2025. február 23., vasárnap

Megváltozik az iskola funkciója

Pedagógus-továbbképzést tartottak a péterrévei Samu Mihály Általános Iskolában

Pedagógiai kihívások a 21. században – és azok, amelyek nem címmel tartottak pedagógus-továbbképzést szombaton a péterrévei Samu Mihály Általános Iskolában a TANOM elnevezésű akkreditált fejlesztő programok keretében. A résztvevőknek dr. Gloviczki Zoltán, a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora és a Magyar Rektori Konferencia Pedagógusképzési Bizottságának elnöke tartott előadást.

– Nagyon sok szempontból ugyanazok a kihívások Péterrévén, Berlinben vagy Budapesten. Első ránézésre egész más környezetben egész más problémákkal találkozunk, valójában azonban a fő kihívás, hogy az iskola funkciója változik meg. Ma már mindenki jár iskolába, egészen mást vár a világ egy felnőttől, mint 50-60 évvel ezelőtt, és bizony a mai iskolát, amiben mi szocializálódtunk, amihez mi tanultuk a pedagógus mesterséget, azt egy nagyon szűk szociokulturális elit számára találták ki. A tananyag, a hozzáállásunk és a rengetegféle gyerek bizony eltávolodott egymástól. Úgy tűnik, hogy egész Európában ez a kihívás, a legkisebb falutól a legnagyobb városig. Mindig voltak felnőttek és gyerekek, és mindig voltak generációk. Néha drámai, néha kevésbé drámai szakadások jöttek létre a generációk között. Kétségtelen, hogy az internet vagy a webkettő olyan szakadás vagy olyan forradalom, amiből nagyon kevés volt az emberiség történetében, de volt. Amikor megjelent az írásbeliség, a könyvnyomtatás, az sem volt kicsi attrakció a felnőttek, a pedagógusok, a világ számára. Nem akarom kicsinyíteni, ez egy nagyon nagy kihívás, nyilván utol kell érnünk valahogy a világot. A mi generációnknak nem az a fő problémája, hogy a gyerekek ügyesebbek, hanem az, hogy az egész világ ügyesebb, mint mi, tehát meg kell ismernünk ezt a világot – fogalmazott dr. Gloviczki Zoltán.

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete által szervezett TANOM-továbbképzésen több mint 50 pedagógus vett részt.

– Mindig látunk egy pozitív fejlődést, tapasztaljuk a pedagugósok akaraterejét és tudásszomját, szívesen részt vesznek ezeken a továbbképzéseken. Tudjuk, hogy milyen helyzetben vagyunk, lelkileg megviselve, ismerjük a külső körülményeket, valamint a belső, iskolai rendszert is. Jó érzés, hogy mindennek ellenére a pedagógusok fontosnak tartják a hivatást, a tiszta szívvel és lélekkel való munkába állást, a munka fejlesztését. Amikor bemegyünk az osztályterembe, akkor minden nap egy új kihívás, teljes mértékben alkalmazkodunk kell a diákjainkhoz, és bizony nagyon fontos az, hogy naprakészek legyünk. Ezek a továbbképzések egy olyan lendületet, egy olyan biztos pontot és felkarolást adnak nekünk, ami nagyon fontos a mostani időszakban a pedagógusaink számára – mondta Lukács Gabriella, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke.

A TANOM több mint 20 éves fennállása során mintegy 200 előadónak adott teret azzal a céllal, hogy a vajdasági magyar pedagógusok számára egy olyan fórumot tartson fenn, ahol az anyanyelvükön bővíthetik és fejleszthetik szakmai ismereteiket.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A pedagógus-továbbképzések lendületet adnak (Fotó: Kancsár Izabella)