2025. április 20., vasárnap

Az öntözés regionális érdek

A falusi turizmus fejlesztésére is lehet pályázni a tartományi mezőgazdasági titkárságnál

Április 30-ig lehet pályázni öntözőrendszerek megvalósításának költségtérítésére a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárságnál. Április 22-ig azoknak is lehetőségük van támogatásért folyamodni, akik a falusi turizmus fejlesztésében gondolkodnak – sorolta a jelenleg is nyitva álló lehetőségeket Tóth Zoltán illetékes titkárhelyettes, aki a lapunknak adott nyilatkozataiban már korábban is kiemelte, hogy az idén 25 pályázati kiírást jelentet meg a titkárság. 

Idáig tíz kiírás jelent meg, melyek közül nyolc le is zárult. Jelenleg is nyitva áll azonban a lehetőség az egyik legmagasabb keretösszegre: az öntözés fejlesztésére ugyanis 450 millió dinárt különített el a titkárság az idei költségvetéséből. A kiírás célja az öntözött mezőgazdasági területek növelése, a talaj védelme, valamint a növények víz-, levegő- és hőháztartásának javítása – mutatott rá Tóth Zoltán.
– Ezen pályázat keretében a gazdák vissza nem térítendő támogatást kaphatnak öntözési rendszerek, szivattyúk, kutak, „esőztető” rendszerek, csepegtetők, napelemes rendszerek, fagy és gyom elleni védőanyagok beszerzésére. A termelők kérelmenként legfeljebb 7 millió vissza nem térítendő hozzájárulásra pályázhatnak. A támogatás a befektetés értékének 60 százalékáig terjedhet ki, kivételt képeznek a nők és a negyven évnél fiatalabb gazdák, akik 70 százalékos megtérítést is kérhetnek. A kérelmeket a Vajdaságban bejegyzett gazdaságok, mezőgazdasággal foglalkozó természetes személyek, vállalkozók, jogi személyek, egyházak és kolostorok adhatják át – sorolta a feltételeket a titkárhelyettes, majd kitért a kiírás jelentőségére is. – A mezőgazdasági titkárság 2016 óta támogatja az öntözéssel kapcsolatos beruházásokat, és ez alatt az idő alatt több mint 3,2 milliárd dinár támogatást nyújtott a termelőknek. A támogatott beruházások megvalósulásával 50 ezer hektár termőföld öntözése valósult meg Vajdaság területén. A tartomány területét 22 ezer kilométer csatornahálózat borítja, amelyek eddig vízlecsapolást szolgálták. Az utóbbi aszályos években a titkárság jelentős beruházásokat fordított arra, hogy a csatornarendszert öntözésre alakítsák át. Így 33 rendszer alakult át: a beruházás értéke 2,2 milliárd dinár volt, melynek nyomán további 36 ezer hektárnyi terület vált öntözhetővé – mutatott rá az eddigi eredményekre.

Ugyanakkor kitért arra is, hogy a Duna–Tisza–Duna-csatornarendszer 500 ezer hektár terület öntözéséhez biztosít vizet, jelenleg ebből a forrásból mindössze 270 felhasználó végez öntözést 75 ezer hektáron. 

– Az Abu Dhabi Fejlesztési Alap 30 projekt megvalósulását támogatja: ebből 18 már megvalósult, 12 projekt folyamatban van. A beruházással további 103 ezer hektár válik öntözhetővé Vajdaságban – mutatott rá a fejlesztésekre a titkárhelyettes, aki felhívta a gazdák figyelmét arra, hogy érdemes kísérni a pályázati lehetőségeket, és élni a rendelkezésre álló támogatásokkal. – Ezek nélkülözhetetlenek a hosszú távú fejlődés és a versenyképesség fenntartása érdekében. Az elérhető források maximális kihasználása nem csupán egyéni érdek, hanem a régió egészének fejlődését is elősegíti – nyomatékosította. 

A titkárhelyettes a lehetőségek tekintetében rámutatott a falusi turizmus fejlesztésének támogatására is. A mezőgazdasági titkárságnál ugyanis azok is pályázhatnak, akik olyan épületek újításába és karbantartásába fektetnének, amelyeket a falusi idegenforgalomban használnak. De a vissza nem térítendő támogatást berendezések beszerzésére is fordíthatják a falusi vendéglátóegységek – mondta. Kiemelte, hogy a titkárság az idén 50 millió dináros keretösszeggel járul hozzá a falusi lakosság foglalkoztatásának növeléséhez, a nők foglalkoztatásához, továbbá a vidéki turizmus, a kisközösségek, a települések fejlesztéséhez és felzárkóztatásához. Akár 2 millió dináros hozzájárulás is kérelmezhető, a titkárság a befektetés összértékének legfeljebb 80 százalékát támogatja – tért ki a feltételekre Tóth Zoltán.

Korábban már beszámoltunk arról, hogy az organikus termelést az idén összesen 14 millió dináros hozzájárulással, a feldolgozóipar felzárkóztatását pedig 110 millió dináros keretösszeggel támogatja a titkárság. Az oktatás terén a mezőgazdasági szakközépiskolák gyakorlati oktatásához 32 millióval, a tanulói szövetkezetek gyakorlati munkájához pedig 20 millióval járulnak hozzá, míg a tudományos és oktatási intézmények szakmai munkáját 5 millió dinárral támogatják. A mezőgazdasági jellegű rendezvények megtartásához 25 millió dinárral járulnak hozzá a tartomány területén, de 30 milliót biztosítottak az önkéntes tűzoltó-egyesületek munkájához is. Nemrégiben zárult az a 440 millió dináros keretösszegű pályázat is, amelyre az önkormányzatok adhattak át kérelmeiket a határutak rendezése és sárlerázók kiépítése céljából. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tóth Zoltán (Fotó: Tóth D. Lívia)