2024. október 30., szerda

„Használható zenészeket kell kinevelni”

A tóthfalui Juhász Népzenei Táborban hatvan gyermek muzsikál, és gyűjt zenei élményeket

Tizedik alkalommal szervezték meg Tóthfaluban a Juhász Népzenei Tábort, amely a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű rendezvénye. Az ötnapos táborba ezúttal hatvan gyermek jelentkezett, akiknek mindenük a zene, csakúgy mint az oktatóknak. A hétfőtől péntekig tartó örömmuzsikálás és tanulás az egész parókiaudvart betölti napról napra, és különleges hangulatot teremt a környéken. Tudják ezt a visszajáró kis zenészek, ezért is olyan népszerű ez a nyári tábor, amely a hűs fák, a kerti tó, a virágos kisablakok és a templom ölelésében kap helyet. Juhász Gábor fő szervező elmesélte nekünk, hogy az idén hogyan telik ez az öt nap a zene jegyében.

– Vajdaság minden tájáról érkeztek a gyerekek, Szabadkától egészen Temerinig. Tamburások, vonósok egyaránt nagy számban vannak, hegedűből például három szekciót kellett indítanunk. A kezdőkkel én foglalkozom, a középhaladókkal Kurunczi Andor, a haladókkal pedig Cseszák Zsombor foglalkozik. A tamburásokkal Bolyos Miklós, és itt is két szekciót kellett létrehozni, illetve a bőgősökkel Dvorácskó Szebasztián, a brácsásokkal pedig Juhász Gyula. Idén van külön népi oktatásunk is, amit Varga Anna tanít. Nagyon jó helyen vagyunk itt Tóthfaluban, minden szekció külön tud próbálni, ha ne adj’ isten, esik az eső, még akkor is. Mindenki külön klimatizált teremben gyakorol. A gyerekek négyágyas szobákban vannak elhelyezve, és napi négyszer étkeznek, az ételeket egy állandó profi csapat készíti házias módon. Mindezek miatt nagyon szeretünk ide jönni – magyarázta Juhász Gábor, aki szerint beért a sokéves munka a táborban, és már az egykori tanulók akár oktatókként is visszatérhetnek.

– Beszélgettünk róla a barátainkkal, az oktatókkal, hogy annak idején, a kilencvenes évek közepén mi is innen indultunk el, itt bontogattuk a szárnyainkat. Utasi Jenő atyával, a tóthfalui plébánossal, aki mindennek a mozgatórugója, arról beszélgettünk, hogy a nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején kezdődtek a népzenei táborok Tóthfaluban, és mi a testvéremmel, Gyulával ekkor kezdtünk foglalkozni komolyabban a népzenével. Nagyon nagy népzenei tudású fiatalok nőttek ki ezekből a táborokból, csak néhányat hadd említsek: a Duhaj vagy a Kamrás zenekar, Zentán, Magyarkanizsán is komoly bázis alakult ki, a táncosokat már tudják kísérni. Ahogy Bodor Anikó mondta: használható zenészeket kell kinevelni. Ő mindig azt mondta, hogy onnan kezdve ér valamit az egész, ha használható zenészek kerülnek ki, ami pedig azt jelenti, hogy egy mulatságban fel tudják magukat találni, el tudják muzsikálni azokat a dallamokat, népdalokat, amelyeket a közönség kér, vagy akár saját zenéjük is legyen. Úgy látom, hogy a mi táboraink gyümölcse is lassan beérik, most már a második generáció kerül ki a mi tanítványaink közül, akik használható zenészek – mondta örömmel Juhász Gábor, aki azt is elárulta, hogy a tanulás mellett szabadidős tevékenységek is vannak a táborban.

– Népzenei gyűjtések kielemzése, koncertek is vannak. A Flaman–Hézső citerapáros, a Duhaj zenekar is fellép nálunk. Velük el is el tudnak beszélgetni a gyerekek. Mindenki előtt nyitva áll az út, látok a gyerekek közt nem egy olyan formációt, amelyről majd biztosan hallani fogunk az elkövetkezendő időszakban, és örülök neki, hogy ehhez mi is hozzá tudtunk járulni. Amolyan ömlesztett nagy tudást sajátíthatnak el itt néhány nap alatt, nem utolsósorban élményeket gyűjtenek. Az együtt muzsikálás örömét és a népzene szeretetét. A Juhász Zenekar bemutatkozójában is már idestova húsz éve benne van, hogy az együtt muzsikálás öröme és a népzene szeretete tudta összehozni a zenekar tagjait, ugyanúgy a tóthfalui zenetábor tanítványai között is ez a két faktor az, ami nagyon sok gyereket összehoz, mi pedig ehhez bábáskodhatunk – fogalmazott a fő szervező, és hozzátette:

– Pénteken gálaműsort tartunk. Este hatkor a tóthfalui iskola bejáratánál lesz a záró gálakoncert, ahol bemutatkoznak a szakcsoportok, mindenki két számot készít. Várhatóan jó kis műsor lesz, amelyre mindenkit szeretettel várunk. Lesz népmese, népdal is, nagyon jó produkciókra számíthatunk, ezért biztatok mindenkit, hogy látogasson el péntek este Tóthfaluba – mondta Juhász Gábor, aki megköszönte a hozzájárulást a tábor támogatóinak, a Bethlen Gábor Alapnak, a Csoóri Sándor Programnak, a Nemzeti Kulturális Alapnak, a Halmos Béla Programnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele