Bácsfeketehegyre látogatott Branislav Nedimović mezőgazdasági miniszter tegnap délután. A faluba érkezése alkalmából megtekintette a Feketics Mezőgazdasági Egység marhafarmját és Kishegyes községbeli vállalkozókkal is beszélgetett.
Az összejövetelen többek között jelen volt Marko Lazić, Kishegyes község polgármestere és Szűgyi István, a községi képviselő-testület elnöke is. Bácsfeketehegy csak egy volt a számtalan állomás közül, hiszen az észak-bácskai körzet minden községébe ellátogatott a miniszter. Körútjának a célja volt, hogy aktuális témákról beszéljen a helyi termelőkkel, mint például a támogatási rendszer, az állami földek bérbeadása, nyilatkozta Branislav Nedimović a médiának.
– A bácsfeketehegyi látogatásom során szóba került az a biogázerőmű is, amit a Feketics Mezőgazdasági Egység létesít majd, valamint beszélgettünk még a Kishegyes község területén épülő kétfunkciós csatornáról és a Krivaja folyóról. Ezzel szeretnénk elérni, hogy a lehető legtöbb termelő öntözési lehetőséghez jusson. Azon leszünk, hogy minél nagyobb mennyiségű tiszta vizet biztosítsunk számukra – mondta el a miniszter.
A Nedimovićot vendégül látó marhafarm a zombori Agri Business Partner Kft.-hez tartozik. Közel 500 fejőstehenet tartanak a farmon, és tejtermeléssel foglalkoznak, ahogyan a vállalathoz tartozó más egységek is, mondta el a médiának Danijel Zelenčić, az Agri Business Partner Kft. igazgatóbizottságának elnöke. Arról is beszámolt, hogy a megtermelt tejet a zombori Laktalis és a militicsi Imlek tejüzemeknek adják el. A miniszter látogatása kapcsán Zelenčić hozzá tette, hogy elégedettek a megbeszéléssel, ugyanis szó volt az állami támogatásokról, valamint a biogázerőműről. A cég a jövő évben Bácsfeketehegyen és Militicsen is létesít majd egy-egy gázerőművet, tudtuk meg az elnöktől.
A biogázerőmű elsősorban a marhafarm melléktermékeit használja fel, mondta el Vladan Divljak, a biogázerőművek építésének projektmenedzsere.
– Mindkét biogázerőmű 1 megawatt teljesítményű lesz, és a farmon keletkező összes nyersanyagot fel fogjuk használni. Elsősorban a hulladékra összpontosítunk majd, hogy minél kevesebb táplálékként is felhasználható nyersanyagra legyen szükség. Ezért főként a mezőgazdasági termelésben és az állattartásban keletkező melléktermékeket hasznosítjuk majd. Terveink szerint az áramfejlesztés során keletkező hőt is felhasználjuk, és ezáltal tudjuk növelni az erőmű kihasználtságát. Ez a létesítmény egyedülálló példa lesz ebben a régióban – mondta el a projektmenedzser, majd arról is szólt, hogy a tervekkel egy egész falut tudnak majd ellátni elektromos- és hőenergiával.
A biogázerőmű építése a jövő év tavaszán kezdődhet el, elsősorban saját forrásból, számolt be Divljak, majd azzal folytatta, hogy a létesítmény megépítése egyben azt is jelenti, hogy bővíteni kell a marhafarm tevékenységi körét, valamint új munkahelyeket kell létesíteni. Ez a beruházás nemcsak a vállalat számára lesz hasznos, hanem az önkormányzatnak és a község lakosságának is, fogalmazott a projektmenedzser.