2024. július 19., péntek

Nem működik az iszapkezelés

A szennyvíztisztítót építő holland vállalat nem tartja magát az augusztusi határidőhöz sem – Kitolódik a munkálatok befejezése
Az iszap elhelyezése egyre nagyobb gondot jelent a vállalat számára

A szabadkai új szennyvíztisztító kivitelezője, a holland DHV nem tudja tartani magát a harmadszor megjelölt határidőhöz sem, vagyis még e hónap 15-én sem adják át hivatalosan a szennyvíztisztítót, pedig már csak kisebb építőmunkálatok, illetve a javítómunkálatok maradtak hátra. A szerződés szerint az objektumot 2008. november 10-én kellett volna átadni. Ezt a határidőt a kivitelező kitolta május 31-ére, végül augusztus 15-ére. Az átadásra viszont most sem kerül sor. A kivitelező újabb halasztást kér, illetve költségtérítést is követel.

– Tavaly a holland DHV, a szennyvíztisztító főkivitelezője hat hónap halasztást kért. Mivel mást nem tehettünk, láttuk, hogy a munkálatokat nem fejezik be akkorra, belementünk a halasztásba azzal, hogy további terheket ez a vízművekre nem ró – tudtuk meg Cseke Imrétől, a szabadkai Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatójától. Elmondta, hogy a vízvonalat üzembe helyezték május 25-én, de az igazgató rámutatott, az új szennyvíztisztító nem csak vízvonalból áll, hanem az iszap kezelése is hozzá tartozik. Ez egyelőre nem működik. És mint megtudtuk, az iszap elhelyezése egyre nagyobb gondot jelent a vállalat számára.

Hozzátette, a régi szennyvíztisztítót is felújították, hiszen azt továbbra is használni akarják. Ma már az építési és a szerelő munkálatok befejeződtek, már csak kisebb építkezések folynak: a járda betonozása, a kábelek összekötése, valamint a régi víztisztító integrálása maradt még hátra.

– Ami működött a régi szennyvíztisztítónál, most is működik azzal, hogy a nitrogént és a foszfort most már eliminálni tudjuk, vagyis jobb minőségű víz kerül a Palicsi-tóba. Tehát a késés nem hat ki a környezetvédelemre – mutatott rá az igazgató majd hozzátette, anyagi problémák is felmerültek. Az építkezés felügyeletét egy olasz vállalat végzi, akik az építkezés miatt 7-8 hónappal tovább maradtak Szabadkán, és az itt tartózkodásuk költségei a Vízműveket terheli majd azonfelül, amit az olasz kormány biztosít erre a célra. Becslések szerint ez 16 millió dináros plusz költséget jelent a közvállalatnak.

– Még egy kötélhúzás van a kivitelező és a beruházó között. Annak ellenére, hogy megengedtük a késést, a kivitelező jogot formált valamilyen okból arra, hogy költségtérítést kérjen. Mivel mi engedtük a késést, ők úgy tartják, hogy határidőn belül vannak és 600 ezer eurót kérnek. Erről mi hallani sem akarunk. Nekünk is vannak költségeink, jogunk van a büntető kamatok megfizettetésére, hiszen később kapjuk meg a víztisztítót, mint ahogy a szerződésben áll, illetve a felügyelő szerv költségeit is kérni fogjuk, ami megközelítőleg egymillió euró – mondta Cseke Imre, majd kiemelte: – A probléma a tervezésnél kezdődött, ugyanis a holland vállalattal úgy kötöttük meg a szerződést, hogy a tervezés és a kivitelezés is az ő feladatuk. Vagyis kulcsra készen kellett volna megkapnunk az épületet. Ők határozták meg a határidőket, éppen ezért nem vagyunk hajlandóak semmi plusz költséget kifizetni a kivitelezőknek, és ezt a véleményt a londoni EBRD bank (a hitelező bank) és az építkezést felügyelő vállalat is osztja – mondta.

Az ügy egyelőre még nem került bíróság elé, hiszen a párizsi nemzetközi bíróság illetékes ez ügyben ítélkezni. Ennek jogi úton való rendezése jelentősen megterhelné a vízműveket. Továbbra is abban reménykednek, hogy meg tudnak egyezni és a szennyvíztisztító mihamarabb elkészül.

Az igazgatótól megtudtuk, a mai nap folyamán a kivitelező megkapja azoknak az elemeknek a listáját, amit még nem fejeztek be, pénteken pedig megkapják az észrevételek, a korrekciók listáját. Kiemelte, hogy amennyiben a kivitelező nem hajlandó a korrekciós munkát elvégezni, egy másik kivitelezőt kérnek fel rá, amelynek költségei a holland vállalatot terhelik majd.