2024. július 19., péntek

Két hét alatt megmenthetnék a Palicsi-tavat

Az új módszer háromszázezer euróba kerülne – Már tavaly ősszel felkínálták a városnak, de nem voltak érdekeltek
A bemutatott folyadék hatását szemléltette Stevan Bošnjak

A Palicsi-tó helyzetének javítására számos ideiglenes, vagy tartós megoldás van. Egy ilyen módszert mutattak be vasárnap Palicson. A szakemberektől megtudtuk, a bemutatott megoldást nem a Palicsi-tavon alkalmaznák először. Horvátországból hozott módszer ez, amit sokkal veszélyeztetettebb tavaknál alkalmaztak már jó eredményekkel.

– Szakmunkatársaimmal szeretnénk megoldani a Palicsi-tó helyzetét. Egy olyan módszert mutattunk be, amit a skopljei ionizációs intézettel közösen alkalmazunk. Ez a módszer más helyszíneken rendkívül jó eredményeket mutatott, olyan tavaknál is, amelyek sokkal rosszabb állapotban voltak mint a palicsi – hallottuk Stevan Bošnjaktól, a szabadkai ANDS Union új technológiákkal foglalkozó intézet tulajdonosától, majd hozzátette: – Ma ebben a tóban a pH-érték 10, ami miatt minden élőlény elpusztul a vízben, az algák pedig fejlődnek. Az algák szaporodása olyan nagy mértékű, hogy a Palicsi-tavat nyugodtan kinevezhetjük az algák tenyészhelyének. Az algák szaporodását a foszfor, az ammónia és a metán serkenti, az oxigént pedig a vízből vonják el. Az iszapból, ahol folyamatos a szerves anyagok bomlása, hatalmas foszfor mennyiség szabadul fel, ami tulajdonképpen az algákat táplálja. Gátat kell vetni az algák szaporodásának, mert egyébként megszűnik a tó élővilága – magyarázta. Elmondta, hogy a módszer szerint, amit ők kínálnak, 24 óra alatt megtisztulhat a víz.

– Nagyon rövid idő alatt bekövetkezik az algák koagulációja, ami után a víz felszínére emelkednek és csomókba csoportosulnak. Majd a saját súlyuktól a tó fenekére zuhannak. Miután elérik az iszap felszínét, egy négyzetméter területen 6 centiméter vastag alumoszilikát réteget képeznek az iszap felszínén, ami megakadályozza az iszap működését. Vagyis nem szabadul fel több foszfor, így megszűnik az algák táplálása. Nem lesz több szerves anyag, ami az ammóniát és a metánt termelné. Miután ez megszűnt, tiszta, áttetsző lesz a víz, és ez lehetőséget nyújt más, nemes halfajok szaporodására is, vagyis nem csak kárász lesz a tóban – mutatott rá a szakember, majd hozzátette: – A Palicsi-tó problémáját 15 nap alatt meg tudnánk oldani. A beavatkozás, amit locsolással, vagy folyamatos adagolással végeznénk, hét-nyolc napig tartana. Ez után csak a tó stabilizálására kell várni és a problémát mintegy 4–5 évre megoldottuk. Számításaink szerint ez a módszer 300–350 ezer euróba kerülne.

Megtudtuk továbbá, hogy ezúttal csak bemutatták ezt a módszert, megbízást a város vezetőségétől egyelőre még nem kaptak.

– A tavat megmentő akciónkat már ősszel megkezdtük. Akkor a város vezetőségét kerestük fel, de nem voltak érdekeltek ez a módszer iránt. Az iszaptalanításra várnak. De mi már tárgyaltunk a mikrobiológiai intézettel, akik azt mondták, hogy 40–50 centiméter mélyen fel kell szedni az iszapot, ami tele van nehézfémekkel, és éppen ezért nem tudják majd sehol máshol felhasználni. Sajnos úgy gondolom, hogy csak időhúzás az egész, készülnek a drága projektumok, majd pénzt keresnek rá, de addig az élet áll és a turizmusnak sem tesz ez jót – emelte ki Stevan Bošnjak.

Az intézet szakmunkatársai a Férfi-strandon hordókat eresztettek a tóba, hogy azok megteljenek vízzel. Ebbe a vízbe tettek a folyadékból. Rövid időn belül a hordóban levő víz pH-értéke 7.40-re csökkent. A szakemberek egy hétig figyelik a víz változásait. Az általuk használt vegyi anyagokat tartalmazó folyadékból egy köbméter vízbe 100 milliliter szükséges és nincs semmilyen káros hatása az élőlényekre.