2024. július 17., szerda

Multikulti nacionalizmus

Tíz nappal ezelőtt döntött a városi önkormányzat a kulturális programok és projektumok, illetve a város szempontjából kiemelt jelentőségűnek ítélt rendezvények támogatásáról, illetve társfinanszírozásáról. A döntés értelmében hét kiemelt jelentőségű rendezvényt, 148 program-, projektummegvalósítást és 32 könyv, folyóirat és multimediális hordozó kiadását támogatja az önkormányzat.

Kiemelt jelentőségű rendezvénynek számít Szabadkán a Gyermekszínházi Fesztivál, amelyet 3 700 000 dinárral, a Palicsi Nemzetközi Filmfesztivál, amelyet 5 900 000 dinárral, a Dužijanca, amelyet 1 700 000 dinárral, a 14. Interetno Fesztivál, amelyet 2 millió dinárral, a Zavičajni Dani elnevezésű rendezvény, amelyet 2 600 000 dinárral, a Desiré Fesztivál, amelyet 4 millióval, és a Bunyevác Népi Értékek, amelyet pedig 300 000 dinárral támogat a város.

Pályázatok alapján az önkormányzati költségvetésből további 19 800 000 dinárt osztanak szét 148 program megszervezésére, amelyeket civil szervezetek, művelődési egyesületek valósítanak majd meg.

Említésre méltó a Durindó és a Gyöngyösbokréta megszervezésére előirányozott, összesen 850 ezer dinár, e rendezvényeknek az idén Csantavér ad otthont. Összesen több mint egymillió dinárból gazdálkodhat a Népkör MMK is, az összeget koreográfiára, évforduló megünneplésére és az Aranykapu játszóház működtetésére ítélte meg neki a város. A Szent Száva Szerb Művelődési Egyesület is 1 millió dinárt kapott.

A kisebb civil szervezetek, zenei együttesek, művelődési egyesületek is, a legtöbb esetben 20-120 ezer dinárig terjedő támogatást kaptak különböző rendezvényeik, utazások finanszírozására.

Ami érdekes lehet a pénzek szétosztása esetében, hogy a fenn említett kiemelt rendezvénynek számító Zavičajni Dani eseményt az idén második (!) alkalommal szervezi meg egy szerb egyesületeket tömörítő észak-bácskai szervezetegyüttes, még csak hagyományosnak sem számít, s a tavalyi rendezvény alapján leszögezhetjük, semmi köze a multikulturalizmushoz, amelyre a szervezők a tavalyi rendezvényük bejelentésekor a hangsúlyt fektették. Több mint két és fél millió dinárt szánni a rendezvény megszervezésére és kiemelt jelentőségűnek titulálni csupán azért, hogy minden nemzetiségnek legyen egy-egy őt képviselő rendezvénye – hiszen már abból látszik, hogy ez volt a vezérelv, hogy a kiemeltek közé odabiggyesztettek egy bunyevác rendezvényt is – igencsak elgondolkodtató. 

Elgondolkodtató az is, hogy miért oszt a városi önkormányzat a pravoszláv egyház kórusának összesen több mint egymillió dinár támogatást rendezvényszervezésre, külföldi versenyeken való részvételre. Eközben az Irodalmi KišErnyő című rendezvény a megszervezésre mindössze 90 000 dinárt kapott, a Jazzik fesztivál pedig kiesett a kosárból, és az idén még a szimbolikus 100 000 dináros támogatást sem kapta meg. Az Etnofest, amely szintén hagyományosnak mondható, és nagy látogatottságot élvez, 400 000 dinárt kapott a várostól.

Kapott viszont 750 000 dinárt egy Opera Subotica elnevezésű szervezet, amelyet az idén alapítottak, és az Opera a századokon keresztül elnevezésű rendezvényt valósítják majd meg a támogatásból. Várjuk és reméljük, hogy jó helyre került a pénz.

Az effajta programok támogatása kétségkívül nagyon érzékeny téma: kinek ez, kinek az a jelentősebb, kinek ez, kinek az áll közelebb a szívéhez. Az érték és a szándék azonban felmérhető, akármiről is legyen szó. Ez a város nem elsősorban a nemzeti rendezvények, nem a folklór, nem a népviselet, nem a főtéren sütés, nem az ingyen sörért sorban állók városa. Ez a város az igényes zene, színház, képzőművészet, az értékeket megfelelően bemutatók és kommunikálók városa.

Szabadka kiemelt jelentőségű rendezvényei mindenképp újragondolást igényelnének, bízom abban, hogy nem kell további magyarázatot fűznöm hozzá, hogy miért.