2024. november 24., vasárnap

Összefogásunk példája volt

Ötvenhatos megemlékezés Muzslyán

Koszorúzással, szentmisével és ünnepi műsorral emlékeztek vasárnap az 1956-os eseményekre a bánáti Muzslyán. A megemlékezésnek ebben a faluban külön jelentősége van, mivel a forradalom leverése után mintegy ötszáz magyarországi menekült került a közeli écskai befogadótáborba. 

A muzslyaiak szeretettel várták az érkezőket és amijük volt azt megosztották a táborlakókkal. Közben barátságok, komaságok, szerelmek szövődtek. A menekültek többsége egy év elteltével Nyugatra vagy a tengeren túlra került, de ezek a kapcsolatok még sokáig fennmaradtak.

– Öröm számunkra, hogy itt megemlékezhetünk ennél a táblánál, amelyet 2014-ben avattak fel. Minden évben emlékezünk azokra a muzslyaiakra, akik szeretettel befogadták a családokat, de ugyanakkor a menekültekre is. És a barátságra, a szeretetre – mondta Palatinus Aranka néprajzkutató. 

Vajdaságban a muzslyai Petőfi Sándor MME – két évtizeddel ezelőtt – az elsők között kezdte az 1956-os megemlékezések szervezését.

– Ez egy olyan mozzanat a magyar nép történelmében, amely megérdemli, hogy ne csak mi muzslyaiak, hanem az összmagyarság megemlékezzen róla, hiszen a XX. században talán a legfontosabb pillanat, amikor a magyarok újból a szabadságukért emelték fel hangjukat, áldozták fel életüket. Ez kiérdemli mindenkinek a figyelmét – mondta Dobó József, az egyesület elnöke.

Az egyesület székházában bemutatott műsorban felléptek a Szervó Mihály Általános Iskola diákjai, a művelődési egyesület tagjai és a helybeli cserkészek. Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke mondott ünnepi beszédet. 

– Ötvenhat üzenete napjainkban is az, hogyha a magyarság összefog és függetlenül a származásunktól vagy a jelenlegi helyzetünktől mindannyian ugyanazt akarjuk: a szabadságot, akkor minden lehetséges. És pontosan ezért október 23-a táján az egész világban mindenki tiszteleg a magyarság előtt és ünnepli azt a néhány napot, ami hatvanhét évvel ezelőtt történt – mondta Kovács Elvira.

Az emléktáblánál az anyaország nevében Balogh György, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja helyezte el a kegyelet virágait. Koszorúztak a Magyar Nemzeti Tanács, a VMSZ és a civil szervezetek képviseletei.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kovács Elvira ünnepi beszédet mond