2024. július 19., péntek

Körültekintően fürödjünk!

A Közegészségügyi Intézet kórokozókat talált a kis termál medencék vizében

A szabadkai Közegészségügyi Intézet az egészségügyi felügyelőséggel és a Stadion Közvállalattal együttműködve rendszeresen ellenőrzi a Városi Medence vizének minőségét. Legutóbbi eredményeik azt mutatják, hogy a nagy medence alkalmas a fürdésre, ám a kisebb medencék vize, amit a gyerekek használnak, kifogásolható.

– A Városi Medencénél hetente, 10 naponta végezzük a víz minőségének vizsgálatát az egészségügyi felügyelőség kérésére, illetve a Stadion Közvállalattal kötött szerződés alapján. Legutóbb 15-én vettünk mintát a medencék vizéből, aminek vizsgálatából kiderült, hogy a nagy, olimpiai medence, mint általában, jó eredményeket mutatott, a kis gyermekmedencékkel pedig voltak némi gondok. A két kis termál medencében a mikrobiológiai összetétel kifogásolható. Ez annak is köszönhető, hogy a fertőtlenítőszer maradványai nem mutathatók ki. Vagyis valószínűleg nem működik a fertőtlenítés úgy, ahogy azt előírták. Szükség van a fertőtlenítőszer jelenlétére a vízben, hogy az tartsa a kellő mikrobiológiai minőséget a vízben, és ne engedje meg a baktériumok és más kórokozók elszaporodását. Ezek töltő-ürítő rendszerben működő medencék, amelyekben kevés a víztömeg, sok gyerek használja és a meleg hőmérséklet esetén a víz nagyon jó közeg a baktériumoknak. Mivel ezek gyermekmedencék, nagyon fontos, hogy a víz minősége kifogástalan legyen. Amennyiben van valami eltérés, a felügyelőség elrendeli azokat a lépéseket, hogy a víz minősége elfogadható legyen, vagyis az ürítést és a fertőtlenítést – emelte ki dr. Zorica Mamuži Kukić, a Közegészségügyi Intézet higiéniai és környezetvédelmi szolgálatának vezetője. Elmagyarázta, hogy a medencékben olyan kórokozókat vizsgálnak, amelyek megbetegedéseket okozhatnak, bár rámutatott, vannak olyan kórokozók, amelyeket nem figyelnek minden vizsgálat alkalmával, ugyanis nagyon drága vizsgálatok ezek, de a megfigyelt baktériumok azt mutatják, hogy a fürdőzők higiéniai szokásaival gondok vannak.

– Nagyon fontos a szülők szerepe ezeken a fürdőhelyen, ugyanis ők odafigyelhetnek arra, hogy a gyerekek használják a toalettet fürdés előtt, mossák meg a kezüket ez után, illetve miután kijönnek a vízből, zuhanyozzanak le szappannal – mutatott rá a doktornő, majd hozzátette: – Az ilyen higiéniai feltételek mellett, nem kellene túl sokat tartózkodni a vízben, és kerüljék a búvárkodást, a fröcskölést a gyerekek. Különösen a nyitott szemmel való búvárkodás okoz gondot, ugyanis a fül, a felső légúti és a szem betegségei a leggyakoribbak, de jelentkezhet húgyúti megbetegedés és bőrbetegség is – mondta.

A szabadkai Városi Medencén kívül a Közegészségügyi Intézet vizsgálatokat végzett a bácskossuthfalvi, a bajsai és a csantavéri medencékben is. Megtudtuk, ezekben a medencékben kifogástalan volt a víz minősége.

– Fontos kihangsúlyozni, hogy ezek az eredmények egy pillanatnyi állapotot tükröznek. Ezért fontos a folyamatos vizsgálat, hogy amennyiben valamilyen eltérést észlelünk, reagálni tudjunk – tudtuk meg Zorica Mamužić Kukićtól.