Annak ellenére, hogy Slobodan Tešić szerb fegyverkereskedő korrupciós ügyek miatt Nagy-Britannia feketelistáján szerepel, két vállalat is, amely szoros összefüggésben van Tešićtyel, decemberben 31,5 millió értékben fegyvereket szállított le a nevezett országba – közölte a Balkáni Oknyomozó Újságíró Hálózat (BIRN).
Nagy-Britannia 2022-ben tett közzé egy 30 nevet tartalmazó listát, amelyen azoknak a neve szerepelt, akikkel szemben szankciókat vezet be. Rajta van Slobodan Tešić neve is, aki a Balkán legbefolyásosabb fegyverkereskedőjének számít, és aki éveken keresztül szankciók alatt volt az Egyesült Államokban is. A brit hatóságok döntésüket azzal indokolták, hogy Tešić egy komoly korrupciós ügy részese volt, amelyben külföldi köztisztségviselőket fizettek le. Akkor kiemelték, Tešić a bosznia-hercegovinai főügyészt és az akkori védelmi minisztert fizette le.
A londoni döntés ellenére a BIRN két olyan fegyverüzletről szerzett tudomást, amely Tešićtyel hozható összefüggésbe. Információi szerint a szállítmányok exportja két hónappal ezelőtt kezdődött meg Nagy-Brinanniába. A Tešić lánya, Jelena Petrović tulajdonában levő Sofag vállalat egy 12,1 millió eurós értékű szállítmányt exportált. A másik szállítmányozó a Valir vállalat. A céget Tešić korábban is felhasználta arra, hogy az USA által foganatosított szankciókat elkerülje. Most is egy olyan céggel működött együtt, amely a Pentagonnak szállított fegyvereket: novemberben 7,12 millió euró, decemberben pedig 12,25 millió euró értékben szállítottak le fegyvereket.
A BIRN kérdésekkel fordult Nagy-Brinannia szerbiai nagykövetségéhez is, ahonnan azt a választ kapta, hogy az Egyesült Királyság szigorú mechanizmusokkal rendelkezik a magánszemélyekkel és vállalatokkal szembeni gazdasági szankciók érvényesítése esetén, és azok az említett társaságok egyikére sem terjednek ki.
A Valir cégben ugyan megerősítették, hogy szállítanak Nagy-Britanniába, de cáfolták, hogy kapcsolatban állnak Tešićtyel. Írásos válaszukban kiemelték, nem tudnának üzletelni, amennyiben kapcsolatban lennének a szankciókkal terhelt fizikai vagy jogi személlyel. A Sofag nem válaszolt a BIRN-nek, azzal indokolva meg, hogy ez üzleti titok.
Predrag Petrović, a Belgrádi Biztonságpolitikai Központ kutatással megbízott igazgatója a BIRN-nek azt nyilatkozta, hogy a Nyugat szemet huny a Tešićtyel összefüggésbe hozható vállalatok esetében, hiszen a NATO, elsősorban az USA és Nagy-Britannia érdekei felülírják a döntéseket. Szavai szerint a fegyverek Ukrajnába mennek, hiszen a nyugati hatalmak érdekei ezt követelik meg.
A BIRN szerint a 2022 áprilisában alakult Sofag egészében Slobodan Tešić lányának a tulajdona. Két évvel ezelőtt 3,47 millió euró jövedelemmel zárta az évet, 2023-ban pedig már 35,29 millió euróval. Még nem hozzáférhető a 2024-es zárszámadás, de az oknyomozó hálózat becslése szerint eléri az 51 millió eurót.
A Valir 2019-ben alakult meg, két héttel azt követően, hogy az USA szankcionálta Tešićet és munkatársait. A vállalatvezetésben számos olyan kapcsolatot véltek felfedezni, amelyek a Tešićtyel való szoros együttműködést feltételezik, hiszen itt is vannak családi összefonódások.
Rámutatnak arra is, hogy a fegyverkereskedő szorosan kötődik a Szerb Haladó Párthoz is, ugyanis annak hatalomra jutásával erősödtek meg Tešić kereskedelmi kapcsolatai is. A külügyminisztérium 2014-ben diplomáciai útlevelet is adott neki, ám arról a BIRN nem kapott információt, hogy 2019-ben, annak lejárta után, meghosszabították-e.
Nyitókép: Illusztráció