2024. július 19., péntek

Érezd magad jól!

A martonosi tájház gyermekzsivajtól hangos

Adott egy meseszép tájház Martonoson, az Etno Cabana, amely lenyűgöző környezetével, kül- és belterével röpíti a múltba az odalátogatót. Gondosan berendezett, régi tárgyakkal, mai kényelemmel fűszerezett, dézsás fürdőszobával, vetett ágyakkal, hatalmas udvarral várja vendégeit, azokat, akik még soha nem jártak Martonoson, és azokat is, akik visszatérnek oda. Adott még hét fiatal pedagógus, egyetemet végzett, egykori martonosi lány, akik úgy döntöttek, hogy a nyári szünetben összefogják a kisgyerekeket, azokat, akik a faluban élnek, és azokat, akiknek a szülei éltek ott. Így alakult ki az Érezd magad jól! tábor, amely hetven résztvevővel hétfőtől péntekig nyújtott hasznos és kellemes elfoglaltságot a kicsiknek. Az idilli, falusi környezet, a biztonságot adó, gondoskodó és hozzáértő felügyelet, a játékra és szórakozásra is helyet és alkalmat adó tájház öt napig szolgálta azt, hogy itt tényleg minden kisgyerek jól érezze magát. Úgy a magyarkanizsai Noel, mint a martonosi Dávid és az ásotthalmi Nándika is, akiket azért engedtek el a szüleik a táborba, mert tudták, hogy jó kezekben vannak, és hasznosan töltik el az idejüket. Pihenőhelyükként még a díszes párnákkal kirakott jászol is szolgál, és valódi, paradicsomi kényelemben van részük, miközben odafigyelnek rájuk, foglalkoztatják őket, és olyan régi játékokra is megtanítják őket, amelyeket manapság már ritkán játszanak a kicsik. 
Bagi Valentina, a tábor egyik fő szervezője és Sárkány Klaudia elmondták, hogy ötödik éve szervezik a tábort.
– Össze akartuk fogni a martonosi vagy martonosi gyökerekkel rendelkező gyerekeket, akik másik településre vagy külföldre költöztek. Őket akartuk megszólítani, akik még itt vannak, és akik már nincsenek, de nyaranta visszatérnek Martonosra. Ezek a gyerekek nem feltétlenül ismerik egymást, de ez a tábor alkalmat ad erre is. Hetven gyermek érkezett ezúttal, főként Martonosról, és vannak kanizsaiak, horgosiak, sőt még ásotthalmi kisfiú is, akinek az édesanyja innen származik. Itt a gyermekek azt is megismerhetik, hogy a nagyszüleik, dédszüleik hogyan éltek, milyen eszközöket használtak. Amikor kiválasztottuk helyszínül a tájházat, még nem is gondoltunk bele, hogy mekkora pluszértéket adunk a gyerekeknek. Kiváló helyszín arra is, hogy a kicsik a jelenben is legyenek, és visszatekintsenek a múltba is. Minden évben körbejárjuk a tájházat, és minden itt fellelhető eszközt bemutatunk nekik. Nagyon élvezik ezt az időutazást, hisz a paradicsompasszírozótól a máktörőn át a köcsögökig, a kosarakig minden fellelhető és ki is próbálható. A gyerekek olyan játékokat is játszanak, amelyeket sok évtizeddel ezelőtt az elődeink. Akár a gólyalábazás, akár a gyufázás nagy tetszést vált ki a körükben. Minden nevelő valamilyen formában kapcsolódik a gyerekekhez, hisz van köztünk pedagógus, óvodapedagógus, védőnő, szociálpedagógus, így mindannyian tudjuk magunkat hasznosítani akár a játékokon keresztül, akár a nevelés, gondozás terén – mondták a Martonost szívükön viselő nevelők.
A gyönyörű környezetben önfeledten játszadozó és nevetgélő gyerekek mosolya pedig minden szónál többet mondott arról, hogyan érzik magukat a táborban, így nevéhez méltóan adott helyet az Etno Cabana az Érezd magad jól! ötödik táborának.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele