2024. december 22., vasárnap

Szent István tiszteletére

Kishegyesen is megünnepelték augusztus 20-át – Színes műsor várta az érdeklődőket

Kishegyesen nem volt komoly hagyománya augusztus 20-a megünneplésének, az elmúlt években azonban ez megváltozott. A Kátai-tanyán felavattak egy fából készült Szent István-szobrot, s azóta a kishegyesiek is megemlékeznek az egyik legjelentősebb nemzeti ünnepünkről. Az ünnepségre vasárnap került sor, a Kishegyesi Értéktár Egyesület és Kátai-tanya szervezésében. Az ünneplő helyiek mellett a rendezvényt megtisztelte jelenlétével Kovács Károly, tartományi parlamenti képviselő, Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, Sándor István, Kishegyes község alpolgármestere és más helyi elöljárók.

Szent István államalapítónk megünneplése kicsit újdonság a kishegyesiek számára, mondta el lapunknak az ünnepség kapcsán dr. Szőke Anna, az egyesület elnöke és az ünnepség szervezője.

Dr. Szőke Anna és Rigó Pál Zsófia (Fotó: Kátai-tanya)

Dr. Szőke Anna és Rigó Pál Zsófia (Fotó: Kátai-tanya)

– Szent István egyik legnagyobb nemzeti ünnepünk, és mivel Kishegyesnek ilyen jellegű rendezvénye, hagyománya nem volt, ezért a Kátai-tanya tulajdonosával, Kátai Gézával megbeszéltem, hogy kellene egy ilyen rendezvény. Annál is inkább, mert fafaragók voltak a tanyán, és készítettek egy Szent István-szobrot. Ez inspirált arra, hogy akkor szenteljük meg ezt a szobrot és szervezzünk ünnepséget köré. Akkor még én sem gondoltam, hogy ez iránt ekkora érdeklődés lesz, és sokan eljönnek az ünnepségre. Talán éppen azért, mert ennek nem volt hagyománya, és sokaknak új – fogalmazott az egyesület elnöke, majd arról is szólt, hogy az ünnepség során beszélt arról, hogy milyen nehéz és kegyetlen volt az a küzdelem, amely során István király elfogadtatta a kereszténységet a magyarsággal.

Igyekeztek egy nagyon színes programot összeállítani, műfajilag egy-egy példát meríteni, mert nagyon szép és színes a kultúrvilágunk, fogalmazott a szervező, majd azzal folytatta, hogy a komolyzenétől a néptáncon át az irodalmi alkotásokig sok mindent felvonultatott a program. Az elnök arról is szólt, hogy a műsorba nagyon fontos bevonni a gyerekeket is, hogy megismerjék hagyományainkat.

Kátai Géza megszegi az új kenyeret (Fotó: Kátai-tanya)

Kátai Géza megszegi az új kenyeret (Fotó: Kátai-tanya)

A Szent István-napi ünnepség vendégeit Rigó Pál Zsófia köszöntötte, Szőke Anna pedig Szent Istvánról beszélt, Ratkó József: Segítsd a királyt című drámája segítségével. Az ünnepi műsor keretében felléptek Gál József és ifj. Gál József hegedűművészek egy komolyzenei műsorszámmal. Micsik Béla népzenész Boldogasszony anyánk címmel archaikus népdalokat adott elő, majd felléptek a Mónika imakör tagjai. A kishegyesi óvodások Tumbász Kornélia óvónő vezetésével vidám produkciót mutattak be. A Felsőhegyi Népdalbarátok Klubja népdalokat adott elő, majd két ifjú szavaló, Farkas Franciska és Kurnyák Zsófia verset mondott. A műsorban felléptek a Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesület néptáncosai is, Szakács Tamás vezetésével. Kovács Károly képviselő és Rigó Pál Zsófia alelnök koszorút helyezett el Szent István szobránál, s a program végén következett a kenyérszentelés. Az új kenyeret Kara Nándor plébános áldotta meg, a jelenlévőket pedig Orosz Attila bácsfeketehegyi református lelkész. Az új kenyeret Kátai Géza szegte meg, majd minden jelenlévő fogyasztott belőle. A Szent István-napi ünnepség állófogadással ért véget.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az ünnepi műsor részlete (Fotó: Kátai-tanya)