2024. július 19., péntek

A család a társadalom alapja

Szakegyesületek és társulatok szövetsége: A Józan Élet Egyesület az egyének és a közösségek egészségének megőrzését tűzte ki célul

A Szakegyesületek és Társulatok Szövetségének több mint két tucat tagja van. Néhány hónappal ezelőtt újra birtokba vehették helyiségeiket, ahol számos rendezvény, képzés kerül majd megrendezésre. A szervezeteket a Corvin Mátyás 9. címen találják meg. Lapunk szerdánként a szabadkai oldalon ezeket a szervezeteket mutatja be az olvasóknak.

A Józan Élet Család-, Ifjúság- és Egészségvédő Egyesület még 1997-ben alakult azzal a céllal, hogy támogassák a családokat és a fiatalokat is. Mint azt Szűcs Csabától, az egyesület alelnökétől megtudtuk, számos programot tartottak már az elmúlt években, amelyekben a családok és az egyének társadalomban betöltött egészséges szerepére igyekeztek rámutatni.

– Egyik mottónk: ép testben ép lélek. Úgy gondoljuk, hogy a társadalom akkor tud erős lenni, ha erős egyének alkotják. Erős egyének alapítanak erős családokat, és ha erős egészséges családok vannak a társadalomban, kevesebb probléma merül majd fel – emelte ki Szűcs Csaba, majd hozzátette: – Persze lehetőségeink korlátozottak, de amiből tudtuk, kivettük a részünket. Magyarországi társszervezőnkkel több alkalommal szerveztünk ruha- és élelmiszerosztási akciót. Bár ez a kilencvenes években jellemezte a tevékenységeinket, amikor erre nagy szükség volt. Ezek után inkább tematikus előadásokat tartottunk családok, illetve nagycsaládok részére. Beszéltünk a házasságról, arról, hogyan lehet a házasságot felépíteni, megőrizni, valamint arról, hogyan lehet egy olyan házasságot létrehozni, amelyben mindkét fél otthon érzi magát, ahol nem csak egyének léteznek, és nem csak a televízió előtt nyugszik meg a család, illetve a család minden tagja a feleség, a férj és a gyerekek is, megtalálják saját szerepüket – mondta.

Az egyesület alelnöke kiemelte, kizárólag szakemberekkel dolgoznak. Bár egyesületükben is tevékenykednek szakemberek, mégis odafigyelnek arra, hogy egy-egy terület tudósát hívják meg, így hazai és külföldi, főként magyarországi szakemberek is tartottak már előadásokat.

– Tartottunk már drogmegelőzési előadásokat is, ahol a kábítószer használatának hátrányairól, illetve a kábítószer-használat megelőzésről is beszéltünk. A szülők figyelmét szerettük volna felhívni arra, hogyan tudják felismerni azokat a jeleket, amelyek már arra utalnak, hogy a gyerekere jobban oda kell figyelni – emelte ki Szűcs Csaba. Megtudtuk, terveik között szerepel egy hosszú távra szóló drogprevención túl ható projektum megvalósítása is. Ám egyelőre anyagi okok miatt még nem tudták elindítani.

– Ebben az esetben már nem csak drogmegelőzésről lenne szó, hanem olyan személyek felkarolásáról, akik a kábítószer leküzdésével találták magukat szemben. Ebben az esetben nem lenne elegendő a heti, vagy havi egyszeri találkozó, hanem szinte napi találkozóra, ingatlanra, szakemberekre van szükség, erre viszont komoly anyagi háttér kell – mutatott rá az alelnök.

Elmondta továbbá, hogy tevékenységeikben egyre nagyobb helyet kap a közös, családi sportnapok megszervezése, hiszen tapasztalataik szerint nagy népszerűségnek örvend.

– Nemrégen tartottunk egy sportdélutánt, amely során számos családvetélkedőben lehetett részt venni. Legközelebb szeptemberben, a nyári szünet után tartunk tematikus előadásokat – mondta az egyesület alelnöke.