2024. július 19., péntek

Régi épületeket is lebontanak?

A Protego képviselői szerint Szabadka központjára vonatkozó rendezési főterv csak a beruházóknak kedvez

Megszületett a város központjának legújabb rendezési terve, ami a Protego Környezet- és Építészeti Örökségvédelmi és Fejlesztési Egyesület szerint számos ellentmondást, illetve felháborító elemet tartalmaz. A tegnapi sajtótájékoztatójukon kiemelték, hogy ezzel a tervvel a Városrendezési Intézet a befektetők igényeinek tett eleget és nem vette figyelembe a polgárok érdekeit.

– Ezzel a tervvel elsősorban a beruházási lobbinak kedveztek. Vagyis, a város ezen kis részében meg szeretnék növelni a lakosság, illetve a lakások számát mintegy 50 százalékkal. Vagyis a lakosság sűrűsége nagyon magas lesz, ami megfelel London és Párizs igényeinek, de egy ilyen kisvárosnak, mint Szabadka már nem. Itt ahol mi állunk (Corvin Mátyás tér 9. – a szerző megj.), illetve ettől kicsit távolabb egy újabb Tokió lakótelep kiépítését tervezik, parkokat, zöld felületet mellőzve, ahol a parkolók és az épületek dominálnak – hallottuk Szabó Zsombor építésztől, az egyesület szakemberétől. Rámutatott, hogy a tervekből azt lehet kiolvasni, hogy az alig 22 négyzetméteren a mai 3700 lakos helyett, a beruházások után 7200 lakos él majd, vagyis egy négyzetméterre a mai 144 lakos helyett több mint 300 lakos jut majd, ami nem felel meg az alföldi városok elvárásainak. Elemezve a Városrendezési Intézet által kiadott térképet rámutatott, hogy olyan helyen jelölték be a már meglévő épületek bontását (kék színnel) és újabb tömbházak felépítését, ahol főként 100 éves épületek vannak, ami jelentős mértékben rontja a város összképét.

– Ami pedig az építészeti örökség védelmét és az archeológiai kutatásokat illeti, tudjuk, hogy a XI-XII. században már lakott terület volt itt. Ezért a Ferences templom előtt levő parkban egy archeológiai kutatást végeznek el majd, de a város többi részén már nem, hanem felhívták a beruházók figyelmét, hogy amennyiben archeológiai helyre bukkantak, jelentsék azt. Tudjuk, hogy a városközpontban a korábbi években zajló építkezések során ilyet nem jelentettek, hiszen a beruházónak nincs erre ideje, és ha még nem is kötelező ennek jelentése, akkor nem is találnak semmit. Tudjuk, hogy nem vagyunk Athén, de legalább azt őrizzük meg, amink van. Sajnos ezzel a tervvel lehetővé vált a már meglévő épületek lebontása is, például a Corvin Mátyás utcában. Úgy, hogy az egész utca védelem alatt áll. A terv szerint, konkrétan a Régi pizzéria és a Boss kávézó épületéről van szó, felújítható, de teljes mértékben le is bontható és egy lakó-, illetve üzlethelyiség építhető fel helyette. Ez nem elfogadható hozzáállás – emelte ki Szabó Zsombor.

Rámutatott, véleményét, miszerint a beruházók igényeinek kedveztek a tervezők, az is igazolja, hogy olyan épületeket legalizálnak, amelyek eddig nem legálisan épültek, a Gloria Hotel melléképületeire rámutatva. Majd hangsúlyozta, azt a sétányt is meg szeretnék nyitni a forgalom előtt, amit már évek óta lezártak, a kis Korzó végén levő néhány métert, ahol főként az ősi foglalkozásokat ápoló üzletek találhatók.

Megtudtuk továbbá, hogy az új rendezési tervvel engedélyezni szeretnék a klíma berendezések az épület Korzó felőli homlokzatára való kihelyezését, ami ellen az építész is tiltakozott. Mint kiemelte, számos kisebb elemet rejtettek el a tervben, amelyek veszélyeztetik a város központjának kinézetét.

Megtudtuk, a tervbizottság ma délután egy órakor ül össze, hogy megvitassa ezt a rendezési tervet, ahol az egyesület képviselői is jelen lesznek és átnyújtják majd észrevételeiket.