2025. január 15., szerda

Záporka-találkozó

Hiánypótló vers- és prózamondó verseny Bácsfeketehegyen

A bácsfeketehegyi Izida Anya- és Gyermekvédelmi Egyesület hétvégén tartotta meg a kultúrotthonban a XIX. Záporka Vers- és Prózamondó Találkozót, és ez alkalommal is nagy érdeklődés övezte. A Záporka hiánypótló rendezvénynek számít vidékünkön, hiszen ez az egyetlen olyan jellegű irodalmi találkozó, amely sérült és tanulásban akadályozott gyerekek számára nyújt fellépési lehetőséget. Faragó Papp Boglárka, az Izida koordinátora és a találkozó egyik szervezője arról számolt be lapunknak, hogy az eseményt a Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesülettel és a Vajdasági Magyar Versmondó Egyesülettel karöltve tartották meg.

– Az idén 47 versenyző mérte össze tudását a Záporkán, amelynek ugyan találkozó az elnevezése, de valamilyen szinten verseny is. A tanulásban akadályozott és értelmileg sérült gyerekek, fiatalok és felnőttek számára lett létrehozva. Ebben az évben is komoly zsűri értékelte a produkciókat: Barta Júlia nyugalmazott óvónő és versfelkészítő, dr. Tóth Anita magyartanár, versmondó és Dudás Nikoletta gyógypedagógus, versmondó – mondta a szervező, majd arról is szólt, hogy három kategóriában versenyeztek a résztvevők. Az első kategóriába a 6–15, a másodikba a 16–25, a harmadikba pedig a 25 év felettiek tartoztak. Minden versenyzőnek egy verssel vagy prózával kellett készülni, amit szabadon választott. A versmondás mellett foglalkozások is várták a találkozó részvevőit.

– Míg az egyik csoport előadta a produkcióit, addig a másik két csoport kreatív műhelyen vett részt, amelyen különböző karácsonyi tárgyakat készített. Nemcsak a résztvevőkre, hanem felkészítőikre is várt egy foglalkozás: a zsűri szakmai beszélgetést tartott velük. Ezen szó esett többek között a versválasztásról, és hogy a felkészítés során mire kell odafigyelniük – számolt be Faragó Papp Boglárka.

Komoly felkészülés előzi meg a Záporkát a résztvevők részéről – mondta Szabó Erika, a szabadkai versmondó csoport felkészítőpedagógusa.

– Minden esetben több verset kínálok fel nekik, de igyekszek olyanokat választani, amik illenek a személyiségükhöz. A kiválogatott versek közül ők maguk választják ki, melyiket szeretnék elkészíteni. Fontos, hogy teljes mértékben megértsék azt, és tükrözze lelki világukat. Nem lehet úgy verset tanítani gyereknek, ha nem értik azt. Ha van benne számukra ismeretlen szó, akkor azt közösen megbeszéljük, majd kielemezzük, hogy miről szól a vers. A tanulást az olvasással kezdjük, először megtanulják folyékonyan felolvasni. Nem fontos, hogy rögtön megtanulják fejből, jó, ha saját tempójukkal haladnak. Nagyon sokat gyakorlunk, amíg ki nem hozzák magukból a maximumot – közölte a felkészítő, majd arról is szólt, hogy a gyerekek szívesen vesznek részt a Záporkán, évek óta visszajárnak, ezért már ismerik a helyet és a versenyt. A fellépés mellett barátkoznak, ismerkednek, s ezt nagyon élvezik – fogalmazott Szabó Erika.

A Záporka Vers- és Prózamondó Találkozót a tartományi művelődési titkárság, a Živinastija húsipari cég és a bácsfeketehegyi Simonyi-pékség támogatta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A találkozó 47 sérült és tanulásban akadályozott gyerek számára nyújtott fellépési lehetőséget (Lakatos János felvétele)