2024. július 19., péntek

Természeti katasztrófa Palicson

Vasárnap még segélykérően a víz felszínére gyűltek a halak, hogy így jussanak egy kis levegőhöz, tegnap viszont már haltetemek tömege borította a Palicsi-tó felszínét. A szakemberek szerint, ha nem esik eső, illetve ha továbbra is szélcsend marad, további halpusztulásra lehet számítani.

Akik vasárnap kilátogattak a Palicsi-tóhoz, megfigyelhették, hogy a nagyobb és kisebb halak egészen feljöttek a víz felszínéhez. Így szerettek volna levegőhöz jutni. Az egész tó felszínét a halak tátogásától keletkezett buborékok borították, és sajnos várható volt a pusztulás. Az orvhalászok kis is használták a helyzetet, néhányan gereblyével, vagy hálóval merítették ki a könnyű prédának tűnő, „fuldokló”, főként napkárászokat.

Tegnap reggel pedig bekövetkezett, amire már számítani lehetett. A látvány szívbemarkoló. Amíg messziről hab, illetve valamilyen szennyezés látványát keltette a tó felszíne, azokat, akik a szúrós szag ellenére is közelebb merészkedtek a tóhoz, haltetemek látványa fogadta. Több ezer elpusztult hal úszott a víz felszínén.

Blagoje Lečić, a Palics–Ludas Közvállalat biológusa elmondta, hogy ezt a nagymértékű halpusztulást a kedvezőtlen meteorológiai és biológiai viszonyok okozták.

Lečić elmondta, hogy a vízibolha, ami tulajdonképpen a halak táplálékául szolgál, ebben az időszakban éli szaporodásának legintenzívebb fázisát.

– A szaporodás ezekben a napokban fejeződött be, ami után a vízibolhák a tó fenekére hullanak. Ez a folyamat közben ezek az élőlények nagyon sok oxigént használnak el – magyarázta Blagoje Lečić, majd hozzátette: – Nagyon kedvezőtlenek a meteorológiai viszonyok is. A reggeli órákban, illetve a nap túlnyomó részében borús az ég, és nagyon meleg van. A tó vize már elérte a 24 Celsius-fokot. Nagyon magas a légnyomás, ez kihatással van az iszapra, így annak megkezdődött a rothadása, ami további oxigénmennyiséget von ki a vízből. Attól pedig, hogy gyakran borús az ég, az algák nem jutnak elég fényhez, így nem tudnak részt venni a fotoszintézisben, így az oxigéntermelés is elmarad. Vagyis a vízibolhák és a kedvezőtlen időjárás okozott oxigénhiányt a vízben. Még reggel lehetett halakat látni a parthoz közel, ahogy levegőért kapkodnak, de a halak sajnos megfulladtak – mondta. Kiemelte, a halveszteség jelentős. Nem pusztult el az egész halállomány, de ha nem változik az időjárás, további halpusztulásra lehet számítani.

– Csak a hét közepére, szerdára várható eső. Addig, az előrejelzések szerint, borús lesz az ég és szélcsend várható. Bár egy kicsit fújna a szél, hogy a hullámzás mozgatná a vizet, és ez már segítene megállítani a pusztulást. De hogy mi lesz a még élő halakkal, nem tudom, az időjárási viszonyoktól függ – mutatott rá a biológus.

Megtudtuk, a Palics–Ludas megkezdte a tó tisztítását, illetve az elpusztult halak begyűjtését, de mint a szakember rámutatott, ekkora mértékű halpusztulás esetén a tetemek begyűjtése több napig is eltarthat.