2024. július 17., szerda

A katasztrófák velünk is megtörténhetnek

Az egyén szerepe nagyon fontos a rendkívüli helyzetek bekövetkeztekor

Az iskolák, felsőoktatási intézmények, kórházak és más, a fiatalokkal kapcsolatban lévő intézmények képviselői, illetve diákok részére szervezték meg a minap a tűzvédelmi, úgynevezett Tamara-törvény ismertetését és a rendkívüli helyzetekben való családi viselkedési útmutató kiadványt is bemutatták az észak-bácskai körzet szervezésében. Aleksandar Lazarević, a rendkívüli helyzetek osztálya tréningközpontjának vezetőjét látogatását követően arról kérdeztük, melyek a legfontosabb szabályok, amelyeket rendkívüli helyzetekben be kell tartanunk, mit tehetünk egyénként a közösség biztonságáért. 

Melyek a kulcsfontosságú szabályok, amelyeket mindannyiunknak be kell tartani a rendkívüli helyzetekben?
– Szerbiában van néhány rizikófaktor, ami rendkívüli helyzethez vezethet: tüzek, árvizek, omlások és csuszamlások, földrengések, szélsőségesen alacsony hőmérsékletek és havazások, technikai-technológiai veszélyek és mások.

A családi útmutató pontosan ezért készült, hogy minden családnak, egyénnek, de különösképpen a fiataloknak és gyerekeknek elérhető legyen az információ, hogyan tudják csökkenteni a rizikófaktorokat és hogyan kell viselkedniük rendkívüli helyzetekben, amennyiben azok mégis bekövetkeznek.

Természetesen a legfontosabb az lenne, hogy felismerjék a veszélyt és azt követően pedig betartani a megfelelő szabályokat. A vészhelyzetekben a legfontosabb megvédeni magunkat és a családtagjainkat, amennyiben pedig szükséges, akkor segíteni másoknak a veszélyeztetett területről az evakuációban biztonságos helyre. Ezekben a helyzetekben fontos követni az illetékesek utasításait és folyamatosan értesülni a friss hírekről a médiumokon keresztül. A legfontosabb információ, amit tudnunk kell, hogy kitől és hogyan kérjünk segítséget, amennyiben szükségünk van rá. Ezért is került a kiadvány utolsó lapjára minden fontos szolgálat telefonszáma, mégpedig a tűzoltóké, a mentőké, a rendőrségé és az értesítő központé.

A rendkívüli helyzetek osztálya milyen programokat tervez erre az évre?

– A rendkívüli helyzetekkel megbízott osztály ebben az évben is folytatja a polgárok oktatását célzó programjait, elsősorban a védelem és a mentés kapcsán a rendkívüli helyzetekben. A most nyomtatott kiadványokat Szabadka után a többi körzetbe is eljuttatjuk és népszerűsítjük. Emellett elkészült 1500 plakát is, amely a magas épületekben való tűzvédelem kapcsán tartalmaz információkat, arról, hogyan kell viselkedni ahhoz, hogy ne kerüljön sor a tűzesetre, illetve mit kell tenni a többemeletes épületben, amennyiben mégis tűz üt ki. Folytatódik az általános és középiskolás diákok oktatása, amely szeptemberben, az iskolakezdéskor különös hangsúlyt kap.

Emellett az oktatási minisztériummal zajlik az együttműködés, hogy hogyan lehetne az általános iskolákban és középiskolákban programszerűen bevezetni a biztonságos viselkedéskultúra oktatását.

Mit tehet az egyén a saját környezetében azért, hogy biztonságosabb környezetben éljen illetve mit tehet a rendkívüli helyzetekben?

– Fő célunk, hogy Szerbiában minden egyénhez eljusson az információ az esetleges veszélyekről és a szükséges lépésekről, s amennyiben esetleg bekövetkezne valami rendkívüli helyzet, arra felkészülten reagáljanak a polgárok, s tisztában legyenek a saját személyi biztonságukkal és a közösség biztonságának fontosságával, amelyről az utóbbi időszakban megfeledkeztünk.

Ezért került sor a belügyminisztérium, az EBESZ-misszió és a rendkívüli helyzetekkel foglalkozó osztály együttműködésével a kiadvány nyomtatására, s a cél az, hogy mindenki számára hozzáférhetőek legyenek, a kisebbségek nyelvén is. A legfontosabb az, hogy minden közösség és annak minden tagja tudja, hogy a katasztrófák nem másokat érnek, hogy azok velünk is előfordulhatnak, nekünk pedig felkészültnek kell lennünk, és késznek arra, hogy a megfelelő módon reagáljunk az adott pillanatban.