktivitása kiemelkedő volt, ami a kiállításon is gyönyörűen megmutatkozik. Végtelenül igényes és gyönyörű munkákból álló kiállítást tekinthetünk meg. Nagy örömünkre a Csobolyó ME idén is részt vesz A Szakkör programban. A meglévő tizenöt szakkörön kívül újabb hárommal bővült a választható mesterségek száma a 2023-as programban: baba-mama horgolás, szövés kereten és natúr kozmetika – mondta a Ferha munkatársa.

A Csobolyó ME keretein belül összesen öt szakkör működött, a mézeskalács-, a papírfonó, a gyöngyfűző és a két csuhécsoport – tudtuk meg Almádi Évától, az egyesület elnökségi tagjától, aki a szakkörök munkáját koordinálta.

– A Szakkör célja a régi hagyományos mesterségek újraélesztése és megszerettetése, valamint a közösségek fellendítése és építése. Kimozdítani az embereket otthonról, a hétköznapokból, és olyan kis csoportokba szervezni őket, ahol megélhetik az alkotás örömét. Ezek a célok teljesültek, és nagyon jól sikerültek az alkotások is, mindenki elsajátította az alapokat A Szakkör programmal. A másik nagy értéke, hogy barátságok szövődtek és jó kis csapatok alakultak ki. Összesen huszonöten vettek részt, főként moholiak, de voltak köztük adaiak is. Ősszel indul a következő program, ahol mézeskalács, gyöngyfűzés, makramé és tojásfestés lesz. A nyár folyamán meghirdetjük a szakköröket. A mostani résztvevők lesznek az elsők, akik helyet kapnak a programban, mert ők mind nagyon ügyesek voltak, és jól csinálták, de bárki jelentkezhet – nyilatkozta Almádi Éva.

Lajkó Szilvia, a Csobolyó elnökségi tagja a program közösségépítő és a nemzeti kultúrát megőrző szerepét hangsúlyozta.

– A Szakkör küldetése igazolta, hogy a résztvevők kortól függetlenül öntudatosan becsülik és befogadják az átadott ismereteket, így erősítve és biztosítva a történelmi folytonosságot és magát a nemzeti kultúrát. Valljuk, hogy a közösség akkor létezik, ha van kultúrája, ugyanakkor a helyi közösségek kultúrája nélkül nincs nemzeti kultúra. Ezért is fontos, hogy a helyi értékek és hagyományok megtartó erőként visszanyerjék szerepüket, mint az alkotótevékenységek is, amelyek a nemzethez való tartozás érzését jelentik. Ez teszi hangsúlyossá, hogy fontos a népi kézműveshagyományok oktatása és azoknak a köztudatban való megerősítése – szögezte le az egyesület vezetőségi tagja.

Moholon Kis Kővágó Gizella szakkörvezető irányította a papírfonást, Tóbiás Veronika a mézeskalácsszakkört, Boja Patyi Sarolta és Patyi Magdolna a csuhézást, Frank Julianna a gyöngyfűzést. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Csincsik Zsolt felvétele