2024. november 29., péntek

Minden segítség jól jön!

Kevés kutyát fogadnak örökbe az óbecsei menhelyről

Az utóbbi években jelentősen javultak a tartási körülmények a Komunalac Közvállalat által fenntartott óbecsei menhelyen. A menhely befogadóképessége 150, de ennél sokkal több kutya van, és közülük csak nagyon kevés talál új családra. A menhelyen nagyrészt a civilek adományainak köszönhetően gondoskodnak az állatokról.

– Manapság nem számít, hogy egy kutya keverék vagy fajtatiszta, hogy kapják vagy fizetnek érte. Kölyökkutyaként érkezik a családhoz, majd addig érdekes, amíg meg nem nő. Amikor már több figyelmet és törődést igényel, kezd nyűg lenni, neveletlen, mindent megrág. Ekkor kidobják őket. Olyan esettel is találkoztam már, amikor egy bekötözött zsákban kivitték a kutyát a határba, és otthagyták. A helyi menhelyen sok kutya van, a szomorú valóság pedig az, hogy innen nem igazán fogadnak örökbe kisállatot. Az állatok élelmét és az orvosi ellátását az adományokból biztosítjuk, de sajnos nem tudjuk minden alkalommal befogadni az állatot, amikor valaki megunja, és a menhely kapuja előtt hagyja. Mi arra törekszünk, hogy a meglévő kutyusoknak a lehető legjobb feltételeket biztosítsuk. Stepanov Kristina már körülbelül 15 éve foglalkozik a menhelyen lévő állatokkal. Minden kutyust ismer, tudja, melyik milyen, próbálja népszerűsíteni a kutyák örökbefogadását. Testvére, Stefan szintén sokat segít önkéntesként. Marko Kuzmanović is állandó önkéntes. Nekünk az a dolgunk, hogy tisztán tartsuk a kutyákat, kifésüljük a szőrüket és így tovább. Csak ritkán akad időnk arra, hogy kedvünkre simogassuk őket, mégis igazi feltöltődés, hiszen ezek az állatok nagyon sok szeretetet adnak. Segítségre mindig szükség van, legyen szó akár adományról, de az is jól jön, ha valaki eljön, és segít nekünk a kutyusok körüli teendőkben. Szeretném hangsúlyozni, hogy nem mindenkinek való ez a munka, az állatok feltétel nélküli szeretete szükséges hozzá, és az, hogy szívből akarjunk segíteni. Manapság az emberek nem annyira segítőkészek, tisztelet a kivételnek – mesélte Ema Đorđević, aki már régóta önkénteskedik az óbecsei menhelyen.

Önkéntesek is segítik a menhely munkáját (Fotó: Ema Đorđević)

Önkéntesek is segítik a menhely munkáját (Fotó: Ema Đorđević)

Fehér Rózsa amikor csak tud, besegít a menhely munkájába, és szívén viseli a kóbor kutyák sorsát.

– Szerintem a kóbor állatok száma akkor fog csökkenni, ha lesz egy nyilvántartás és ha azok, akik nem tenyésztők, ivartalanítják a kutyáikat, macskáikat. Előbbit az önkormányzatnak kellene felvállalnia, az ivartalanítással kapcsolatos tévhiteket kampánnyal lehetne eloszlatni, azoknak pedig, akik maguk nem tudják kifizetni a műtét árát, az önkormányzatnak kellene támogatást nyújtania. Mi annyit tehetünk, hogy nem vásárolunk, hanem örökbe fogadunk gazdátlan kutyusokat, vagy ha ragaszkodunk egy fajtatiszta állathoz, neki választunk társul egyet a menhelyről. Azt hiszem, nekem soha nem lesz kölyökkutyám, mert mindig a menhelyről hozok haza, vagy az utcáról fogadok be kutyákat. Tőlük tanultam meg azt is, hogy egyáltalán nem fontos, hogy az állat szép legyen: feltétel nélküli szeretetet, hűséget fogunk kapni még a legcsúnyább korcstól is – mondta Fehér Rózsa.

Aki szeretne segíteni a menhelyi kutyusoknak, a közösségi médián felveheti a kapcsolatot az önkéntesekkel. Kutyatápot pedig bármikor szívesen átvesznek a menhelyen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az óbecsei menhely kapacitásánál sokkal több kutya van (Fotó: Ema Đorđević)