2025. április 2., szerda

Színjátszással tanulják anyanyelvüket

A Suliszínház Fesztivál elődöntője Muzslyán

Mintegy száz fellépője volt a Suliszínház Fesztivál csütörtökön Muzslyán megtartott második elődöntőjének. A rendezvényt az idén tartották meg 25. alkalommal. A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület színháztermében 15 színjátszó csoport mutatkozott be, amelyek  Beodráról, Homokrévről, Titelről, Törökbecséről, Módosról, Bókáról, Muzslyáról, Nezsényről, Ürményházáról, Surjánból és Magyarittabéről érkeztek 

A Suliszínház Fesztivál annak idején Erzsébetlakról indult el, Takarics Róbert kezdeményezésére. A rendezvényt felkarolta és azóta is a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezi. Az a célja, hogy segítse a szórványban élő magyar fiatalokat abban, hogy gyakorolják, megőrizzék anyanyelvüket. 

– Szükség mutatkozott arra, hogy a gyerekek bemutassák a közönségnek is azt, amit egész éven keresztül tanulnak az anyanyelvápoló órákon. Hogy legyen bátorságuk, akaraterejük feljönni a színpadra, legyőzni a lámpalázat. Mert azért nem mindegy, hiszen nem saját anyanyelvükön, hanem anyanyelvápoló órákon, szerb tagozatra járva tanulnak ezek a gyerekek. És ha itt megszólalnak, egy icipici jelenettel, akkor nagyon megörvendeztetnek bennünket – hallottuk Lukács Gabriellától, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnökétől.
Titelen ötven éve nincs magyar tannyelvű oktatás. Nem könnyű összegyűjteni azokat a gyerekeket, akik szeretnék megtanulni anyanyelvüket, hiszen sok magyar családban szerbül is beszélnek. Kósa Zoltán tavaly óta hét helybéli gyerekkel foglalkozik. Mint mondja, kevés a havi három-négy alkalom arra, hogy megtanuljanak magyarul, de megpróbálja megszerettetni velük a magyar nyelvet. Szerinte a szülők, akik elküldik a gyerekeiket ezekre a foglalkozásokra, örülnek annak, hogy megtanulnak valamit. 

Nezsényben csak alsó tagozaton van magyar tannyelvű tanítás, a felső tagozaton szerbül tanulnak a magyar gyerekek is.  

– Ezért az anyanyelvápolás nagyon sokat jelent nekik, hiszen hozzájárul az otthoni tudásszintjük fejlesztéséhez. Az a szerencse, hogy a családokban otthon magyarul beszélnek, és van magyar alaptudásuk. Nem olyan nehéz velük a munka. Persze vannak, akik otthon sem tanulnak meg magyarul, hanem anyanyelvápoláson próbálják ezt pótolni – mondta Žugić Ábel Kornélia anyanyelvápoló. Szerinte a gyerekek mindig örömmel jönnek az ilyen találkozókra, mert ezeken olyan közösség van, amely magyarul beszélhet, nyugodtan megszólalhatnak anyanyelvükön, barátkozhatnak, ismerkedhetnek. 

A Jenovay Lajos, Jódal Rózsa és Mácsai Mónika összetételű zsűri értékelte az előadásokat. 

– Döbbenetes, hogy mennyien foglalkoznak fölkészítőként azzal, hogy a színház rejtelmeibe beavassák a gyerekeiket. A másik, amitől meg vagyok lepődve, hogy milyen hihetetlen energia jelenik meg abban, hogy a nem magyar anyanyelvű gyerekek milyen szépen beszélnek magyarul, és milyen tartalmas szöveget adtak elő nekünk. A magyar anyanyelvű gyerekeknek a megnyilvánulásával kapcsolatban pedig a színházi részt látom nagyon erősnek és nagyon gazdagnak. Úgyhogy rendkívüli ez a nap – értékelte Mácsai Mónika. 

A májusban Kispiacon megrendezésre kerülő gálaműsoron a muzslyai elődöntőről a bókai, a módosi, az ürményházi, három muzslyai és az ittabéi színjátszók csoportja vehet részt. A gálán összesen 12 csoport fellépésére számítanak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A muzslyai csoport (Fotó: Kecskés István)