2024. július 19., péntek

Hány Pro Urbe Díjas?

A szabadkai képviselők szerint politikai döntést hozott a díjat adományozó bizottság

A Vajdasági Magyar Szövetség, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt, illetve a Szerb Haladó Párt képviselői kritikával illették a Pro Urbe Díjat adományozó bizottság munkáját a szabadkai városi képviselő-testület tegnapi 4. rendkívüli ülésén, ugyanis véleményük szerint politikai döntés született.

Slavko Parać, a Pro Urbe Díj kiosztásáért felelős bizottság elnökeként felszólalásában kiemelte, hogy 19 javaslat érkezett, amiből a bizottság hat személyt terjesztett elő erre a díjra. Dévavári Zoltán, a VMSZ képviselője kiemelte, azzal, hogy minden évben több és több személy kapja meg ezt a díjat, a díj értékét csökkenti, illetve ellent mond annak a határozatnak, amelyet a képviselő-testület korábban elfogadott és meghatározza, milyen feltételek mellett hány személy kapja meg ezt a díjat. Sepsey Csaba, a VMDP képviselője rámutatott, hogy a bizottság, véleménye szerint aszerint hozta meg a döntést, hogy ki mennyire áll közel valamelyik párthoz. A képviselők felszólalásában elhangzott az is, hogy ennek a bizottságnak az elnökével együtt le kellene mondania tisztségéről, mégis a képviselő-testület elfogadta a bizottság javaslatát, vagyis Pro Urbe Díjat kap Miloš Glončar, labdarúgó, a Szabadkai Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztivál, Marija Šimoković, költőnő, Urbán András rendező, Mile Tasić könyvtáros és Karlo Kopilović, kosárlabdaedző.

A képviselő-testület döntést hozott az önkormányzat tulajdonában levő üzlethelyiségek bérleti díjáról is. Az úgynevezett extra zónában levő üzlethelyiségek bérleti díját 10, a többi üzlethelyiség bérleti díját pedig 5 százalékkal csökkentették. Csökkent ugyanakkor a telekhasználati díj elszámolására szolgáló pontérték is. Mint az elhangzott, ezt a munkahelyek és a vállalkozások megőrzése érdekében eszközölték ki.

Megválasztották a Szabadkai Piacok Közvállalat új igazgatóját is, aki az elkövetkező négy évben továbbra is Bodrogi Béla, a vállalat korábbi igazgatója lesz.

A képviselő-testület a rendkívüli ülésen számos önkormányzati felügyelet alatt álló intézmény és civil szervezet igazgatóbizottsági elnökét, az igazgatóbizottsági tagok, és a felügyelőbizottsági tagok kinevezéséről is döntött.

Továbbá módosították a művelődésre, köztájékoztatásra és kiadói tevékenységre elkülönített költségvetési eszközök odaítéléséről szóló szabályzatot. A tartományi ombudsman javaslatára a hivatalos használatban levő nyelveken működő intézmények helyett, ezek után a használatban levő nyelveken működő és a már említett tevékenységgel foglalkozó intézmények is kaphatnak támogatást.