2024. július 19., péntek

Nem jelentik a munkahelyi sérüléseket

A délkelet-európai szakszervezetek képviselői a munkahelyi biztonságról tárgyalnak

A mezőgazdaságban dolgozók délkelet-európai szakszervezetek szemináriumára az elkövetkező napokban kerül sor Palicson, amelyen a munkahely biztonságára fektetik a legnagyobb hangsúlyt. A szemináriumot a dán 3F szakszervezet és a Fridrich Ebert Alapítvány támogatta, akiknek képviselő is részt vesznek és előadást tartanak a szerb, macedón, szlovén, horvát és Bosznia-Hercegovina-i és montenegrói szakszervezetek képviselőinek.

Jelena Češljević, a vajdasági mezőgazdaságban dolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke elmondta, a szemináriumon részvevők tavaly már egyszer összeültek, hogy tapasztalatot cseréljenek a szakszervezetek munkájáról, így három csoportban dolgoztak. Egyik csoport a kollektív szerződésekről tárgyalt, a másik csoport a munkakörülményeket, illetve a munkahelyi biztonságot dolgozta fel, míg a harmadik csoport a multinacionális vállalatokban működő szakszervezetek helyzetéről tárgyalt. Az elnökasszony rámutatott, a célja ezeknek a találkozóknak az, hogy megtalálják a módját annak, hogyan tudnak közösen segíteni a szakszervezetek munkájában, illetve hogyan tudnának javítani az alkalmazottak helyzetén, függetlenül attól, hogy éppen melyik országról van szó. Kiemelte, miután a tavalyi találkozón tapasztalatot cseréltek, kiderült, hogy a legnagyobb gondot a munkahelyi biztonság jelenti. Ezért fektetik a hangsúlyt éppen erre a témára az elkövetkező napokban.

Elmondta, a szakszervezetek aktív tagjainak és az alkalmazottak képzését mindenképpen szükségesnek érzik.

Per Eisenreich, a dán 3F szakszervezet képviseletében elmondta, hogy Dánia, ami a szakszervezetek munkáját illeti, nagyon magas szinten van, így azon dolgoznak, hogy más országok szakszervezeteinek is segítséget nyújtsanak. Megtudtuk, az elkövetkező napokban, miután minden ország képviselője rámutat országa hiányosságaira és gondjaira, ő a jelenlevő szakszervezetek képviselőinek az alkalmazottak és a szakszervezeti tagok képzéséről, valamint a motivációs lehetőségekről tart majd előadást.

Roland Feicht, a Fridrich Erbert Alapítvány képviseletében ismertette, hogy alapítványok a demokratizáláson dolgoznak, amelynek egyik fontos eleme a szociális dialógus. Mint mondta, ma az alkalmazottak nagyon rossz helyzetben vannak, így fontos a szociális dialógusról beszélni, valamint támogatni a szakszervezetek munkáját.

Bemutatkoztak a volt jugoszláviai tagköztársaságok képviselői is. Megtudtuk, Szlovéniában sem jó a helyzet, ugyanis az elmúlt időszakban becsukták a cukor- és a dohánygyárat, de a napokban került további 750 személy a munkanélküliek listájára, ugyanis az ország legismertebb szalámigyárát is kénytelenek voltak becsukni. A Szerb Köztársaság szakszervezetének képviselője pedig arra mutatott rá, hogy leggyakrabban a munkaadók nem fizetik ki a túlórát az alkalmazottaknak, ám kényszerítik őket, hogy tovább dolgozzanak, mint ameddig a munkaidejük tart. Szavai szerint felelősség terheli az alkalmazottakat is, hiszen ők gyakran nem jelentik be a munkahelyi sérüléseket sem.

A szakszervezetek tagjainak a képzés hétfőn kezdődött és péntekig tart.