A hulladék nem szemét elnevezésű akció keretében a Terra's Egyesület a héten kétnapos szemináriumot szervezett, amelynek célja az volt, hogy felhívják a lakosság, a helyi közösségek, valamint a vállalatok figyelmét az egyre gyarapodó hulladékmennyiség problémájára, és hogy közösen találjanak megoldást erre a kérdésre. Az eseményen részt vettek a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat munkatársai, akik pillanatnyi nehézségeikről számoltak be.
Elena Janković, a hulladékfeldolgozással foglalkozó ügynökség munkatársa elmondta, szervezetük a minisztériumtól függetlenül, tizenkét éve fennálló szakmai szervezet, feladatuk a másodlagos nyersanyag útjának figyelemmel tartása és a hulladékigazgatás korszerűsítése.
2003-ban megszületett egy nemzeti stratégia, ami alapján Szerbiában huszonkilenc régiót határoztak meg a hulladék kérdésének megoldására. Ez a stratégia sajnos csak útmutatás volt, nem volt elkötelező ereje, csupán arról adott képet, hogy mely községek csatlakozhatnának a probléma megoldásához. Az elmúlt húsz év politikai helyzete nem támogatta, hogy a helyi önkormányzatok vezetői között végleges döntés szülessen a hulladék problémájával kapcsolatban. Szerbiában Vajdaság tette meg a legnagyobb lépést e téren, szinte mindegyik község között létrejött a megegyezés, még csak Újvidéknek kell kiegyeznie a környező községekkel – nyilatkozta az ügynökség munkatársa.
Ahol megvannak a feltételek a másodlagos nyersanyag elkülönítésére, ott a polgárok élnek ezzel a lehetőséggel. A helyi önkormányzatoknak és a kommunális vállalatoknak lehetőségeikhez mérten minél jobb feltételeket kell biztosítaniuk a hulladék válogatásához, feldolgozásához, tárolásához. Nagy reményeket fűz az új környezetvédelmi törvényhez, amit a felelős szervek jövő év márciusára ígértek. Az új törvény jogi keretet adna a részletezett probléma megoldásához, és kiterjedne olyan területekre, amit a jelenlegi törvény nem szabályoz.
– Szabadkán továbbra is gondot jelent a helyi hulladéktároló, amit inkább szeméttelepnek kellene nevezni. A jelenlegi törvények szerint nem megfelelő az elhelyezkedése, mivel másfél kilométerre van a Városházától, de egyelőre nem született döntés arról, hogy hol jelöljenek ki területet egy új tárolónak. Az utóbbi nyolc évben évente harmincöt milliárd tonna szemét érkezik a telepre. A város nemrégiben kiegyezést írt alá hét másik községgel egy regionális hulladéktároló létrehozásáról, és megalapították a Regionális Hulladéktároló Közvállalatot, melynek a nemzeti stratégia alapján lesz feladata megoldani a hulladék problémáját. Komoly gondot jelentenek a városban a konténerek is, és a helyi kommunális közvállalat elavult felszerelése, ami megnehezíti munkájukat – mondta el Gordana Gavrilović, a szabadkai helyi környezetvédelmi ügynökség munkatársa.
Kihangsúlyozta, minden polgár tehet a hulladékmennyiség csökkentéséért, erre legjobb lehetőség a komposztálás.