2024. december 22., vasárnap

Nyaralás előtt probiotikum-kúra

Megnövekedett a HFMD-ben és bélfertőzésben szenvedő gyermekek száma Óbecsén

Az idén nyáron a legkisebbek főleg a kéz-láb-száj betegség (angol rövidítéssel HFMD) okozta panaszokkal keresik fel az óbecsei gyermekorvosi rendelőt. A betegség általában az 5 évesnél fiatalabb gyerekeket érinti, de ritkán felnőttek is elkaphatják. Dr. Ivošević Gabriella, az óbecsei gyermekorvosi rendelő gyermekorvosa elmondta, hogy ez a fertőző, vírusos megbetegedés általában enyhe lefolyású, de nagyon kellemetlen lehet, mert a gyermek szájüregében apró elváltozások jelennek meg, valamint apró bőrelváltozások jönnek létre a tenyéren és a talpon.

– Ami az idei nyarat illeti, nagyon sok vírusos fertőzés jelentkezett a gyermekeknél, a leggyakrabban a kéz-láb-száj betegség okozta tünetek miatt keresik fel az orvosokat. Ez egy vírusos megbetegedés, és a gyermekeknél apró hólyagok alakulnak ki a szájüregben. Ez megnehezíti a nyelést, ennek következtében nem esznek eleget, belázasodnak, tehát oda kell figyelnünk arra, hogy könnyen nyelhető táplálékot adjunk nekik. Lázcsillapító adható a gyermeknek szükség esetén. A kezeken és a lábakon megjelenő hólyagok kezeléséhez általában elegendő a megfelelő személyes higiénia betartása, nem kell külön kenegetni. A betegség nem tart sokáig, a legtöbb esetben 3-5 napig, viszont ha elfertőződnek ezek a hólyagok, akkor komplikáltabb lehet a klinikai kép. Emiatt nagyon fontos a testnek és a szájnak a tisztán tartása – közölte a gyermekorvos.

Az óbecsei gyermekorvosi rendelő épülete (Kancsár Izabella felvétele)

Az óbecsei gyermekorvosi rendelő épülete (Kancsár Izabella felvétele)

Az óbecsei gyermekorvosi rendelőt nagy számban keresik fel bélfertőzés miatt is. Dr. Ivošević Gabriella elmondta, oda kell figyelni, ha a gyermek hányás és hasmenés következtében nagy mennyiségű folyadékot veszít, és fokozatosan, mérsékelten kell hidratálni.

– Az idén nagyon sok vírusos fertőzés hasmenéssel és hányással járt. A kisgyermekek esetében ez azért adhat okot aggodalomra, mert dehidratáció alakulhat ki. Ha a hányás nem túl intenzív, hasmenés is egyszer-kétszer fordul elő naponta, akkor probiotikumot kell adni a gyermeknek, illetve olyan diétát kell alkalmazni, amellyel nem terheljük túl a bélrendszert. Vizet és teát itassunk velük, de ne sokat egyszerre, hanem kiskanállal adagoljuk fokozatosan. Ha ez mind beválik, akkor a vírusos fertőzés nem tart 1-2 naptól tovább, viszont ha ettől tovább tart, és azt látjuk, hogy fennáll a kiszáradás veszélye, esetleg be is lázasodik a gyermek, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni, még akkor is, ha éppen nyaral a család – fogalmazott a gyermekorvos, majd hozzátette, hogy utazás előtt legalább hét nappal ajánlott probiotikumot adni a gyermeknek a bélflóra erősítése céljából. Ha külföldön tartózkodik a család a nyaralás alkalmával, javasolt a palackos víz fogyasztása és a csapvíz elkerülése. Fontos a rendszeres kézmosás, főleg evés előtt és az illemhely használata után, emellett ügyelni kell arra is, hogy alaposan megmossuk a zöldségeket és a gyümölcsöket evés előtt.
Kerülni kell a napon való tartózkodást 10 és 17 óra között, és kötelező a napvédő krém használata. A gyermekorvos ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a gyermeket a szabadba indulás előtt fél órával be kell kenni napvédő krémmel, és ha a gyermek fürdik, akkor először alaposan meg kell szárítani a bőrét, majd minden fürdés után újra be kell kenni. Kötelező még a kalap és védőszemüveg viselése is, valamint a természetes anyagból készült, sűrűbb szövésű ruházat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay.com)