2024. július 19., péntek

Jogorvoslat mediációval

Szabadkán több mint hetvenen adták át kérvényüket gyakornokok foglalkoztatására
Fotó: Molnár Edvárd

A mediáció kiválóan alkalmazható a vállalatok közötti perek rendezésében is

A szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara és a szabadkai Foglalkoztatásügyi Szolgálat kerekasztal-beszélgetést szervezett, ahol a vállalkozók és a vállalatok képviselői előadást hallgathattak a tartomány új munkahelyeket, a gyakornokok foglalkoztatását és az átképzést felölelő programjairól, valamint megismerkedhettek a mediáció fogalmával és a mediáció segítségével lefolytatott jogi procedúrák sikeréről.

A tartomány programjáról Miroslav Vasin, tartományi foglalkoztatási és nemek egyenlőségével megbízott titkár beszélt. Rámutatott, ezekkel a programokkal az elmúlt egy hónap alatt több mint kétezer személy számára tudtak munkát biztosítani Vajdaság területén.

Zlatko Panić, a szabadkai Foglalkoztatásügyi Szolgálat igazgatója rámutatott, hogy a különböző pályázatokon, illetve a közmunkákon keresztül Szabadkán mintegy 600 személy számára nyílna munkalehetőség.

– Ezek a pályázatok felölelik a kis- és középvállalkozásokat is, de közvállalatok nem vehetnek részt ezeken a pályázatokon, ugyanis ebben az éveben csak a magánszektor pályázhat – hallottuk Zlatko Panićtól, majd hozzátette: – Jelenleg a folyamat elején tartunk és igyekszünk minden alkalommal egy új információval előállni a különböző közvitákon, hiszen a célunk az, hogy a foglalkoztatást serkentő programok Észak-Bácska egész területét felöleljék – emelte ki az igazgató. Elmondta, hogy a közmunkák még nem kezdődtek el, de hamarosan ez is elindul: először az idős személyek ápolását és gondozását célzó közmunkák, majd pedig a környezetvédelemmel foglalkozó munkák, vagyis az illegális szemétlerakatok eltávolítása, valamint a fásítás következik.

Zlatko Panić kiemelte, hogy a fiókintézetükbe több, mint 70 kérvény érkezett a gyakornokok foglalkoztatására, de további érdeklődőkre számítanak.

Vesna Markovićtól, a szabadkai Községi Bíróság bírójától, illetve a mediációs központ egyik mediátorától megtudtuk, hogy az elmúlt hat évben, amióta működik a mediációs központ, nagyon jó eredményekkel rendelkeznek, ugyanis bár nem sok pert sikerült lezárniuk, de olyan perek voltak ezek, amelyek jelentősen magas pénzösszegeket érintettek.

– A múlt évben 25 pert zártunk le, de 38 millió dinárt szabadítottunk fel. Mivel ilyen nagy összegekről van szó, ezért szeretnénk a vállalkozók figyelmét felhívni arra, hogy ilyen módon is le tudnak zárni egy-egy pert – mutatott rá Vesna Marković. A mediáció egy speciális konfliktuskezelési módszer, amelynek lényege, hogy a két fél vitájában, mind a két fél közös beleegyezésével egy semleges harmadik fél (mediátor) jár közben.

– Ez a módszer lehetőség arra, hogy kis költségen, viszonylag gyorsan megoldás szülessen. Ugyanis tudni kell, hogy a bírósági eljárás jelentősen magasabb összegeket követel, illetve nagyon hosszú ideig tart – tudtuk meg a szabadkai mediátortól, majd hozzátette: – A mediáció kezdetben ingyenes volt, de ma már megfizettetjük. Vagyis az ügy kezdetétől kezdve az ítélet, vagyis az egyezség meghozataláig az összköltség legjobb esetben 150 euró, amit a két fél egyenlő arányban oszt. Azokban az ügyekben, amelyek 14,5 millió dinár feletti értéket képviselnek, 1000 eurót kell fizetni, vagyis 500-500-at, ami jelentősen kisebb költség, mint a bírósági pereknél – mondta. Rámutatott, hogy a szabadkai mediációs központ tapasztalatai szerint már a felek első találkozásánál sikerül megegyezni, de van amikor a második, vagy a harmadik találkozás vezet sikerhez. Elmondta továbbá, hogy az ügyvédek egy része ellenzi a jogi eljárások mediáción keresztüli intézését, de a többség támogatja ezt a módszert is. Rámutatott, az ügyvédeknek képzéseket szerveznek, hogy ők is részt tudjanak venni ebben a folyamatban.

Megtudtuk, hogy a mediáció módszerét bármikor lehet alkalmazni, vagyis akkor is, ha már a bíróság hozott elsőfokú döntést, illetve azokat az ügyeket is el tudják intézni, amelyek év óta húzódnak a bíróságon, amennyiben az ügyfelek úgy döntenek, hogy békés úton, megegyezéssel szeretnének véget vetni a pernek. A bírónő kiemelte, hogy a mediáció kiválóan alkalmazható a vállalatok közötti perek rendezésében is.