Az idén 13 kölcsönvonalat jelentet meg a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap, amelyből 12-re már meg is nyílt a lehetőség – tudtuk meg dr. Molnár Viktortól, az alap igazgatójától. Megerősítette azt is, hogy kérelmezőként akár 7 millió dináros kölcsönt is tudnak biztosítani, mindössze 1 százalékos éves kamattal. A kölcsönvonalak gyakorlatilag fedik a mezőgazdasági termelés minden ágazatát – mondta.
– A mezőgazdasági gépvásárlástól kezdve a fóliasátras termesztésen át a jégvédő hálók rendszeréig mindenre nyújtunk kedvezményes hitellehetőséget. Az állattenyésztőknek négy különböző vonalon is van lehetőségük kérelmezni kölcsönt: a mechanizáció vásárlása mellett felszerelés beszerzésére, valamint hizlalni való borjak, tenyészállatok megvételére is kérhetnek hitelt. Külön kölcsönvonallal támogatjuk a méhészek eszköz- és felszerelésbeszerzését, illetve a méhcsaládok vásárlását. De az alap gondol azokra is, akik a saját termékeiket, tehát az elsődleges mezőgazdasági termékeket részben vagy teljesen szeretnék feldolgozni. Részükre is külön kölcsönvonalat indítottunk a különböző gépek és eszközök beszerzésére. Fontosnak tartjuk ezt a kölcsönvonalat, hisz az elsődleges termék feldolgozásával hozzáadott értéket tudnak megvalósítani a gazdáink. Az említett lehetőségek mellett a gazdáink kérelmezhetnek hitelt silók, hűtőházak építésére is, valamint az ehhez kapcsolódó eszközök vásárlására. Két éve új kölcsönvonal által van lehetőség arra, hogy gazdáink az alapanyagok beszerzésére is kapjanak támogatást. Egy komoly termelő ugyanis előre gondolkodik az egész évre, és amennyiben minden más költsége mellett nem tudja előre megvenni a műtrágyát, a vetőmagot, illetve a szükséges vegyszereket, azt az alap kedvezményes kölcsönén keresztül így meg tudja valósítani. A termőföldvásárlási kölcsön pedig azért kurrens, mert manapság már relatív kevés kerül eladásra. A törvény szerint a gazdának a parcellája mellett eladásra kerülő termőföldre elővásárlási joga van. Így ha erre kerül sor, és a szóban forgó termelőnek abban a pillanatban nincsenek saját eszközei a vásárláshoz, akkor azt az alapnál rendkívül kedvezményes, 1 százalékos éves kamattal megteheti – sorolta Molnár Viktor a kölcsönvonalak által biztosított lehetőségeket. Elmondta azt is, hogy a 13. kölcsönvonal a többéves ültetvények telepítését támogatja, és a tervek szerit szeptember folyamán írják ki, hisz a gazdák az őszi telepítési idényben tudják realizálni az adott beruházást.
KIVÁLÓ LEHETŐSÉG A MEGMARADÁSRA
Az alap 2025-ös évre vonatkozó kölcsöneinek alapfeltétele, hogy a jelentkező Vajdaság területén bejegyzett gazdasággal rendelkező természetes vagy jogi személy legyen, és hogy a lakcíme is itt legyen – tért ki Molnár Viktor a kölcsön igénylésének feltételeire. Hozzátette, hogy ezenkívül egy kölcsönvonalon határoztak meg még egy alapfeltételt, méghozzá a termőföld-vásárlási hitel esetében, amelynél a legmagasabb életkort 65 évre korlátozták.
– Az éves 1 százalékos kamatláb minden kölcsönre vonatkozik. Mi az alapnál úgy látjuk, hogy a kölcsöneink jelenleg a piacon a legkedvezőbbek, ezáltal a legkiválóbb lehetőséget is jelentik a gazdák számára. Alapcélunk ugyanis, hogy a családi gazdaságok fejlődését segítsük. A legtöbb hitel teljes időtartama 5 év, egyéves türelmi idővel, tehát a kifizetéstől számított egy év múlva kell csak az első kölcsönrészletet fizetniük a termelőknek. Úgy gondolom, hogy ez rendkívül jó lehetőség, mert addig már a beruházással jövedelmet is meg tudnak valósítani. Az említett időszak csak két kölcsönvonal esetében tér el: az alapanyagok beszerzésének hitelezését egy évben határoztuk meg, a hizlalni való borjak vásárlását viszont 15 hónapos futamidővel hitelezzük. Mindkét esetben a futamidő lejárata után egy összegben kell visszafizetniük a termelőknek a kapott kölcsönt. Ami a kölcsön összegét illeti, a legtöbb esetben legfeljebb 7 millió dináros hitelt kérelmezhetnek a gazdák. Az alapanyag beszerzése és a méhészetek befektetéseinek esetében a felső határ viszont 3 millió dinár – ismertette a meghatározott kereteket az igazgató.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az alap nem zárja ki azt, hogy egy termelő több kölcsönvonalon is igényeljen hozzájárulást.
– A termelő egyidejűleg jelentkezhet kölcsönért a felszerelés korszerűsítése céljából, vagy akár fóliasátor vásárlására, és párhuzamosan igényelhet hitelt termőföld megvételére is. Természetesen a megfelelő jelzálogot minden kölcsön esetében biztosítani kell. A legtöbb esetben a biztosíték a termőföld. A jelzálog értékét ebben az esetben az igényelt kölcsön 150 százalékában határoztuk meg. Kétszáz százalékos garancia kell viszont akkor, ha ingatlant kínál a termelő jelzálogba, de ez csak városokban, illetve városi községekben lehetséges. A harmadik lehetőség, hogy a termelő bankgaranciát ad biztosítékként. Kiemelném, hogy az alap kölcsöneinél nincs semmilyen rejtett pluszköltség, tehát se a dokumentáció átnézéséért, ellenőrzéséért, se a jelzálog beírásáért nem kell külön fizetnie a jelentkezőknek – hangsúlyozta az alap kölcsöneinek egy további előnyös aspektusát Molnár Viktor. Kérdésünkre elmondta azt is, hogy a múlt években kevés probléma akadt a megfizettetéssel: a gazdák hozzáállása komoly, és lelkiismeretesen törlesztenek, a jelzett problémák esetében viszont az alap is rugalmas. – Közös cél, hogy erősítsük a termelőink gazdaságát, könnyítsük és gyorsítsuk a munkát, hogy ez a gyakorlatban pontosabb, jobb termelést eredményezzen – mutatott rá az igazgató.
ÚJ PROGRAMMAL A FEJLŐDÉSÉRT
Molnár Viktor kitért arra is, hogy a kölcsönvonalakon kívül az alap egy új programtervvel is támogatja a vajdasági termelők fejlődését.
– Az elmúlt 4-5 év piaci, éghajlati és gazdálkodási körülmények gyors és hirtelen változásait látva az alap munkatársai fontosnak tartják, hogy a termelőink megfelelő időben, megfelelő információkhoz jussanak. Fontos, hogy közel kerüljenek a termelőkhöz az évente megújuló innovatív eszközök, technológiák, megismerhessék azokat és elsajátítsák alkalmazásukat. Ennek érdekében az alap közfelhívást intézett a tartomány területén regisztrált és működő jogi intézmények felé, melyek mezőgazdasággal foglalkoznak és kapcsolatban állnak a termelőkkel. A felhívásban arra szólítjuk fel őket, hogy az év végéig minden jelentkező intézmény tíz képzést tartson a termelőknek az előre meghatározott témák alapján. Célunk, hogy az innovatív technológiák kézközelbe kerüljenek a termelőkhöz, és megfelelő információk birtokában kipróbálják azokat, és így a jövőben eredményesebb, pontosabb munkát tudjanak végezni. Sajnos Szerbiában intézményes szinten jelenleg még nem elérhető az úgynevezett felnőttoktatás, tehát a különböző képzéseket a termelés számos területén nem tudják elvégezni a termelők. Manapság viszont nagyon fontos megismerni az új technológiákat, mert a szárazság, a változó klimatikus viszonyok miatt már a régi, hagyományos módszerekkel nem lehet kielégítő termelési eredményeket elérni. A jövőhöz alkalmazkodni kell, mert csak így lehet talpon maradni, és sikeresnek lenni – mutatott rá a képzések jelentőségére az alap igazgatója.
Érdeklődésünkre kiemelte, hogy folyamatosan növekszik a gazdák érdeklődése az alap által nyújtott lehetőségek iránt. A koronavírus-járvány évében tapasztalt visszaesést követően a 2023-as évben 53 kölcsönt realizáltak mintegy 120 millió dinár értékben, 2024-ben viszont több mint 110 hitelt hagytak jóvá 400 millió dináros összegben. Tehát több mint 200 százalékkal nőtt a kölcsönigénylők száma, az alap hiteleivel megvalósított befektetések értéke viszont több mint 300 százalékkal emelkedett – hasonlította össze az előző két év kimutatását.
– Sajnos a klimatikus viszonyok miatt eléggé gyengék voltak a termelési eredmények az előző években, de olyan lehetőségek is nyíltak a gazdák előtt, amelyek biztosítják az új technikákat és technológiák elsajátítását, a szükséges eszközök beszerzését. Így a termelésükkel alkalmazkodhatnak a megváltozott klimatikus, gazdasági és piaci körülményekhez is: aki kimarad, az lemarad – fogalmazott lényegre törően Molnár Viktor.

Nyitókép: Dr. Molnár Viktor (Fotó: Tóth D. Lívia)