2025. február 2., vasárnap

A folyamatosság példája

A XXIII. Tordai Művelődési Napok megnyitóján jártunk

Szombaton este a zsúfolásig megtelt tordai kultúrotthonban kezdetét vette a XXIII. Tordai Művelődési Napok rendezvénysorozat, amely a következő két hónapban minden hétvégén értékes, gazdag és tartalmas művelődési programokkal szórakoztatja a helybelieket és az érdeklődőket. A rendezvénysorozat a március közepén esedékes három Torda találkozójával zárul le, amikor is a településre látogatnak az anyaországi Bihartorda és az erdélyi Aranyostorda képviselői és műkedvelői, akik a helybeli Petőfi Sándor Művelődési Egyesülettel együtt egy-egy saját műsorszámmal mutatkoznak be.

Lőrinc Tamara kiállítására rengetegen voltak kíváncsiak (Fotó: Vidács Hajnalka)

Lőrinc Tamara kiállítására rengetegen voltak kíváncsiak (Fotó: Vidács Hajnalka)

MINDENKI IGÉNYLI

A rendezvény 23 évvel ezelőtt az akkori helyi közösség kezdeményezésére indult el azzal a céllal, hogy a helybeliek tartalmasan tölthessék el a téli időszakot.

– Olyan szórakoztató programokban gondolkodtunk akkoriban, mint színházi előadások, gyermekprogramok, művelődési műsorok, könyvbemutatók, hogy ezzel vonzzuk ide a tordaiakat és a környéken élő magyar közösséget. Azt hiszem, hogy ezek a törekvések akkor nem voltak hiábavalóak, ugyanis még mindig itt vagyunk, és ma is megnyitottuk a rendezvényt, sőt úgy tapasztaljuk, hogy az emberek kitartanak mellette, és a programjaink a legtöbb esetben telt házasak – hallottuk a helybeli Lázár Jenőtől.

A Tordai Művelődési Napok folytonossága is azt bizonyítja, hogy van rá igény, van közönsége, és hogy a fogyatkozás ellenére van, aki csinálja és szervezze a programokat.

A kultúrműsor a himnusz eléneklésével kezdődött (Fotó: Vidács Hajnalka)

A kultúrműsor a himnusz eléneklésével kezdődött (Fotó: Vidács Hajnalka)

– Itt a szórványban fontos számunkra, hogy bemutassuk az értékeinket, a kultúránkat, az anyanyelvünket, a hagyományainkat, hisz bennünket ez táplál, ez erősít meg abban, hogy kitartsunk itt, a szülőföldünkön, és hogy itt éljünk magyarként. A megnyitót mindig a magyar kultúra napjához közeli dátumra tesszük, mert ez is erőt ad a folytatáshoz és a megmaradáshoz – közölte Dobai János, a tordai helyi közösség tanácsának elnöke.

Egy ekkora rendezvényt csakis összefogással lehet megszervezni, a tordaiak pedig ebben a legerősebbek. Mindenki abban segített, amiben tudott – hallottuk a tordai Matyis Józseftől.

– Azt, hogy idáig eljutottunk, sokaknak köszönhetjük. Több alkalommal is összejöttünk, rendeztük az otthon környékét, disznót is vágtunk, hogy legyen a vendégeknek tisztességes vacsora. A fellépőket nagy szeretettel várjuk minden évben, akik szeretnek is ide visszajárni. Minden tőlünk telhetőt megteszünk – mondta.

A Kincsünk kis néptánccsoportja gyermekjátékokat mutatott be (Fotó: Vidács Hajnalka)

A Kincsünk kis néptánccsoportja gyermekjátékokat mutatott be (Fotó: Vidács Hajnalka)

MINDENKI SZÁMÁRA ÜNNEP

Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnökének az értékelése szerint az, hogy 23. alkalommal is megnyílt a rendezvénysorozat, ünnep a vajdasági, a bánsági, de legfőképpen a tordai magyarságnak.

