2024. október 8., kedd

Szentmise a Gimnáziumtemplomban

Együtt emlékeztek államalapító királyunkra a nagybecskereki katolikus és a református hívek a Gimnáziumtemplomban bemutatott szentmisén. A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesületben pedig közös kenyérszentelés volt.

Évente egyszer – Szent István napján – mutatnak be szentmisét a nagybecskereki Gimnáziumtemplomban. Ez a búcsúja is az 1846-ban Szent István tiszteletére felszentelt piarista templomnak. Az idei szentmisén Szöllősi Tibor tiszakálmánfalvi plébános és Szilágyi Zoltán református lelkész méltatta államalapító királyunkat.
– Van fennmaradás még akkor is, hogyha néhanapján oly sötétek felettünk a fellegek. De hitvallásom az, hogy ha élő reménységben vagyunk, és Jézus Krisztusra építjük fel fundamentumunkat, akkor az államalapításunknak élő reménysége tovább is meg fog maradni – mondta Szilágyi Zoltán református lelkész.
A Gimnáziumtemplom egykor a nagybecskereki magyar fiatalok kedvenc találkozóhelye volt.
– Sajnos nagyon ritkán tudunk eljönni ebbe a szép templomba. Rossz állapotban is van. De ha eljövünk, akkor nagyon nagy szeretettel és tiszta szívből jövünk el. Mert az ifjúságunk temploma is ez. Mikor fiatalok voltunk, nagyon sokan ide jártunk templomba. És most is nagyon nagy szeretettel jövünk – mondja a nagybecskereki Égető Mária.
A trianoni békediktátumot követően – 75 évi áldásos munkájuk után – kiutasították az országból a piarista szerzeteseket. A templomban pedig a koronát és a koronázási jelvényeket fehér festékkel takarták le. Kétezerben lecserélték a tetőzetét és külső burkolatát, a belső felújításra már nem futotta.
– Nem is sajnálom, hogy pontosan úgy néz ki, mint azelőtt, hogy már a malter is lehullott sok helyen. Hadd lássuk, mi volt! Másképp nézett volna ki, ha a piarista atyák itt maradnak. De maradjon ez emlékéül annak, hogy amikor egy tradíciót az ember elvág, akkor sokszor így néz ki az élet – nyilatkozta Gyuris László nagybecskereki plébános.
A szentmise után a Petőfi Magyar Művelődési Egyesületben ünnepi műsort mutattak be, Gyuris László plébános és Szilágyi Zoltán református lelkész pedig megáldották az új kenyeret.