Ismerősen hangzik az erőgépezik ige, néha találkozhatunk vele a sajtóban: A szomszédos kisteremben erőgépezhetnek egy kicsit. – Sanyi súlyzózott és erőgépezett, amit én is akartam volna. – Aztán erőgépeztünk, ez sem esett jól. – Létezik egy olyan konditerem, ahol akármennyit szobabiciklizik, erőgépezik vagy súlyzózik is az ember, képtelen leizzadni?
Olykor az erőgépezik ige főnévi vagy igenévi származéka jelenik meg: Program: sakk, erőgépezés, asztali labdarúgás. – Az erőgépezéssel azonban jobb vigyázni. – Így a tizenöt-húsz perces erőgépezés után harminc percet futok. – Befeszít és végigpillant a szteroidok, fehérjekoncentrátumok és napi nyolcórás erőgépezés segítségével létrehozott organizmuson. – Holnap erőgépezés meg jó tornatermi edzés lesz. – Tömegsport keretében lehet sakkozni, erőgépezni, gombfocizni, sporttotót kitölteni.
Az erőgépezik igének feltehetően az erőgép főnév az alapszava. De melyik? Az erőgép, motor vagy hajtómű (többnyire repülő járművek esetében) általában olyan gép, amely valamilyen helyzeti, mozgási, hő-, elektromágneses, kémiai energiaformát hasznos mechanikai munkává, mozgási energiává vagy tolóerővé alakít. Az erőgépek leggyakrabban forgómozgást végeznek, de az egyenes vonalú vagy a váltakozó mozgás is gyakori. Atomenergiát a jelenlegi technológiák közvetlenül nem képesek mechanikai energiává alakítani, általában hőhatását használják ki. Az élő szervezetek a nem termikus kémiai energiát átalakítják mechanikai energiává. Az erőgépeket általában munkagépeknek, gépeknek és járműveknek a meghajtására használjuk.
Vajon az erőgépezik azt jelenti, hogy motort vagy hajtóművet járat? Nem. Ez az erőgép edzőteremben, konditeremben található. Általa testi erejét növelheti használója. Otthoni kondigép is van, ez többcélú fitneszberendezés, amely ötvözi az ülőpadot, a súlytárcsát és a láberősítőt, lehetővé téve, hogy az egész testnek az izmait átmozgassa. Egy otthoni kondigép több edzőgépet is helyettesíthet, ezáltal sokkal gazdaságosabb. Ellenálló képességének köszönhetően az otthoni kondigép mindig megfelel az igényeknek. Az adott típustól függ, hogy milyen gyakorlatok végezhetők rajta. Választhatunk a multifunkciós, csigás hátgépek vagy az egyszerűbb edzőtoronyok közül. A mellkasizmok megerősítéséhez, a teljes test edzéséhez vagy a lábszárak és a fenék erősítéséhez a neki megfelelő modellt választhatja az ember. A multifunkciós edzőgépek számos edzéspozíciót, könnyű ellenállást és több tucat gyakorlatot tesznek lehetővé.