– Az önfeledtségnek, az öntevékeny alkotókedvnek, az alkotó örömnek, a találkozásoknak az ünnepe kezdődött el ma Tordán, a következő heteket és hónapokat pedig ennek a találkozásnak az öröme és az ünnepe határozza meg. Torda az a település, ahol a legtöbb emlékjel, emlékmű és emléktábla található a vajdasági magyarlakta települések közül, és ez nem a túlzás jele, hanem annak, hogy itt megbecsülik a közösség azon tagjait, akik elkötelezettek a település magyarsága iránt. Ennek a lenyomata a mai nyitórendezvény, a megnyitott kiállítás és a következő rendezvények is. Ha belegondolunk abba, hogy Tordán nagyjából az összes gyermek tagja a művelődési egyesületnek, akkor érezhetjük, hogy olyan településre érkeztünk, ahol az értéknek, a hagyománynak, a hitéletnek nemcsak becsülete van, hanem a magyarság megmaradását is szolgálja, és a magyarság megmaradásán munkálkodik a település lakossága.

A citerások tordai népdalokkal mutatkoztak be (Fotó: Vidács Hajnalka)

A citerások tordai népdalokkal mutatkoztak be (Fotó: Vidács Hajnalka)

A RENDEZVÉNYRŐL

A megnyitóműsor előtt a kultúrotthon előcsarnokában megnyitották a tordai Lőrinc Tamara amatőr képzőművész alkotásaiból készült tárlatot, amelyet Sutus Áron, a VMMSZ elnöke méltatott. Tamara 10 évvel ezelőtt kezdett el grafikákat, festményeket és illusztrációkat készíteni.

– A mai alkalomra olyan képeket hoztam, amelyek megfelelnek a közízlésnek. Legjobban az akvarell technikát és a modernebb, figuratív akt ábrázolásokat szeretem – mondta Tamara.

A Tordai Művelődési Napok megnyitórendezvénye elképzelhetetlen lenne a Juhász zenekar kísérete és fellépése nélkül.

A Juhász zenekar „hazajár” Tordára (Fotó: Vidács Hajnalka)

A Juhász zenekar „hazajár” Tordára (Fotó: Vidács Hajnalka)

– A tordai emberek, táncosok és művelődésszervezők mindig nagyon kedvesen és jóindulatúan hívnak meg bennünket, mi pedig nem tudunk erre nemet mondani, hiszen édesapánk innen származik, és igazából valamennyire mi is tordainak érezzük magunkat. Hogy ebben a faluban egy erős közösség működik, az is bizonyítja, hogy azok az emberek, akik nem mentek el, összefognak, a színpadon táncoló fiatalok pedig erőt sugároznak A táncosok mindent beleadnak a fellépésükbe, az embernek pedig olyan érzése támad, hogy ez tényleg a megmaradásról szól – közölte Juhász Gábor, a zenekar vezetője.

A tordai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület minden évben lelkesen készül erre az alkalomra. A negyedikes Rúzsa Hanna énekelt, citerázott és néptáncolt a rendezvényen.

A program a néptáncosok közös táncával zárult (Fotó: Vidács Hajnalka)

A program a néptáncosok közös táncával zárult (Fotó: Vidács Hajnalka)

– Három vagy négy évvel ezelőtt léptem be a tánccsoportba. Nekem az éneklés különösen fontos, sokan megdicsérnek, és versenyeken is nyertem már díjakat – mesélte Hanna.

– Nagyon szeretem, hogy az egyesületben komolyabb dolgokkal foglalkozunk, de azért szórakozni is szoktunk – hallottuk a szintén negyedikes Csernoh Emiliától.

A rendezvényen a szegedi Hatetudnád Tánctanoda felnőtt tánccsoportja mellett a tizenkét éves, törzsudvarnoki Csíkos Dianna is fellépett, akit a Tordán tevékenykedő Orosz Olívia Petőfi-ösztöndíjas készített fel az anyanyelvápoló óráin.

Zsúfolásig megtelt a tordai színházterem (Fotó: Vidács Hajnalka)

Zsúfolásig megtelt a tordai színházterem (Fotó: Vidács Hajnalka)

– Törzsudvarnokon nincs magyar tannyelvű iskola, Olíviával tanulhatok magyarul. Otthon a szüleimmel szerbül és magyarul is beszélek, éppen ezért örülök, hogy van lehetőségem az anyanyelvápolásra, mert szeretném minél jobban megismerni a magyar nyelvet. Ma Brasnyó István Nem szeretnék lakni szürke házban című versét szavaltam – mondta Dianna.

A rendezvénysorozat egyik következő nagyobb megmozdulására február elsején kerül sor, amikor is a Nepomuki Szent János-plébániatemplomban koncertet ad a nagybecskereki Emmanuel kamarakórus, a zeneiskolás tordai gyermekek közreműködésével.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A kultúrműsor a himnusz eléneklésével kezdődött (Fotó: Vidács Hajnalka)