2024. december 22., vasárnap

Az önvizsgálat ideje

Az aradi vértanúkra emlékeztek Kishegyesen

A kishegyesiek pénteken délután, a nyugati temetőben lévő 1848/49-es emlékműnél emlékeztek meg az aradi vértanúkról. Az alkalmi műsorral egybekötött megemlékezést a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület és a kishegyesi helyi közösség szervezték, és többek között megtisztelte jelenlétével Tankóczi Zsombor, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja.

Az eseményen felszólal Kovács Károly, tartományi parlamenti képviselő, aki elmondta, hogy fontos üzenetet hordoz ez a nap.

 

Lakatos János felvétele

Lakatos János felvétele

– Október 6-a, a nemzeti gyásznapunk arra tanít bennünket, hogy önvizsgálatot tartsunk ilyenkor, és hőseink áldozatából erőt tudjunk meríteni a hétköznapokra. Három fontos üzenete van mind az anyaországi, mind a határon túli magyarság számára: az összetartás, az összefogás és a megújulás. Ez így történt Kishegyesen is, hiszen egy erős anyaországi támogatással újultak meg köztereink, kulturális központunk és emlékhelyeink. Fontos megemlíteni, hogy 1849. július 14-én Kishegyesnél volt a szabadságharc utolsó győztes csatája. Ezt sajnos októberben a szabadságharc leverése követte – mondta el a képviselő, majd arról is szólt, hogy a nyugati temetőben lévő 48-as emlékmű 2000-ben épület fel, tisztelegve a szabadságharc utolsó győztes csatája előtt. Azóta az idő vasfoga kikezdte az emlékművet, és emiatt fel kellett újítani. A Petőfi Sándor M.E. a Nemzeti Kulturális Alap és a Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium pályázatán 1,5 millió forintot nyert, és ebből az összegből felújíttatták az emlékművet és környékét – számolt be Kovács Károly.

Az alkalmi műsoron fellépett a művelődési egyesület Szajkó énekcsoportja és Hajvert Ákos szavaló, valamint közreműködött a Maronka Károly Önkéntes Tűzoltó Testület. A műsort követően a jelenlévők elhelyezték a megemlékezés virágait az emlékműnél. A magyar kormány nevében Tankóczi Zsombor konzul, a Vajdasági Magyar Szövetség nevében Kovács Károly és Kerekes Zoltán, a Magyar Nemzeti Tanács nevében Hajvert Ákos, Kishegyes község önkormányzata nevében Sándor István és Mohácsi Zoltán, a kishegyesi helyi közösség nevében pedig Fülöp Valentin koszorúzott.

Az alkalmi műsort követően a megemlékezők virágot helyeztek el a világháborúkban és a délszláv háborúkban elesett kishegyesiek emléktáblájánál is, majd részt vettek egy szentmisén.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kovács Károly beszédet mond a megemlékezésen (Fotó: Lakatos János felvétele)