2024. július 19., péntek

Védjük meg a szalakótát!

A Riparia tanítja és gyakorolja a környezetvédelmet
A Szakegyesületek és Társulatok Szövetségének több mint két tucat tagja van. Néhány hónappal ezelőtt újra birtokba vehették helyiségeiket, ahol számos rendezvény, képzés kerül majd megrendezésre. A szervezeteket a Corvin Mátyás 9. címen találják meg. Lapunk szerdánként a szabadkai oldalon ezeket a szervezeteket mutatja be az olvasóknak.

A Riparia Természetbarát Egyesület megalakulásának fő célja az volt, hogy oktatást szervezzen és aktívan részt vegyen a környezetvédelemben. Ma is számos folyamatban levő programjuk működik, de több projektum megvalósításával is büszkélkedhetnek: részt vettek például a gólyáknak elkészített műfészkek felállításában, valamint az erdei fülesbaglyok észak-bácskai számbavételében is.

Boris Hardi, a Riparia Természetbarát Egyesület elnöke elmondta, hogy a környezetvédelmi területek gondozásával megbízott szervezetekkel együtt vesznek részt a környezetvédelmi tevékenységekben.

Mivel egyik fő tevékenységük az oktatás, így szerepet vállalnak az évek óta megszervezésre kerülő Ludas-táborban, ahol főként a felső tagozatos általános iskolásokkal foglalkoznak.

– A tábor megszervezését tavaly mi vettük át, ugyanis korábban egy másik környezetvédelmi szervezet vezette. Idén is megszervezzük a tábort, július közepétől szeptember közepéig tart majd, ahol elsősorban a madarak gyűrűzését végezzük, illetve foglalkozunk majd a botanikával, a zoológiával, valamint a halakat is tanulmányozzuk és a madarak védelmére is hangsúlyt fektetünk – emelte ki Boris Hardi, majd hozzátette: – Jelenleg folyamatban van a Védjük meg a szalakótát! elnevezésű projektumunk. A szalakóta a természetes élőhelyek változása, illetve elsősorban a mezők eltűnése miatt nagyon ritka faj. Ez a projektumunk 2002 óta tart. Kis házikókat rakunk ki ezeknek a madaraknak olyan helyekre, amit kedvelnek és ahol fészket rakhatnak. Védjük a szerecsensirályokat is. A szerecsensirályok Szerbia területén egyedül a Palicsi-tó második szektorában levő szigeten fészkelnek. Tavaly megközelítőleg 10 pár rakott itt fészket. A mi feladatunk abban van, hogy karban tartsuk ezt a szigetet, vagyis vágjuk a füvet. Valamint fém, vagy műanyag gyűrűvel látjuk el őket. A műanyag gyűrűk színesek és sokkal jobb az alkalmazásuk, ugyanis a rajtuk levő adatok begyűjtése miatt, nem kell a madarakat befogni, hanem távcsővel is leolvashatók – hallottuk Boris Harditól. A kék vércsék védelmére is figyelmet fordítanak, akik más madarak fészkét használják. Az ő számukra is helyeztek ki műfészkeket. Ezt a projektumukat tartományi támogatásból tudták megvalósítani. Mint megtudtuk, egyesületük, amelynek tagjai főként természetbarát személyek, szinte teljes mértékben önkéntes alapon működik, de az utóbbi időben támogatást kapnak a szabadkai önkormányzattól, de együttműködnek a tartományi szervekkel, valamint az állami természetvédelmi intézettel is.