2024. július 19., péntek

Hatékonyabb bíróság

Amerikai szakemberek segítségével igyekeznek gyorsítani a bírósági eljárásokat
A meg nem oldott, régi ügyek megingatják a polgárok bizalmát

A szabadkai Községi Bíróság május óta vesz részt négy másik szerbiai bírósággal párhuzamosan a USAID Alapítvány programjában, miszerint sorba veszik a régi bírósági ügyeket, illetve olyan módszert dolgoznak ki, amely segítséget nyújt a bírók és a bíróság alkalmazottai számára a gyors ügyintézésben.

– A A hatalom megosztásaSzerbiában elnevezésű projektumban csapatként dolgozunk együtt a szakemberekkel, mégpedig felhasználjuk majd a USAID bírósági adminisztrációban szerzett tapasztalatait, ami segítséget nyújt abban, hogy a régi bírósági ügyeket gyorsabban meg tudjunk oldani – emelte ki Ivan Bogosavljev, a szabadkai Községi Bíróság elnöke a tegnapi sajtótájékoztatón.

Kenneth Stewart, a projektum igazgatója elmondta, ennek a projektumnak csak egy része a régi ügyek megoldása. Mielőtt belekezdtek volna a program megvalósításába egy felmérést végeztek a bíróságok hatékonyságáról. Szerbiában öt bíróságot vontak be ebbe a programba: a szabadkait, a nišit, a vranjeit, a Novi Pazar-it és a belgrádit. Kiemelte, az ügyek gyorsabb és hatékonyabb megoldása azért fontos, mert a régi ügyek rossz hatással vannak a bírósági rendszerekre, és megingatják a polgárok bizalmát. Kenneth Stewart elmondta, mindegyik bíróság, amelyikkel együtt dolgoznak, megválaszthatta, hogy mely ügyekben kér segítséget, a szabadkai bíróság a vizsgálati ügyeket választotta.

– Ezek olyan ügyek például, amikor valamilyen bűntényre került sor, bizonyos kivizsgálásra van szükség, hogy tudni lehessen kit és miért lehet felelősségre vonni – magyarázta Kenneth Stewart.

Sonja Prostran, a projektum menedzsere arra mutatott rá, hogy ez a választás nagy kihívást jelent a szabadkai bíróság számára, hiszen más bírósági ügyek esetében két év után válik az ügy régivé, míg a vizsgálati tárgyak során ez a határidő hat hónap. Rámutatott, hogy a bírósági munka nagyrészt individuális munka. Éppen ezért a közös megoldások keresése újdonság a bíróságok életében.

Az öt évig tartó program főként instrukciókból és konzultációkból áll, olyan módszereket dolgoznak ki a bíróságokon, amelyeknél más intézményeket is bekapcsolnak a munkájukba, mint például a rendőrséget, a postát, valamint a községi ügyészséget is, tudtuk meg Ivan Bogosavljevtől. Májusban kapcsolódtak be a USAID programjába. Így az év elején 304 régi ügyből, augusztus elejére már csak 50 maradt.