2024. november 22., péntek

Legyen élmény a szülés!

Dúlaképzés Magyarkanizsán

Mindenki számára meghatározó pillanat, amikor egy gyerek világra jön. A párból család válik, a férfiból apa, a nőből anya lesz. Ez egy nagyon érzékeny időszak, mely folyamán a szülőknek minden segítség számít. Jellemzően ezeket a szülészorvos, a nővér, a bába és a dúla látja el. Manapság kezdünk kitörni az idejétmúlt nézetek és módszerekből, és ez a szemléletmódváltás szerencsére a szülés területén is megjelenik. A szabad információáramlásnak köszönhetően egyre nagyobb az igény arra, hogy a szülés is élmény, természetes folyamat legyen. Ebben tudnak segíteni a dúlák, akik körül rengeteg tévhit terjedt el, és akiket rendszeresen összetévesztenek a bábákkal, holott teljesen más feladatot látnak el.

Az alábbi témáról a magyarkanizsai Baba-Mama Klub önkéntesével, a júniusra tervezett magyarkanizsai dúlaképzés egyik szervezőjével, Vígi Sárával beszélgettünk.

Ki vagy mi is az a dúla? Mi különbözteti meg a bábától?

– Korábban, amikor több generáció élt együtt, és a szülés az otthonokban, női körben zajlott, a nők egymást támogatták, az idősebb, tapasztaltabb asszonyok segédkeztek a bábasszonynak a szülésnél, és a gyerekek már kiskorukban láthattak szülést. Ma inkább az orvosi rendszerben szülnek a nők, ahol sokszor elveszik ennek a folyamatnak a természetessége, a nők a nőiességükben egyedül maradnak. A párjuktól természetesen megkaphatják a támogatást, de sokszor hiányzik a „női energia”. A dúla ezt az űrt tölti ki. Segíteni tudja a nőt a terhesség, a vajúdás idején, szülés közben, majd az azt követő gyermekágyi időszak alatt is. Tehát a dúla szerepköre nem kizárólag a szülésre korlátozódik, hanem végigköveti az édesanya várandóságát.

A bába ezzel szemben egészségügyi szakember, szülésznő, aki a gyermek megszületésével foglalkozik. A dúla nem feltétlenül rendelkezik egészségügyi végzettséggel, ő a szülő nővel, a vajúdás, a szülés, az anyává válás lelki folyamataival foglalkozik. Abban segíti a vajúdó anyát, hogy minél komfortosabban érezze magát a szülés folyamán, hogy ki tudja zárni a külvilágot, befelé figyeljen, és koncentrálhasson arra, ami a testével történik. Fontos hangsúlyozni, hogy a dúla nem mondja meg a szülő nőnek, hogy mit csináljon, csak segíti a döntések meghozatalában.

Miért van szükség manapság a dúlákra?

– Fontos a szülés lelki oldalával is foglalkozni, és ebben nagy segítséget nyújthat a dúla. Erről kevés információnk van, a szülésfelkészítők legfőbb témái a vajúdás fázisai, a babakelengye, a szoptatás. Ezek tényleg nagyon fontosak, de elmegyünk a lelki folyamatok mellett. A dúla abban tud segíteni például, hogy az egyéni kérdéseinkre találjuk meg a saját válaszainkat, a félelmeinkkel megküzdjünk, így azok nem fogják gátolni a szülés folyamatát. A legfontosabbnak azt tartom, hogy a nők ne csak túléljék, hanem megéljék a szülést. A dúla egyfajta csendes odafigyeléssel biztonságot és bizalmat, önbizalmat nyújt az anyának, segítve ezzel őt abban, hogy végig megélhesse az eseményeket, kapcsolatban lehessen a babájával. Ezek mind jó szülésélményhez vezetnek, ami után könnyebb szoros kapcsolatot kialakítani a babával, mélyebb lehet az érzelmi kötődés, és könnyebb a szoptatás is.

Mennyire nyitottak manapság a családalapítás előtt álló nők arra, hogy dúlát fogadjanak?

– Szerintem egyre nyitottabbak. Mind többen szeretnének sokáig otthon vajúdni, vagy olyan helyen szülni, ahol a dúla és az apa is bent lehet a szülőszobában, keresik az alternatív megoldásokat. A járványhelyzet miatt  Vajdaságban több otthonszülés is volt, amely során szintén jelen volt a dúla. Szeretnénk, ha minél több vajdasági magyar dúla lenne, akiket kereshetnek az anyukák. Igény van erre, hisz egyre többen érdeklődnek a természetes, háborítatlan szülés iránt. Fontos, hogy tisztában legyenek a nők olyan dolgokkal, mint hogy például császármetszés után is tudnak természetesen, hüvelyi úton szülni. Az is jó lenne, ha enyhülne az otthonszüléssel kapcsolatos, erősen negatív hozzáállás is. Ebben segíthet a dúla, a dúlával való készülés a szülésre.

Most, a járványidőszakban lehet dúlával szülni a kórházainkban?

– Pontos információval nem tudok szolgálni, de jelenleg a tapasztalatok azt mutatják, hogy a legtöbb helyen az apukát se engedik be a szülő nőhöz, így valószínűleg a dúlát sem. Sajnos nincs egy kialakított protokoll a szüléssel kapcsolatban, a legtöbb esetben helyi szokások vannak érvényben.

Mit kell tudni a képzésről?

– A holisztikus dúlaképzést Dézsi Réka dúla, dúlatréner tartja, aki a nemzetközi DONA dúlaszervezet tagja. A képzés várhatóan június 12-étől 14-éig tart Magyarkanizsán. A három nap alatt a jelentkezők tanulnak a szülés fázisairól, a dúlaság történetéről, szerepéről, valamint a vajúdás támogatásáról is.

A képzés díja 200 euró. A képzésről bővebben a magyarkanizsai baba-mama klub Facebook-oldalán lehet olvasni. A jelentkezés ugyanezen a felületen történik (https://www.facebook.com/BabaMamaKlubMagyarkanizsa). Május 10-éig várjuk a jelentkezéseket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás