2025. január 15., szerda
67. M4 SPORT – AZ ÉV SPORTOLÓJA GÁLA

Párizs diadala az Operaházban

A férfiaknál az olimpiai bajnok úszó Kós Hubertet, a nőknél a Párizsban szintén aranyérmes öttusázó Gulyás Michelle-t választotta meg a 2024-es év sportolójának a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ). Az év legjobbja hagyományos csapatsportokban az Európa-bajnoki bronzérmes, olimpiai hatodik női kézilabda-válogatott lett, az egyéni sportágak csapatversenyei kategóriában pedig az ötkarikás bajnok férfi párbajtőr-válogatott – Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid és Siklósi Gergely – győzött. Az edzők között Golovin Vlagyimir, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya kapta a legtöbb szavazatot. Az MSÚSZ életműdíját a 71 esztendős Bölöni László erdélyi magyar BEK-győztes futballista és kiváló edző vehette át Sulyok Tamás köztársasági elnöktől.

A fogyatékos sportolók versengésében a férfiaknál a címét megvédve, pályafutása során ötödször Kiss Péter Pál parakajakozó, a nőknél pedig a hozzá hasonlóan nyáron Párizsban aranyérmes Konkoly Zsófia paraúszó nyert. A csapatok versenyében a paralimpiai ezüstérmes női kerekesszékes vívóválogatott – Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné dr. Mező Boglárka, Nádasdy Anna és Veres Amarilla – lett az első.

Az év sportpillanata Csoboth Kevin 100. percben szerzett győztes gólja volt a nyári Európa-bajnokságról, a Skócia elleni csoportmérkőzésen. Az év közösségi sporteseménye kategóriában a Kárpát-medencei Egyetemek Kupája érdemelte ki az elismerést.

A 67. alkalommal megrendezett voksolás győzteseit az M4 Sport – Az Év Sportolója Gálán, a Magyar Állami Operaházban hirdették ki hétfő este. A díjátadók között volt a kétszeres olimpiai bajnok kajakozó, egyben a gála nagykövete, Kőbán Rita, Sterbenz Tamás és Mocsai Lajos, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem jelenlegi és korábbi rektora, Rofusz Ferenc Oscar-díjas filmrendező és Tarek Souei, az Ázsiai Paralimpiai Bizottság vezérigazgatója. Ugyancsak díjat adott át Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, Risztov Éva olimpiai bajnok úszó, Antonín Panenka Európa-bajnok cseh labdarúgó és Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója. Ott volt a színpadon a német tornász, Eberhard Gienger, a Gienger-szaltó atyja, videóüzenetben jelentkezett be Nadia Comăneci tornász, valamint Arsène Wenger legendás futballedző is. A férfi egyéni kategóriában a visszavonulását múlt héten bejelentő, háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka, valamint az ötszörös ötkarikás aranyérmes ausztrál Ian Thorpe adta át az elismerést, míg a női győztes kilétét a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Gyulay Zsolt fedte fel.

Bár az évek során többször is elhangzott, egy-egy díj odaítélése sosem lehet igazán objektív, a közvélemény ezúttal többnyire elégedett a szavazás alakulásával. A nézők két esetben keveredtek vitába a közösségi médiában, az egyik Golovin Vlagyimir elismerése, ám ha megnézzük, hogy a szakember az utóbbi években mi mindent ért el előbb a juniorok, majd a felnőttek élén, rögtön világossá válik díjazásának jogosultsága. Az sem mellékes, hogy a helyszínen ő kapta messze a legnagyobb tapsot… A közvélemény mellett a szakági szövetség is leginkább Szokolai László „elmarasztalását” nehezményezi, hiszen a kezei közt pallérozódó nyílt vízi úszók – többek közt Rasovszky Kristóf, Betlehem Dávid és Sárkány Zalán – összesen tíz érmet szereztek (kettőt Párizsban) a 2024-es világversenyek során. A másik vitatott elismerés épp Golovin válogatottjának kitüntetése. A lányok legnagyobb kihívója a Ferencváros férfivízilabda-csapata volt, amely az elmúlt idény során minden trófeát bezsebelt, amit csak lehetett – duplázott a hazai színtéren, elhódította a Bajnokok Ligája-serleget, majd megnyerte az európai szuperkupát. Utóbbi eredménylista hangsúlyosságával nehéz vitatkozni, az viszont nem új keletű, hogy az olimpia évében a klubcsapatok sikere jócskán háttérbe szorul. A Fradinak szerencsére idén is minden esélye megvan a hasonló lajstrom elérésére.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az idei gála díjazottjai (Fotó: MTI)